Jak si vyrobit roušku a domácí dezinfekci

20. 3. 2020 - Tereza Koníček - Rádce
Došla vám doma zásoba dezinfekčního gelu nebo jste si ji nestihli pořídit vůbec? Sháníte roušku, ale obchody jsou beznadějně vyprodané? Poradíme vám, jak si roušku i dezinfekci vyrobit v pohodlí domova za pár minut a za pár korun.
 

Jak vyrobit dezinfekcni gel

Jak vyrobit dezinfekční gel?

Důkladná hygiena a čistota rukou a celého těla by měla být pro nás všechny prioritou číslo jedna. A to nejen ve dnech, jako jsou tyto. Dezinfekční gel byste měli mít neustále s sebou v kabelce, tašce, batohu a používat jej vždy, když nebudete mít možnost si důkladně umýt ruce, hlavně před jídlem.

Co budete potřebovat k výrobě dezinfekčního gelu:

 • prázdnou láhev (postačí vám litrová plastová láhev od vody)
 • glycerin/glycerol
 • peroxid vodíku (3 %)
 • 1 l čistého alkoholu (např. 96% etanol)
 • převařená voda
 • případně 2 injekční stříkačky

Jak na to?

Návod na výrobu domácího dezinfekčního gelu vydala sama Světová zdravotnická organizace. Do plastové láhve nalijte 830 ml alkoholu, přilijte 42 ml peroxidu vodíku (ideálně injekční stříkačkou), důkladně promíchejte a následně přidejte ještě 15 ml glycerolu. Opět pořádně promíchejte. Pak už jen stačí dolít převařenou vodu do jednoho litru, tedy cca 113 ml, promíchat, láhev pořádně uzavřít, aby se neodpařoval alkohol. Ideálně nechte směs alespoň 3 dny odstát na tmavém a chladném místě.

Jak vyrobit dezinfekcni gel

Do směsi můžete přimíchat také gel z aloe vera, který seženete v lékárnách, prodejnách se zdravou výživou nebo i v některých drogeriích. Díky aloe vera bude mít váš dezinfekční gel hustší konzistenci a bude se vám lépe nanášet.

Chcete, aby vám váš domácí dezinfekční gel i příjemně voněl? Zkuste do směsi přidat pár kapek esenciálního oleje. Doporučujeme např. levandulový, hřebíčkový nebo Tea Tree, které mají výborné antibakteriální účinky.

Všechny ingredience do čisticího gelu kupujte ideálně v lékárně. Nepoužívejte ty v technické kvalitě, u kterých nemusí být zaručena zdravotní nezávadnost. Abyste s sebou nemuseli neustále nosit velkou litrovou láhev, výborně se vám budou hodit malé plastové lahvičky, které vám doma zbyly např. z různých nápojů či z cestovních balení kosmetických výrobků.  

Jak vyrobit dezinfekcni gel

Přidáte-li pár kapek esenciálního oleje, bude váš dezinfekční gel příjemně vonět.

Jak dezinfekční gel správně používat?

Dezinfekční gel používejte vždy, pokud zrovna nemáte možnost umýt si ruce mýdlem. Stejně jako při mytí rukou si ruce dezinfekcí důkladně čistěte po dobu alespoň třiceti sekund, nezapomínejte na všechny záhyby a hůře dostupná místa, např. mezi prsty, za nehty či pod šperky. Po čištění si ruce už neutírejte do kapesníku. Alespoň jednou denně si vyčistěte i svůj telefon, tablet a klávesnici, na kterých se viry drží i několik hodin a snadno byste si je tak mohly přenést na obličej nebo do očí.
 

Jak si vyrobit roušku?

Mimo dodržování dostatečné hygieny je v současných dnech v rámci ochrany vás i okolí nařízeno nosit roušku, která je schopna zachytit až 70 % všech vykašlaných bakterií. Tím výrazně pomáhá zabránit jejímu dalšímu šíření. Na výrobě roušky není vůbec nic složitého a zvládnete si ji doma za pár minut vyrobit i vy. Roušku pak noste vždy, když jdete ven mezi lidi, ať už máte namířeno do práce, na nákup, k doktorovi nebo vyvenčit psa. Doma vyrobenou roušku lze navíc sterilizovat a nosit opakovaně.

Jak vyrobit rousku

Co budete potřebovat k výrobě látkové roušky:

 • čtverec 100% bavlněné látky (dobře poslouží i klasické bílé prostěradlo) o rozměrech 20 × 20 cm
 • dva pruhy 100% bavlněné látky o rozměrech 100 × 3,5 cm
 • nit
 • nůžky
 • žehličku
 • šicí stroj (není nutný)

Jak vyrobit bavlněnou roušku?

Nachystejte si bavlněný látkový čtverec a jeho protilehlé strany zahněte asi o půl centimetru, sklady zažehlete a zašijte ať už ručně nebo na šicím stroji. Dle šablony (na obrázku níže) do látky vystřihněte nástřihy na obou stranách, následně látku dle prostřihů poskládejte na tzv. varhánky a každý složený nástřih zažehlete. Varhánky pak k sobě přišpendlete.

Teď se pusťte do výroby šňůrek. Vezměte dva pruhy bavlněné látky, kraje přeložte ke středu a zažehlete. Následně pruhy znovu přehněte na půl a zažehlete, aby vznikla tenká tkanička o šířce cca 0,7 cm. Látku na roušku vložte do přehybu, který jste vytvořili na šňůrkách a opět přišpendlete. Konce šňůrek přehněte dovnitř a přichyťte. A máte hotovo.

Sablona jak vyrobit rousku

Pozn: šablonu v plné velikosti zobrazíte poté, co na obrázek klepnete pravým tlačítkem myši, vyberete volbu zobrazit obrázek a následně ho zvětšíte na 100 % velikosti.

Jak vyrobit roušku ze sáčku do vysavače?

Ti z vás, které nebaví šití, nemají potřebný materiál nebo nejsou dostatečně zruční, si mohou roušku vyrobit z obyčejného sáčku do vysavače z mikrovlákna (ty nejlépe filtrují prach a další nečistoty) nebo s HEPA filtrem. Ten totiž dokáže zachytit naprostou většinu škodlivin. Není na tom vůbec nic složitého a za minutu budete mít hotovo. Mimo zmíněný sáček budete potřebovat ještě dvě obyčejné gumičky a kancelářskou sešívačku. Jak na to? Připravili jsme pro vás jednoduché video, ve kterém vám krok po kroku ukážeme, jak roušku ze sáčku do vysavače vyrobit.

Na co si dát při nošení roušky pozor?

Před každým nasazením roušky dbejte na to, abyste měli vždy čisté ruce. V ideálním případě si je pořádně umyjte mýdlem pod teplou tekoucí vodou, popř. použijte antibakteriální gel. Roušku si nasaďte tak, aby vám zakrývala nos a ústa, při nošení se jí nijak nedotýkejte, ani neposouvejte na krk. Sundávejte ji vždy za boční šňůrky. Roušku měňte nejlépe každou hodinu, zejména tehdy, pokud se pohybujete mezi více lidmi. Dále je nutné roušku vyměnit i při každém jejím navlhnutí.

Jak vyrobit rousku

Díky nasazené roušce zabráníte šíření viru. Přispějete tak k tomu, že se situace rychleji vrátí do normálu.

Jak se starat o domácí roušku?

Jak už bylo řečeno, roušku je nutné po každém použití sterilizovat. Nejrychlejší a nejjednodušší způsob sterilizace je roušku vyvařit. Stačí ji nechat projít varem alespoň 5 minut. Roušku můžete prát i v automatické pračce po dobu alespoň 30 minut na nejvyšší teplotu, tj. na 90 °C. Při praní v pračce však myslete na to, že je nutné roušky prát odděleně od ostatního oblečení.

Sterilizovat roušku můžete i v troubě při teplotě 70 °C. Následně je nutné ji ještě vyžehlit parní žehličkou na co nejvyšší stupeň, aby se odstranili opravdu všechny nečistoty a bakterie. Při jakékoli manipulaci s rouškami mějte vždy vydezinfikované ruce a dotýkejte se co nejméně její střední části, která vám bude zakrývat nos a ústa.

Jen díky zodpovědnému chování nás všech a dodržování veškerých doporučení tuto situaci společně zvládneme rychleji a zase se brzy budeme moci věnovat všemu, co máme rádi.

Jak vyrobit rousku

Autor článku

Tereza Koníček

Nejraději recenzuji spotřebiče do kuchyně a pomocníky do domácnosti. S mobily na mě nechoďte. Nejvíce si odpočinu u vaření nebo na procházce se svým milovaným psem. Ráda si zajdu do kina na dobrý film, nepohrdnu ani divadlem. Miluji dobré jídlo, zajímám se o módu, umění a design.
 

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

Články a recenze

Z nabídky reproduktorů LAMAX si vybere každý

Z nabídky reproduktorů LAMAX si vybere každý

- Produkty

16. 10.Značka spotřební elektroniky LAMAX Electronics si zakládá na tom, aby přinášela lidem kvalitní a funkční elektroniku, která...Celý článek

Nový iPhone 12: Vítejte v nové éře iPhonu

Nový iPhone 12: Vítejte v nové éře iPhonu

- Produkty

15. 10.Tolik očekávaná čtrnáctá generace iPhonu konečně spatřila světlo světa. Tvoří ji hned čtyři modely, které Apple pojmenoval iPhone...Celý článek

Recenze palačinkovače GZ 605: Palačinky na tisíc způsobů

Recenze palačinkovače GZ 605: Palačinky na tisíc způsobů

- Recenze

14. 10.Kdo by nemiloval palačinky! U dětí je to velmi často favorit číslo jedna a ani dospělí touto dobrotou nepohrdnou. A aby byla...Celý článek

Recenze Mobvoi TicWatch Pro 2020: skvěle vybavené hodinky s dobrou výdrží

Recenze Mobvoi TicWatch Pro 2020: skvěle vybavené hodinky s dobrou výdrží

- Recenze

12. 10.Trh s nositelnou elektronikou se rozrůstá doslova každým dnem. Na trh se dostávají novinky v podobě chytrých hodinek. I...Celý článek

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů