Pořizujeme novou kuchyň, 1. díl: Jak začít?

22. 3. 2016 - Rádce
Zařídit si novou domácnost není jen tak. A vybrat do ní kuchyň, ve které se vám bude ne jen dobře vařit, ale budete se v ní i dobře cítit, to už je hotová věda. Abyste na to nebyli úplně sami, připravili jsme pro vás třídílný seriál o tom, jak si zařídit svou kuchyň snů bez přešlapů a rychle

Kuchyň je totiž místo, které se nemění jako móda každý rok. Měla by vám sloužit dlouho a snést i větší zátěž v podobě každodenního namáhání otevíráním a zavíráním skříněk, manipulace s potravinami a nádobím i vlhkost, která při vaření vzniká. Dnes se podíváme na zoubek všemu, čím byste si mohli při pořizování kuchyně pořádně zavařit. 

Plán s velkým P

Plánování vaší kuchyně byste rozhodně neměli podceňovat, a pokud stavíte dům, měla by to být jedna z prvních místností, na kterou se zaměříte. Základní rozvržení byste měli mít hotové už během stavby, kdy se realizují instalace vody a elektřiny pro budoucí spotřebiče. Chtě nechtě totiž právě v kuchyni budete trávit dost času, zvláště pokud máte rodinu. Zařídit si novou kuchyň však není taková alchymie, jak by se mohlo zdát. Stačí jen znát pár základních triků a vědět, na koho se obrátit.

Na tvaru záleží

Mezi nejběžnější tvary kuchyní patří tvar do písmene L nebo U. Toto praktické řešení ovšem v současné době začíná nahrazovat čím dál oblíbenější tvar dvou rovnoběžných linek, z nichž ta se dřezem bývá vyšší. Zajímavé je i řešení s ostrůvkem, který funguje jako samostatná přípravná plocha pro zpracování potravin. Kuchyně propojená s obývacím prostorem poskytuje kuchaři během vaření možnost konverzovat s rodinou nebo s návštěvou.

Správná návaznost všech kuchyňských ploch vychází přímo ze samotného procesu vaření. O tom se více dočtete v příštím článku. Sestava může být uzpůsobena pro praváky i leváky, podle toho, kdo v kuchyni vaří nejvíce. Největším kamenem úrazu starších kuchyní je právě fakt, že plochy na sebe nenavazují a vaření se tak stává spíše mučením, než aby bylo pro kuchaře radostí.

Kuchyně ve tvaru L, U, dvou rovnoběžek a s ostrůvkem.

Spotřebiče: Jak je vybrat?

Do každé kuchyně patří základní spotřebiče, jako je varná deska, trouba na pečení, lednička, mrazák a digestoř. Bez těch si žádnou kuchyni představit nelze. A hlavní roli opět hraje duo: výběr spotřebiče a jeho umístění.

Velkou většinu spotřebičů najdete v nabídce jako volně stojící i ve variantě, která je vhodná pro vestavbu. Ne každý má však stejné nároky a požadavky. Lednici s mrazákem je například důležité odsadit nejméně 5-7 centimetrů od zdi a zajistit řádné odvětrávání, aby se nepřehřívala a nesnižovala se tak její životnost.

U varných desek je zase nejdůležitější rozhodnout se, jakou variantu zvolit. Výhodou elektrických je jejich provoz a čištění. Po vaření je stačí jednoduše utřít a nehrozí úniky plynu. Za indukční si sice připlatíte, ale zase jsou mnohem bezpečnější. Pokud ale patříte mezi vyznavače vaření na plynových vařičích, nemusíte se bát. Moderní spotřebiče mají pojistky, které zabrání jakýmkoliv nehodám.

Kuchyně se neobejde ani bez kvalitní digestoře. Protože právě v kuchyni vzniká nejvíce škodlivin a zápachů ze všech místností. Nejlepší variantou jsou digestoře s odtahem do komína nebo ven z domu. Nepodceňujte tedy výběr digestoře a vybírejte pečlivě. 

Do základního vybavení už dnes patří i myčka. Ta šetří energii i vodu, ale co je nejdůležitější, zachrání vás od desítek hodin, které bez ní strávíte s rukama ve dřezu. Velikou výhodou je také úklid špinavého nádobí a uvolnění pracovního prostoru.

Nemáte na to hlavu? Nevadí!

Umístit tolik spotřebičů, myslet na správné rozmístění pracovních ploch, naplánovat rozvody, odvětrávání, vodu… Pro nezkušeného může být stavba kuchyně doslova extrémně náročným úkolem, v němž může udělat obrovské množství chyb. V kuchyni se hospodaří s každým koutkem místa, a abyste si byli jisti, že jste prostor využili na maximum, je někdy lepší nechat tuto práci profesionálům.

Při představě, že si musíte naplánovat celou kuchyň, zkoordinovat práci zedníka, instalatéra a elektrikáře, na všechno dohlížet a čekat týdny, než dostanete svou vysněnou kuchyň, se vám dělají mžitky před očima? Navštivte Kuchyňské studio v DATARTu – odborníka na kuchyně od A až do Z. Školení specialisté a designéři vám připraví návrh kuchyně vašich snů, se kterou budete spokojeni dlouhé roky. Veškeré montáže, stavební úpravy i instalace dohodnou za vás a vy se nebudete muset starat o nic, jen se těšit na zbrusu novou kuchyni. Velkou výhodou je, že všechno si můžete vybrat na jednom místě – spotřebiče i celou kuchyňskou linku. 

Vyhledat v článcích

Články a recenze

Letní speciál zpracovávání potravin: Jak si usnadnit zavařování se značkou ETA

Letní speciál zpracovávání potravin: Jak si usnadnit zavařování se značkou ETA

- Produkty

17. 6.Léto, plodné období, kdy na zahrádce vše dozrává a hraje barvami. Je dobré myslet dopředu a připravit se na nadcházející...Celý článek

LG zná tajemství déle čerstvých potravin

LG zná tajemství déle čerstvých potravin

- Rádce

16. 6.I po několika dnech skladování si můžete vychutnat čerstvé potraviny. Ptáte se, jak je to možné? Zásluhu na tom mají technologie...Celý článek

Televizory Philips OLED zaujmou úchvatným obrazem a realistickým zvukem

Televizory Philips OLED zaujmou úchvatným obrazem a realistickým zvukem

- Produkty

16. 6.Televizory Philips OLED mají rozhodně co nabídnout. Poskytují nejrealističtější obraz, ohromující zvuk a kromě toho i další funkce...Celý článek

Jak vybrat odšťavňovač?

Jak vybrat odšťavňovač?

- Rádce

14. 6.Domácí šťávy nabraly za poslední roky na nevídané popularitě. Jsou zdravé, osvěžující, nabudí energií a umožňují mít dokonalou...Celý článek

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů