Jak vybrat mobilní telefon?

13. 6. 2018 - Marek Vacovský - Rádce
Nabídky jednotlivých výrobců se rozšiřují, dokonce přibývají nové značky a jednotlivé telefony se od sebe mnohdy liší jen maličkostmi, které však právě mohou být tím, co rozhoduje o vašem komfortu. Podíváme se nejen na smartphony, ale i telefony na stavby, klasiku s tlačítky a ještě více. A cíl? Vybrat telefon, který bude právě pro vás tím nejlepším!

Zásadní je uvědomit si, co od telefonu potřebujete. Základ je samozřejmě jasný u všech kategorií – volání a posílání SMS. Velké rozdíly se ale objevují záhy – potřebujete v telefonu internet? Chcete s ním obstojně fotografovat a nechat se navigovat na dovolenou? Má vás reprezentovat? Nebo naopak vyžadujete, aby jej jen tak něco nerozházelo či se ovládal maximálně jednoduše? Proto si telefony rozdělíme do několika kategorií a u každé si řekneme, k čemu je ideální a jaké požadavky mít, abyste za své peníze dostali maximum.

Tlačítková klasika

Klasické tlačítkové telefony jsou stále používané a rozhodně není důvod se za ně stydět. Mají totiž nesporné výhody, jako je bezkonkurenční výdrž na nabitíkompaktní rozměry nebo maximálně snadné ovládání a také nízká cena. Navíc většina z nich dnes už dokáže nejen telefonovat nebo posílat SMS zprávy, ale i nabídnout základní fotoaparátbudíkFM rádio, velkou paměť pro adresář nebo třeba svítilnu a další zajímavé benefity. U „dražších“ modelů to pak mohou být i sociální sítěBluetooth pro handsfree, internetový prohlížeč a podobně.

Ač se to na první pohled nemusí zdát, i v segmentu tlačítkových telefonů se za poslední dobu děly zajímavé věci. Jasným lídrem trhu je v tomto případě Nokia s velmi populárním modelem Nokia 230, který patří právě mezi lépe vybavené kousky. Nicméně pozdvižení vyvolala především znovuzrozená Nokia 3310 (2017) v loňském roce a letos populární „banán“ z Matrixu – 8110 (2018), který si u nás můžete aktuálně už předobjednat. 

Můžeme vám garantovat, že s „banánem z Matrixu“ u okolí vzbudíte více zájmu než s telefonem za 30 tisíc.

Samostatnou kategorií tlačítkových telefonů jsou pak seniorské mobily. Jejich specialitou je zpravidla ještě jednodušší prostředí, velká tlačítka pro dobrou čitelnost a jednoduchý stisk a často také speciální stanice pro dobíjení. Užitečnou funkcí je pak rozhodně SOS tlačítko, po jehož stisku se automaticky odešle SMS na dříve zadaná čísla – například v případě náhlé nevolnosti nebo při jiných potížích.

Základní smartphony

Dostupné smartphony ušly za poslední dobu velký kus cesty. Na rozdíl od let minulých je už i v této kategorii, pro níž je typický výborný užitek vzhledem k pořizovacím nákladům, běžnou výbavou zásadní podpora LTE pro rychlý mobilní internet (ještě dva roky zpět otázka spíše střední třídy) a výrazně dále je design i displeje (konečně dobře čitelné i venku). Stále více se pak prosazuje i NFC určené nejen pro mobilní platby, nebo čtečka otisku prstů, kterou těm, kteří v telefonu mají internetové bankovnictví, přístupy k sociálním sítím a spoustu fotografií určitě doporučujeme

Výbava typická pro kategorii a zaručující plynulý chod při využívání vypadá asi následovně – alespoň čtyřjádrový procesor, optimálně 2+ GB RAM (u nejlevnějších smartphonů s cenou kolem 2 tisíc korun se dá počítat s 1 GB), 16/32 GB prostoru pro data (ten lze zpravidla rozšířit paměťovými kartami – doporučujeme ale Class10 pro udržení rychlosti), HD/HD+ displej a obstojné fotoaparáty – ty ale nepoznáte podle počtu megapixelů, spíše je dobré si před koupí přečíst recenze uživatelů a odborných webů.

V této kategorii jsou nejpopulárnější smartphony od Xiaomi, jež vystihuje extrémně výhodný poměr cena/výbava, kdy telefon s cenou do čtyři tisíc korun jako Redmi 5 dokáže poskytnout například displej s minimální rámečky, osmijádrový procesor, 3 GB RAM nebo 32 GB prostoru pro data a také kovový design – věc u telefonu nepochybně důležitou. Xiaomi pak prohání zejména čínští kolegové od Honoru/Huawei a nyní také Nokia (ta hlavně díky příslibu aktualizací po dobu alespoň 2 let, což je přístup, který jednoznačně chválíme).

Pokud chcete šetřit doopravdy maximálně a pořídit smartphone s cenou okolo dvou tisíc, trendem do budoucna určitě budou telefony se speciálně optimalizovaným systémem Android Go. Aktuálně takových modelů sice na trhu není tolik, v naší nabídce najdete například oblíbenou Nokii 1, ale jejich počty budou jistě růst. Vedle Androidu přímo navrženého pro méně výkonný hardware jsou zde totiž běžné aplikace uzpůsobené pro méně zatěžující chod (například Instagram, Skype, Mapy, Gmail) i větší úsporu mobilních dat a místa v telefonu.

Trend je jasný – i levnější telefony se stávají čím dál tím více použitelnější.

Zlatá střední cesta

Zpravidla se ze střední třídy rekrutují ty vůbec nejprodávanější telefony. Jejich doménou je totiž oproti top modelům zlomková cena, ale přesto výkon, funkce a celková výbava, která dokáže uspokojit de facto každého. Naprostou samozřejmostí jsou zde všechny zásadní funkce včetně čtečky otisku prstů a začínají se zde objevovat i prvky inspirované dražšími vzory – například duální fotoaparáty či moderní port USB-C s oboustrannou konstrukcí, u nějž už se vám nebude stávat, že byste jej zapojovali špatně.

Kategorie střední třídy je relativně široká kvůli velkému cenovému rozpětí, ale dá se paušalizovat tak, že takový telefon by pro plynulý chod do budoucích let měl poskytnout 3+ GB RAM, 32+ GB prostoru pro data, Full HD/Full HD+ displeje a výkonnější procesory (typické pro kategorii jsou Snapdragony patřící do série 600). Benefitem může být i zvýšená odolnost proti vodě a také oproti levnějším telefonům zpravidla přítomnost novější verze systému a větší šance na budoucí aktualizace, kde opět vévodí zejména Nokia díky programu Android One, do nějž je zapojeno také Xiaomi Mi A1 a přibývat budou další. Větší důraz je ve střední třídě kladen také na design.

V kategorii střední třídy už není rozvržení sil tak jednoznačné. Nicméně velké popularitě se v ní těší HonorHonor 10 tipujeme jako jeden z hitů letošního roku – ale populární je i Xiaomi, Nokia nebo Samsung a Huawei. A co víc, pořídíte v ní rekordně levný iPhone – kompaktní model SE ve 32GB verzi. Ne nadarmo jde o jeden z vůbec nejpopulárnějších produktů v naší nabídce

Loňské vlajky

Loňské top modely jsou hodně specifickou kategorií, kde lze výrazně ušetřit, chcete-li výborně vybavený telefon. Rok staré vlajkové lodě jako nyní například Samsung Galaxy S8/S8+, Apple iPhone 7/7 Plus, nebo Sony Xperia XZ1 a další totiž poskytnou obrovský výkon a prémiové funkce, ale přesto se cenou často blíží střední třídě. Dvojnásob pak při využití častých slevových akcí, jako jsou v poslední době oblíbené cashbacky.

Rozepisovat se zde o tom, co požadovat, je spíše zbytečné – u bývalých vlajek totiž dostanete skutečně hodně – špičkové procesory (nejčastěji Snapdragon 835), 3/4 GB RAM a samozřejmě výborné fotoaparáty.

V této kategorii už mobily fotí tak dobře, že pošlou váš kompakt definitivě do důchodu.

To aktuálně nejlepší

Bavíme se o telefonech, kde nelze uvažovat o kompromisech. Každý větší výrobce má svou „výkladní skříň“, která prezentuje to, co umí. U Samsungu je to letos Galaxy S9+, u Applu iPhone X, Xperia XZ2 u Sony a u Huawei model P20 Pro. Ve zkratce jde o telefony s nejlepší možnou výbavou, které určují budoucí trendy. Takovým telefonům by neměla chybět zvýšená odolnost nebo třeba bezdrátové nabíjení a samozřejmostí jsou u nich stále se zmenšující rámečky.

 

Připlácí se nejen za nejvyšší možný výkon, rychlost a funkce, ale i ukázkovou podporu nebo nadstandardní služby, které v poslední době už nabízí nejen Samsung, ale i Huawei a další. Hodně zajímavá letos byla třeba možnost k vlajkovým Xperiím zdarma v případě předobjednávky dostat luxusní sluchátka za deset tisíc. Když je oceníte, je už to pořádný argument ke koupi.

Aktuální vlajkové lodě jsou ideální volba pro náročné uživatele a výhodou u nich může být i to, že je lze například po roce prodat stále za výborné ceny (týká se zejména iPhonů) a za pár tisíc upgradovat opět na to vůbec nejlepší. Zde chybu prostě neuděláte a telefon vás vždy bude reprezentovat v tom nejlepším světle.

Outdoorové telefony

Pracujete na stavbě? Často vám telefon padá? Potřebujete, aby jej nerozházel prach ani voda? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, je určitě dobré při výběru telefonu uvažovat nad outdoorovými smartphony, které typicky poznáte podle drsného pogumovaného povrchu s krytkami a šrouby. V naší nabídce přitom objevíte jak smartphony, tak i klasiku s tlačítky, abychom pokryly potřeby všech stavařů, outdoorových nadšenců i kutilů.

U outdoorových smartphonů bylo typické, že často nabízely zvýšenou odolnost na úkor výbavy. V posledních letech se však situace mění ku prospěchu uživatelů. Nově představené modely tak pohání výkonnější čipsety, kterým mnohdy pomáhají až 3 GB RAM. Nechybí jim obstojné fotoaparáty, LTE, často funkce Dual SIM, abyste mohli v telefonu používat dvě SIM karty najednou (osobní + firemní například), čtečky otisku prstů pro vyšší bezpečnost a také konečně dostávají i novější verze systému Android. Specialitou pak může být například termokamera, která dokáže odhalit ztráty tepla, chybějící izolaci nebo třeba vlhkost – prostě věci, které oceníte nejen na stavbě.

Odolnost na úkor výbavy? Tato rovnice konečně přestává platit.

 

Značkou, která se specializuje přímo na tento obor, je americká společnost Caterpillar (zkratka CAT), jež se jinak zabývá hlavně výrobou těžkých stavebních strojů, jako jsou bagry, buldozery a podobně. Mezi vůbec nejoblíbenější modely v naší nabídce patří cenově výhodný chytrý telefon S30, zajímavě vybavený kolega S60 s termo technologií a „hloupý“, ale o to ještě odolnější model B30. Na paty se pak CATu snaží šlapat například XCover 4 od Samsungu, Evolveo, které sice nemá takové jméno, ale přináší na oplátku velmi zajímavý poměr ceny a výbavy, což je podobná cesta, kterou jde i DOOGEE a další výrobci.

Pozor na distribuci

Nabídka některých obchodů, které dokáží telefon poskytnout až překvapivě levně, většinou skrývá úskalí. Ta se nemusí projevit, ale většinou nastává problém tehdy, potřebujete-li vyřešit problém nebo telefon dokonce reklamovat. Tzv. „šedivky“ (výraz používaný pro telefony nepocházející z české distribuce) jsou sice zpravidla levnější, ale v případě reklamace nebo jiných problémů vás mohou přijít mnohem dráž. Výjimkou u takových mobilů nemusí být ani skutečnost, že nejsou v českém jazyce, který nejde nastavit, nebo nedostanou aktualizaci, kterou známý se stejným telefonem pocházejícím z české distribuce vesele používá už několik měsíců a která řeší nějaký palčivý problém…

Vyplatí se tak být při pořizování smartphonu skutečně ostražitý a raději volit prověřené prodejce. Své by o tom určitě mohly povědět stovky českých majitelů levných telefonů myPhone CLASSIC, které potají volaly do ciziny a okrádaly své majitele. K tomu se vyjádřila i Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), která jasně uvedla, že za podvod mohly právě telefony z neoficiální distribuce.

Jaké jsou trendy?

Jak vypadá nynější situace jsme si poměrně podrobně uvedli, ale vzhledem k tomu, jak rychle se mobilní odvětví vyvíjí, se podíváme i do budoucna. Aktuální trendy jsou jasné. Například duální fotoaparáty pro rozmazání pozadí za objektem (tzv. bokeh efekt), pro lepší prokreslenost snímků jako používá Huawei či přiblížení, jako má Galaxy S9+. A někteří jdou ještě dále – vždyť takový Huwei P20 Pro už na zádech nabízí dokonce tři snímače. Mimochodem, pokud vás zajímá, jak si vedou nejlepší fotomobily, určitě doporučujeme sledovat věhlasný server DxOMark.

Dalším jasným trendem jsou zmenšující se rámečky. Každý velký výrobce by aktuálně ve svém portfoliu měl nabízet telefon s co nejlepším poměrem využití displeje ku celkové přední ploše. V posledních měsících už takové telefony s protáhlým displejem nenajdete pouze v nejvyšší nebo vyšší střední třídě, ale cestu si razí i do vod nejlevnějších zařízení. Někteří pak zbytečně sází i na mezi většinou uživatelů nepopulární výřez, který sice například u iPhonu X odůvodnění má (skrývají se v něm nezbytné senzory pro správný chod Face ID), ale proč jej nasazují i ostatní výrobci, kteří povětšinou podobné technologie nemají, nám zůstává záhadou.

 

Poměr stran 16:9 se pomalu stává přežitkem a výrobci nasazují stále širokoúhlejší zobrazovače.

 

Hlavně hudbou budoucnosti je pak konečně přesunutí čtečky otisku prstů ze zadní strany, kde ne každému musí vyhovovat, přímo do displeje. Mluvilo se o tom, že tuto technologii přinese už iPhone X, poté Galaxy S9+. První ji však představilo překvapivě čínské VIVO a vlastně jsme se ve velmi omezené míře dočkali až u Huawei Mate RS Porsche Design a nedávno u Xiaomi Mi 8 Explorer Edition. V obou případech jde ale o limitované série, kde se budou vyrobené kusy počítat spíše na tisíce až desítky tisíc kusů. Technologie očividně ještě není připravena na masové nasazení, tak snad se dočkáme na podzim u spekulovaných iPhonů nebo Notu 8 a dalších.

Autor článku

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů