Datart.cz > Novinky > Rádce > Vlastníte dron? Tyhle povinnosti musíte splnit
Od 31.12.2020 jsou všichni majitelé dronů povinni zaregistrovat sami sebe na Úřadě pro Civilní letectví. Pokud je přitom majitel dronu mladší 18 let, provádí registraci jeho zákonný zástupce. Minimální věková hranice přitom v otevřené a specifické kategorii činí 16 let.
Povinná registrace se vztahuje na provozovatele takového dronu, který:
Výjimku tedy tvoří hračky, které jsou opatřeny označením CE a odpovídají směrnici č. 2009/48/ES.
Není třeba se obávat, celá registrace je velmi jednoduchá, intuitivní a zabere vám jen pár minut. V prvé řadě je potřeba vyplnit:
Veškerá komunikace s úřadem přitom probíhá online. Bez ohledu na to, kolik dronů provozujete, se registrujete pouze jednou. Registrace je navíc platná ve všech státech Evropské unie, a to po dobu stanovenou pro konkrétní kategorii.
Součástí registrace je i test, který je nutné splnit před tím, než se rozhodnete se strojem vzlétnout.
Jakmile vyplníte veškeré své identifikační údaje, získáte takzvané jedinečné registrační číslo. Právě tím je následně potřeba označit veškeré své drony, a to i ty, které jste si nekoupili, ale sami zhotovili. Registrační číslo můžete na dron umístit formou nálepky, nebo jiným způsobem, který umožňuje snadnou identifikaci (můžete jej tedy na dron i napsat).
Registrační číslo vychází z tohoto formátu: kód členského státu (CZE), 12 alfanumerických znaků generovaných systémem, kontrolní součet a 3 neveřejné znaky.
Získané registrační číslo rovněž musíte nahrát do systému identifikace na dálku, pokud je váš dron tímto zařízením vybaven.
Při provozu vašeho dronu nezapomeňte vždy dodržovat několik pravidel správného létání:
Ano, mohou. Dron ovšem vždy nese štítek s označením provozovatele/vlastníka, a proto odpovědnost za dron zůstává vždy na provozovateli.
Ano, registrace je platná pro 27 členských států Evropské Unie, Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.
Ano. Tyto drony sice váží méně než 250 gramů, ale mají kameru, která dokáže zaznamenat osobní údaje.
Testem je nutné projít předtím, než se rozhodnete s dronem vzlétnout.
Ano, s těmito drony můžete létat ve městech, ale musíte se vyhnout shromáždění osob.
Podrobnější informace k testu na kategorii A2 prozatím nejsou dostupné. Vydává je přitom Úřad pro civilní letectví.
V tuto chvíli je na bezpilotní letadla bez označení příslušné třídy nahlíženo jako na letadla, která nesplňují předpoklady pro neomezené přelétávání osob, prostředků a staveb. Pokud tedy chcete s dronem létat nad zástavbami, bude na vás pohlíženo jako na „specifickou” kategorii provozu.
Máme pro vás odkaz na záruční podmínky a reklamační návod.