DJI Air 2S a Mavic Air 2: Představujeme skvěle vybavené drony

18. 5. 2021 - Zdeněk Císař - Produkty
V dnešním článku vám představíme drony DJI Mavic Air 2 a DJI Air 2S. Ohromí vás nejen kvalitou obrazu, ale také chytrými funkcemi, jež z vás udělají profesionálního režiséra.

Drony DJI

Drony jsou poslední roky v módě a neočekáváme, že by se na tom něco měnilo. Důvod je prostý – nikdy nebylo tak snadné vidět (a zaznamenávat!) svět z ptačí perspektivy.

Zařízení, které může úplně bez problémů přenášet i ovládat jedna osoba, umí létat stovky metrů vysoko a kilometry daleko. Vy přitom můžete v reálném čase sledovat obraz, který vidí váš bezpilotní letoun, a pořizovat záběry, o kterých se ještě před pár lety nesnilo ani profesionálním filmařům.

Dnes si představíme dva výborně vybavené modely od DJI, jež jsou určené pro uživatele, kteří to s létáním myslí vážně a touží po výborných funkcích (a hlavně výborné obrazové kvalitě záznamu): DJI Mavic Air 2 a DJI Air 2S. Nenechte se přitom zmást podobným názvem, jde o dva velmi odlišné modely.
 

Dnes představované drony umějí automaticky obletět sledovaný objekt a vytvořit záběr jako z filmu.

DJI Mavic Air 2

U každého z dronů si představíme tři základní skupiny parametrů. Ty, jež se týkají kvality obrazu, poté funkce navíc a nakonec technické specifikace letu. A můžeme vás ujistit, že oba modely toho ve všech ohledech nabízejí hodně.

DJI Mavic Air 2

Výborná kvalita obrazu

Obraz je nejdůležitější. Mavic Air 2 nabízí výborný půlpalcový obrazový senzor – pořizuje až 48Mpx fotografie a natáčí video v rozlišení až 4K při plynulých 60 FPS. Vzhledem k tomu, že to je současný standard u televizorů a výborných monitorů, opravdu není nutné chtít víc.

Samotná „čísla“ by samozřejmě nebyla zárukou kvality – o té se můžete přesvědčit třeba na video níže, které je složené ze záběrů pořízených dronem.

DJI Mavic Air 2Mavic Air 2 podporuje chytré funkce a technologie, jež povyšují kvalitu obrazu. Asi nejvýznamnější je HDR – vysoký dynamický rozsah –, jež navíc dron nabízí nejen u fotografií, ale také u videa (až ve 4K při 30 FPS). Ve scéně natočené v HDR vyniknou detaily jak ve tmavých, tak ve světlých částech scény. Záběry jsou realističtější a zároveň zajímavější, poutavější, plastičtější.

Fotografie jsou díky vysokému rozlišení nejen mimořádně jemné (takže můžete efektivně vytvářet výřezy), ale také jsou skvěle prosvětlené. Funkce SmartPhoto přizpůsobuje parametry focení dané scéně, aby byly výsledky optimální. Využívá chytré rozpoznání scény (západ slunce, nebe, tráva, sníh, stromy), funkci HyperLight, která zlepšuje kvalitu snímků při horším osvětlení, a již zmíněné HDR, které zvyšuje dynamický rozsah. Fotky tak vypadají skvěle, ať už chcete zvěčnit podvečer na pláži, nebo lyžařský výlet do zasněžených hor.

Staňte se režisérem

Dron můžete nechat prostě a jednoduše vylétnout do 50 metrů a pořídit snímek… Ale také nabízí neuvěřitelné množství pokročilých funkcí, díky kterým pořídíte stejně parádní záběry jako na ukázkách výše. Bez nějakého dodatečného vybavení nebo měsíců tréninku.

DJI Mavic Air 2

Jednou z nejužitečnějších funkcí je sledování objektu. Ať už chcete pořídit například záběr architektonického monumentu ze všech stran, nebo sledujete jedoucího cyklistu, zůstane vždy v záběru – dron přizpůsobí rychlost a směr letu tomu, co natáčíte.

Snad ještě efektnější jsou záběry QuickShots. Dron umí automaticky vykonat složitý pohyb, při kterém ale zůstane zaměřený na hlavní objekt, například vás. Dokáže vás třeba obletět, vystoupat do vzduchu jako raketa, krouživě se vzdalovat… Pokud byste takto natočili například dojemné shledání s objetím, budou záběry vypadat nachlup přesně jako z hollywoodského filmu.

V akci se na tuto funkci můžete podívat na videu níže, které slouží zároveň jako návod, takže uvidíte, jak jednoduché je jejich použití.

Dále potěší HDR panorama (fotografické) a 8K Hyperlapse (časosběrný záběr), u kterého si také můžete navolit automatický pohyb.
 

DJI Mavic Air 2
dron • streamování videa z až 6 km • rychlost
až 68 km/h • max. doba letu 34 min. • max. letová
výška 5 000 m n. m. • tříosý gimbal • 48Mpx
fotografie • natáčení až ve 4K při 60 FPS • natáčení
HDR videí (až ve 4K při 30 FPS) • zorné pole 84°
• GPS/GLONASS • interní úložiště 8 GB • microSD
až do 256 GB • systém APAS 3.0 (aktivní vyhýbání
překážkám) • funkce QuickShots • časosběrná videa
a další pokročilé funkce včetně vylepšení fotografií
• skládací konstrukce • hmotnost 570 g

Technicky na vysoké úrovni

Už z výše uvedených parametrů a funkcí je zřejmé, že Mavic Air 2 je výbavově na vysoké úrovni. Tomu odpovídají i specifikace. 570g dron zvládne v evropské unii vysílat video na vzdálenost až 6 km (mnohem více, než kolik reálně potřebujete), přičemž živě streamuje až ve Full HD kvalitě. Pracuje se dvěma frekvencemi (2,4 a 5,8 GHz), mezi kterými automaticky přepíná podle potřeby.

Ve vzduchu vydrží na jedno nabití až 34 minut a dokáže uletět až 18,5 km. Ve sportovním režimu vyvine působivou rychlost až 68 km/s. Operuje ve výšce až 5 000 m n. m. Očekávat můžete nejen pokročilou tříosou stabilizaci, ale také vynikající senzory, které drony pomáhají s precizní orientací v prostoru, a pokročilé bezpečnostní prvky

8GB interní úložiště samozřejmě můžete rozšířit (respektive měli byste) pomocí až 256GB paměťové karty. Součástí balení je kromě kompletní výbavy (dron, baterie, nabíječka, kabeláž, vrtule…) také ergonomický dálkový ovladač, do kterého můžete snadno upevnit smartphone s praktickou mobilní aplikací, na které můžete sledovat (a upravovat a sdílet) video.

A perlička na závěr: Dron je skládací – pokud ho nepoužíváte, můžete ho složit do opravdu kompaktních rozměrů.

DJI Air 2S

U předchozího modelu jsme se (oprávněně) rozplývali nad obrazovou kvalitou, ale model DJI Air 2S jde ještě dál.

DJI Air 2S
dron • streamování videa z až 8 km • rychlost
až 68 km/h • max. doba letu 31 min. • max.
letová výška 5 000 m n. m. • tříosý gimbal
• 1" CMOS senzor • 20Mpx fotografie
• natáčení až v 5,4K při 30 FPS / 4K při 60 FPS
• zorné pole 88° • GPS/GLONASS/GALILEO
• interní úložiště 8 GB • microSD až do 256 GB
• systém APAS 4.0 (aktivní vyhýbání překážkám)
• funkce MasterShots • časosběrná videa a další
pokročilé funkce včetně vylepšení fotografií
• skládací konstrukce • hmotnost 595 g

Špičkové video ve dne i večer

Jeho ohromující 1" CMOS senzor a velké, 2,4µm pixely jsou zárukou ještě čistšího, detailnějšího a barevně věrnějšího videa. Kromě rozlišení 4K při 60 FPS navíc můžete natáčet v ještě jemnějším 5,4K (při 30 FPS). 10bitový Dlog-M barevný profil pracuje s miliardou barevných odstínů.

Dron si také výborně poradí s tím, co trápí i ty nejlepší kamery, telefony a další nahrávací zařízení – tedy s natáčením při špatných (nebo komplikovaných) světelných podmínkách.

I model Air 2S pak samozřejmě nabízí HDR snímky, úžasné širokoúhlé nebo sférické záběry či časosběrná videa. Také umí ukládat záběry ve formátu RAW, což ocení profesionálové, kteří je chtějí dodatečně zeditovat přesně k obrazu svému.

Dron DJI Air 2S main

DJI Air 2S
Létající režisér

Samozřejmě nepřicházíte o žádnou z pokročilých funkcí, jež nabízel Mavic Air 2 – těšit se můžete například z již zmíněného sledování objektu, které dokáže inteligentně předvídat dráhu pohybu, takže ho nerozhází ani fakt, že se objekt na chvíli ztratí z dohledu.

Automatické záběry QuickShots nahrazují ještě pokročilejší MasterShots. Vyberete sledovaný objekt, dron ho nafilmuje pomocí deseti různých manévrů tak, aby vždy zůstal v centru záběru, a následně pro vás „sestříhá“ ohromující video.

Tuto funkci můžete využít jak u například „portrétních“ videí, kdy se zaměříte na jednu osobu, tak při zachycování obrovských panoramat okolní krajiny.


Létání bez obav

Vylepšení se dočkaly také asistenční systémy, jež zabraňují kolizi (APAS 4.0). Dron hlídá své okolí ve čtyřech směrech a dokáže se aktivně vyhýbat překážkám i při vyšších rychlostech a v náročnějším prostředí.

Vynikající bezpečnostní funkci představuje systém ADS-B, který přijímá ADS-B signály z letadel a helikoptér v okolí, jež je vysílají, zobrazí je na mapě a pomocí zvukových i vizuálních alarmů vás varuje, abyste se jim nepřipletli do cesty.

DJI Air 2S

A jaké „letové parametry“ nabízí DJI Air 2S? Video opět streamuje ve Full HD, ale dosah je ještě větší (v EU až 8 km). O přenos se starají 4 antény, opět s duální frekvencí.

Maximální letová výška zůstává stejná (5 000 m n. m.). 595gramový dron uletí (při bezvětří) až 18,5 km, vydrží v provozu až 31 minut na jedno nabití. Podporuje GPS, GLONASS a GALILEO a také nabízí 8GB interní paměť rozšiřitelnou o až 256 GB pomocí paměťové karty microSD.

DJI Air 2S

Srovnání: Skvělý a ještě skvělejší

Drony DJIZaujaly vás dnes představené modely? Jak DJI Mavic Air 2, tak DJI Air 2S nabízí vysokou kvalitu záznamu a pokročilé funkce, které i méně zkušenému uživateli dávají možnost vytvářet opravdu profesionální videozáznamy.

Vyšší model Air 2S posouvá na ještě vyšší úroveň jak obrazovou kvalitu (má ještě jemnější maximální rozlišení a větší senzor, který výborně zvládá i slabší světelné podmínky), tak inteligentní automatické nahrávání, kdy dron sám natočí a zedituje dechberoucí videozáznam.

Oba modely uspokojí i náročné uživatele, kteří se létání s drony chtějí věnovat intenzivně.

 

Na závěr bychom vás ještě rádi důrazně upozornili, že provoz dronů se řídí dost přísnými předpisy. Více si u těchto pravidel používání dronů můžete přečíst v našem článku


Dron DJI Air 2

Autor článku

Zdeněk Císař

Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

Vybrané produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů