basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Nové digitální fotoaparáty Canon - o krok blíž k dokonalosti

16. 10. 2019 - Produkty
Mají v době neustále se zlepšujících foto a video možností mobilních telefonů a relativně levných zrcadlovek ještě šanci na úspěch digitální fotoaparáty? Nové, vylepšené kompakty od společnosti Canon poskytují na tuto otázku jednoznačnou odpověď. Rozhodně ano.

PowerShot G5 X Mark II a Canon PowerShot G7 X Mark III

Už více jak 80 let přináší japonská společnost Canon na trh inovace, zejména v oblasti fotoaparátů. Po necelých 4 letech od vydání profi kompaktu PowerShot G5 X přichází jeho mladší verze PowerShot G5 X Mark II. Současně přichází na trh i Canon PowerShot G7 X Mark III, který nahrazuje svého předchůdce z roku 2016 nesoucího označení PowerShot G7 X Mark II. Pojďme si oba fotoaparáty představit podrobněji. 

Canon PowerShot G5 X Mark II

Fotoaparát Canon PowerShot G5 X Mark II prošel výraznou změnou již na první pohled. Má jiný design a ergonomii. Jeho úchop se natolik vylepšil, že fajnšmekři ho řadí k jednomu z nejlepších úchopů mezi kompakty vůbec. Celé ovládání se posunulo mírně doprava, včetně hledáčku, který byl v předchozí verzi na středu. Díky tomu je možné vyklopit displej úplně nahoru, což ocení převážně fanoušci selfie a také „vlogování“. Navzdory změnám, které jsou uvedené výše, si kompakt zachoval příjemnou váhu 340 g. Díky nízké hmotnosti se dá jednoduše přenášet i v kapse bundy. 

Canon PowerShot G5 X Mark II

Podstatnější změny se odehrávají „uvnitř“. PowerShot G5 X Mark II disponuje parametry, které nabízí nejlepší kompakty současnosti. Obsahuje velký 1“ CMOS snímač s celkovým rozlišením 20,9 Mpx (efektivně 20,1 Mpx) se schopností vrstvit obraz. Výrazně se tak zlepšuje rychlost snímání. Další věcí, která se podílí na rychlosti, je procesor DIGIC 8. Společnost Canon právě pro tento kompakt vyvinula nový objektiv. Zvýšil se optický zoom ze 4,2x na 5x. Po přepočtu jde o rozsah 24 až 120 mm oproti původnímu 24 až 100 mm. K tomu je nutné připočítat skvělou světelnost od f/1,8 po f/2,8, která umožňuje pohodlně fotografovat nebo natáčet video i v pošmourném počasí nebo v omezeném světle. 

Oproti předchozí verzi přichází PowerShot G5 X Mark II s velkým množstvím vylepšení. 


Canon PowerShot G7 X Mark IIIOtočný objektiv umožňuje velmi rychle ovládat základní funkce. Disponuje automatickým zaostřením či doostřením. Pokud se přidá i Burst režim, fotoaparát je schopen rychlostí 20 snímků za sekundu nafotit až 55 fotek ve formátu RAW anebo 119 ve formátu JPG. Je tak schopen zachytit i ty nejprchavější momenty. Zajímavá je také schopnost fotoaparátu zaznamená rychlostí 8 snímků za sekundu až 320 fotek ve formátě JPG.

Kompakt Canon PowerShot G5 X Mark II je skvělý v momentě, kdy chcete vytvářet „pohyblivé snímky“, tedy videa. Vestavěná digitální stabilizace obrazu eliminuje roztřesené klipy a funkce HDR minimalizuje ztrátu detailů. Videa je možné točit i v rozlišení 4K. Samozřejmostí je i podpora Wi-Fi a Bluetooth, jejichž prostřednictvím můžete snadno sdílet pořízené snímky například do smartphonu.

Canon PowerShot G7 X Mark III

Canon PowerShot G5 X Mark II a Canon PowerShot G7 X Mark IIIKompakt Canon PowerShot G7 X Mark III a kompakt PowerShot G5 X Mark II mají mnoho společného. I G7 má ve výbavě 1“ CMOS snímačem s celkovým rozlišením 20,9 Mpx se schopností vrstvit obraz. Stejný je i procesor DIGIC 8, který kompakt pohání. Shoduje se také světelnost od f/1,8 až po f/2,8. Taktéž Burst režim nafotí až 55 fotek RAW nebo 119 fotek JPG. I Canon PowerShot G7 X Mark III videa se nahrává ve 4K rozlišení a má také podporu Wi-Fi a Bluetooth. Zajímavější jsou však parametry, které oba přístroje odlišují – tím se předurčuje jejich využití.

 

PowerShot G7 X Mark III vs. PowerShot G5 Mark II

Dva zásadní rozdíly najdeme v objektivech a v (ne)přítomnosti hledáčku. Objektiv fotoaparátu PowerShot G5 X Mark IIvětší rozsah zoomu při stejné světelnosti (24 – 120 oproti 24 – 100 v případě PowerShot G7 X Mark III). Onen rozdíl 20 mm se hodí na focení vzdálenějších objektů. Skvělá zpráva je, že při 120 mm má světelnost f/2,8, což je velmi dobrá hodnota. Naopak PowerShot G7 X Mark III má o něco lepší makro – dá se fotit z kratší vzdálenosti (vyfocený mravenec bude „větší“ s PowerShot G7 X Mark III).

PowerShot G7 X Mark III a PowerShot G5 Mark II

Hledáček je dalším důležitým argumentem pro ty, kteří neradi fotí třesoucími rukami. S PowerShot G5 X Mark II si fotograf může opřít o tvář. Tato poloha je stabilnější než natáhnutá ruka. Hledáček má také výrazně větší rozlišení než zadní displej (2,36 mil. bodů oproti 1,06 mil. bodů). Výhodou je, že fotograf lépe vidí, co fotí. Zkoumá také míru zaostření. PowerShot G7 X Mark III hledáček postrádá, fotografie vznikají pomocí 3“ displeje.  

Canon PowerShot G7 X Mark III prezentuje samotný výrobce jako kompakt pro blogery a vlogery. Ti jsou na fotografování a natáčení videí pomocí displeje zvyklí. Vstup na mikrofon, kterým tento kompakt disponuje, toto označení jen potvrzuje.

Pokud hledáte kompakt na tvorbu obsahu pro vaše blogy, videoblogy anebo chcete fotit kvalitnější makra a ke všemu ušetřit nějakou tu kačku, sáhněte po PowerShot G7 X Mark III. Dáváte-li ovšem přednost primárně kvalitě fotografií, doporučujeme dát přednost modelu PowerShot G5 X Mark II.

Canon PowerShot G5 X Mark II a Canon PowerShot G7 X Mark III

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů