×

Jak vybrat AKU sekačku?

20.04.2020
Sečení trávy je možné bez pohonných hmot a bez přívodního kabelu. Akumulátorové sekačky na tyto výhody sázejí nejvíc. Na trhu kvapně přibývají další a další modely.  Jak vybrat tu pravou?

aku_sekačka

Proč vsadit na AKU sekačku?

K provozu akumulátorové sekačky není zapotřebí žádný elektrický kabel, kterým by byla připojena ke zdroji elektřiny. Právě ten dokáže manipulaci se sekačkou nepříjemně zkomplikovat. Díky dobíjecímu akumulátoru pochopitelně odpadají i starosti s benzínem. Mějte však na paměti, že akumulátory nemají nekonečnou výdrž. Proto se AKU sekačky hodí zejména pro menší a střední plochy. Plusem je i tišší chod oproti benzínovým typům. Spoustu modelů nepřekročí hranici 70 decibelů, což je v porovnání s běžnými 100 decibely značný rozdíl.  

Bezesporu příjemnou vlastností akumulátorových sekaček je jejich nižší hmotnost. Ta dosahuje zpravidla hodnoty okolo 15 kilogramů, a to zejména díky materiálu, kterým bývá plast. Významný vliv na hmotnost má samozřejmě také kapacita akumulátoru a šíře záběru sekačky. Cenou za nižší hmotnost je skutečnost, že většina modelů nedisponuje pojezdem.

aku_sekačka

Sečení trávy je hlučná "zábava". S AKU sekačkami to však tak úplně neplatí. Oproti benzínovým jsou totiž o cca 30 dB tišší. 


Některé sekačky koupíte bez samotného akumulátoru. Důvod je jednoduchý. Některé společnosti nabízejí i jiné produkty v oblasti zahradnictví. Jejich pily, křovinořezy i sekačky využívají tentýž akumulátor. Pokud si chce tedy zákazník pořídit sekačku, ale vlastní už jiný z těchto produktů, ušetří za pořizovací cenu.

Cenové rozpětí AKU sekaček je velmi široké. Liší se jednotlivými parametry, kterých je celá řada. Podle jakých se rozhodovat?

aku_sekačka

Typy akumulátorových sekaček

První parametr, který byste neměli opomíjet, je způsob sečení. Mezi zahrádkáři jsou obecně nejrozšířenější rotační sekačky. Sečení je zajištěno rotačními noži, které se točí kolem svislé osy. Tento typ sekaček je vhodný pro zkracování trávníku na výšku 3-5 cm. Rotační sekačky jsou nejefektivnější z hlediska času. Další výhodou je, že nože nemusí být dokonale nabroušené, aby docházelo k sečení.

Pro náročnější uživatele, kteří chtějí touží po vzhledném trávníku, jsou řešením vřetenové sekačky. Jejich předností oproti rotačním je fakt, že trávu nesekají, ale stříhají. Dvojice nožů uspořádaných do tvaru V se pohybuje proti sobě, čímž stéblo ustřihnou. Tráva je tak příjemnější na pohled – nežloutne a je hustší. Vřetenové sekačky proto najdou své uplatnění i při sečení okrasných ploch nebo fotbalových hřišť. Nejsou však vhodné na vysoký porost.

Pokud máte v plánu zastřihnout trávu kolem plotů nebo na hůře dostupných místech, přijdou vhod strunové sekačky. Jsou lehké a snadno ovladatelné.

aku_sekačka

Jakou šířku záběru zvolit?

Šířka záběru v centimetrech udává, jak velký pruh za sebou sekačka zanechává. Jednoduše řečeno, čím větší je šířka záběru, tím rychleji trávník posečete. Úměrně s šířkou záběru však roste také velikost i hmotnost sekačky, což vyžaduje i vyšší výkon motoru. 

Šíři záběru tedy vybírejte podle velikosti sečené plochy. Řídit se můžete následujícím výčtem:

cca 400 m² - šířka záběru cca od 32 cm

do 1000 m² - šířka záběru cca od 37 cm

nad 1000 m² - šířka záběru nad 40 cm

aku_sekačka

Kolik zvládne akumulátor?

Přichází na řadu velmi důležitý parametr. U akumulátorových sekaček jím nemůže být nic jiného než samotný akumulátor. Ten funguje pouze do té doby, než mu „dojde šťáva“. To je třeba zohlednit a ohlížet se na jeho kapacitu. Tento údaj se uvádí v ampérhodinách (Ah). Díky němu určíte, jakou plochu posečete na jediné nabití baterie. Pokud nemáte představu, jakou kapacitu potřebujete pro svou zahradu, obecně platí následující:

• cca 300 m² - volte kapacitu 2-3 Ah

• do 500 m² - volte kapacitu 3-4 Ah

Na spotřebu má vliv velikost napětí. Zároveň platí, že čím vyšší má akumulátor napětí, tím výkonnější je sekačka.

Nejběžnějším typem akumulátoru je v současnosti Li-Ion. Jeho doba nabíjení obvykle nepřekročí 3 hodiny. Důležitou roli však hraje nabíječka. Někteří výrobci nabízejí rychlonabíječky, které baterii plně nabijí do pouhé hodiny. Zato jiní producenti nabízejí k sekačce hned 2 akumulátory, což také podstatně urychlí práci. Zatímco s prvním akumulátorem sečete, druhý se nabíjí. Ovšem pozor, některé přístoje potřebují k provozu dva akumulátory zároveň.

aku_sekačka

Řada AKU sekačak se prodává s náhradní baterií v balení. Když vám tedy během sečení dojde "šťáva", stačí akumulátory jednoduše vyměnit a můžete sekat dál.

Jakou plochu plánujete sekat?

Před koupí akumulátorové sekačky byste měli vědět, pro jaký typ plochy ji budete používat. Vesměs bývají sekačky určené pro plochy rovné, svažité nebo členité se stromy a keři. Samozřejmě mnoho modelů se dokáže vypořádat s více druhy povrchů, některé lze dokonce použít univerzálně na všechny plochy.

Existuje několik parametrů, podle kterých posuzujeme, pro jak rozlehlou plochu je sekačka určena. V případě AKU sekaček se setkáte s údajem, který udává doporučenou maximální velikost plochy. Jedná se ovšem o orientační údaj, který ovlivňuje spoustu faktorů.  

Každý z nás má představu o tom, jak vysoký by měl být trávník na naší zahradě. Výška sečení se udává v milimetrech. Běžný rozsah akumulátorových sekaček je od 20 do 70 mm. Jednotlivé výšky se nastavují pomocí integrovaných stupňů, kterých bývá zpravidla 5 až 6.

aku_sekačka

Další funkce moderních AKU sekaček

Každá sekačka je svým způsobem originální. Kromě základních parametrů, které byly zmíněny, mohou výběr ovlivnit i ty vedlejší.

Jedním z nich je způsob, jakým AKU sekačka nakládá s posečenou trávou. S tím se pojí objem sběrného koše, do něhož je odváděna posečená tráva. Výše jeho objemu ovlivňuje dobu nepřetržitého provozu. Pohybují se okolo 50 l, s většími hodnotami se setkáte u robustnějších sekaček.

Dalším způsobem je výhoz posečené trávy. Vybrat si můžete mezi zadním výhozem nebo bočním výhozem.  Speciální funkcí je mulčování. Hodí se v případě, kdy nechcete trávu shromažďovat do koše, ani ji vyhazovat do stran. Sekačka trávu rozseká na menší kousky, přičemž je nechá na trávníku. Mulč trávu vyživuje, protože funguje jako hnojivo.

aku_sekačka

Mulčování je vhodné zejména v letních měsících, kdy pomáhá vyživovat vysušenou půdu.


Dalším parametrem jsou řídítka a madlo. Každá sekačka umožňuje nastavení podle výšky postavy. Řídítka se často dají sklopit podle potřeby, pro maximální komfort jsou někdy měkčená. Před pořízením sekačky se proto vyplatí vyzkoušet si, zda se vám s ní příjemně manipuluje.

Vyberte si i vy!

Trh s AKU sekačkami je bohatý a jejich obliba stále roste. Jejich snadnou ovladatelnost i praktičnost můžete zakusit na vlastní kůži. Při nákupu sice musíte počítat s vyšší pořizovací cenou, díky nízkým provozním nákludům se vám ale vyší vstupní investice za čas vrátí. Prohlédněte si pestrou nabídku akumulátorových sekaček u nás v DATARTu.

Chci AKU sekačku

Další aktuality

Šlehejte a mixujte #Like A Bosch

Šlehejte a mixujte #Like A Bosch

Vánoční svátky jsou za rohem a určitě se vám už sbíhají sliny na všechny ty dobroty, které si doma připravíte pro pohoštění těch nejbližších. Malé domácí spotřebiče od značky Bosch pomůžou s rychlou p...... Celý článek
Jak vybrat RAM?

Jak vybrat RAM?

Víte, k čemu je v počítači operační paměť alias RAM, jestli na ní záleží a jak vybrat tu pravou? V dnešním článku vám vše ohledně RAM vysvětlíme. Prozradíme vám: Co je RAM? Jaké jsou dr...... Celý článek
Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Co se tyčí mezi běžnými úklidovými pomocníky? Trendem uklizení jsou tyčové vysavače, které dokážou zpříjemnit celý proces uklízení. Jednoduché uskladňování, snadná manipulace a precizní výkon – to jso...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek