×

Jak vybrat elektrokoloběžku?

03.01.2021
Kolik let je to nazpět, když jsme snívali o své první koloběžce? Jednoduché vozidlo, které nás díky dvěma kolům a naší energii dopravilo kamkoliv a rychleji, než bychom šli pěšky. V ulicích jsme ale čím dál častěji přesvědčováni, že koloběžky už nejsou jen dopravním prostředkem dětí. Na koloběžkách se prohání i dospělí, a to nejen za rekreací, ale třeba také do práce. Trendem jsou koloběžky poháněné elektřinou – tzv. elektrokoloběžky nebo elektrické koloběžky. Jak ale v přehršli těch, které jsou dostupné na trhu, vybrat tu správnou?
 

jak_vybrat_kolobezku

Co je důležité si ujasnit před koupí elektrické koloběžky?

vyska_jak_vybrat_kolobezku

Elektrické koloběžky, které nyní potkáváme v ulicích, jsou ve své podstatě nám známé klasické koloběžky, které jsou však poháněny elektrickým motorem. Jejich největší výhodou je, že nás dopraví, kam zrovna potřebujeme – jednat se přitom nemusí jen o lehký terén v přírodě, elektrokoloběžky jsou vhodné i do v městského provozu.

Jejich ovládání se naučíte snadno a rychle, lze jej připodobnit k obsluze jednoduššího motocyklu. A pokud vám dojde energie elektrická a nemůžete si zrovna dobít baterie, můžete se odrážet nohou jako za starých časů – některé modely to dovolují.

Co by vás na koloběžce mělo zajímat, je její materiál, maximální rychlost, frekvence používání a terén, ve kterém se budete vyskytovat nejčastěji a s tím také související výdrž baterie.

Čím dál častěji se setkáte s možností „spárování“ koloběžky se smartphonem. Od všech těchto parametrů se pak odvíjí i cena. Je proto dobré určit si finanční strop částky, kterou do koloběžky hodláte investovat.

Může být i koloběžka „chytrá“?
Ano, může. Některé modely vám dovolí propojení s mobilním telefonem pomocí Bluetooth. Snadněji tak můžete plánovat cestu, sledovat počet ujetých kilometrů či ji dokonce řídit.

Nezapomeňte se podívat i na našeho videorádce.

Jaký materiál je pro elektrickou koloběžku nejlepší?

Nejběžnější materiál, ze kterého se koloběžky vyrábějí, je pevný, avšak lehký dural, hliník, výjimkou ale není ani těžší ocel. Právě tyto materiály nabízejí pevnost a vysokou bezpečnost. Jestliže už nyní víte, že budete elektrokoloběžku často přenášet, vyberte právě tu, která je z duralu. Některé koloběžky nabízejí také možnost složení do kompaktnějšího rozměru. Skládací elektrokoloběžka se vám bude hodit především v případě, že se budete chtít přiblížit městskou hromadnou dopravou, popřípadě pokud máte malé bydlení a potřebujete koloběžku uskladnit.

jak_vybrat_kolobezku_3

Skládání a stejně tak i opětovné rozložení bývá otázkou pár vteřin. Po složení můžete skládací koloběžku nést za rám vedoucí k řídítkům. A nebojte, koloběžka se sama od sebe nikdy nesloží, je opatřena množstvím důmyslných bezpečnostních pojistek. A obávat se nemusíte ani jízdy za deště či v chladnějším počasí. I na toto výrobci koloběžek myslí. Bývají proto obdařeny protiskluzovou úpravou jak na stupátku, tak na řídítkách. I tak ale v nevlídném počasí dbejte zvýšené opatrnosti.

Jak rychle jezdí elektrokoloběžka?

Hodláte na koloběžce jezdit denně či spíše víkendově? Pokud se přikláníte k první variantě, doporučujeme vám koupi modelu s vyšším výkonem i kapacitou baterie. Naprostá většina koloběžek dovoluje maximální rychlost mezi 25-35 km/h, ty nejvýkonnější až 50 km/h. Samozřejmě platí, že čím vyšší výkon, tím dovoluje elektrokoloběžka rychlejší jízdu. Především pro začátečníky je ideální výkon do 350 W, náročnější a zkušenější jezdci ocení hodnoty nad 350 W. Pokud ale kupujete koloběžku pro dítě, vystačíte si se 100 W.

jak_vybrat_elektrokolobezku_3

Plyn se přidává buď stiskem tlačítka, nebo pomocí řídicí páčky, podobně, jak je tomu u motorek. První ze zmíněných variant je bezesporu komfortnější.

Jak často a kde budete jezdit?

Pokud koloběžku využijete jen ve městě, bohatě si vystačíte s menšími kolečky a celkově nižší hmotností. Takové koloběžky bývají rovněž levnější. Naproti tomu drsnější terén si žádá větší kolečka, těžší a větší stroj a výkon od 300 W výše.

jak_vybrat_kolobezku_5Dle terénu si také pohlídejte materiál koleček. Je třeba počítat s tím, že pevná kolečka z polyuretanu nevyžadují dofukování a nepropíchnou se, naproti tomu ucítíte terén pod sebou – to je dělá vhodnějšími do městského terénu.

Gumová kolečka tlumí nárazy, nafukovací pneumatiky si pak můžete dofouknout dle potřeby – jsou tedy vhodnější do členitějšího terénu. Jejich nevýhodou je nutnost častějšího dofukování, horší ovladatelnost a hrozba píchnutí kola.

Pozor i na velikost koleček! Ta větší jedou rychleji a koloběžka se hůře ovládá. Právě proto nejsou koloběžky s většími koly vhodné tam, kde můžete narazit na spousty chodců (třeba cyklostezky) – i zkušený jezdec totiž může mít problém se ostatním vyhnout. Jako jezdci, kteří si ještě nejsou jisti svými schopnostmi, volte kolečka o rozměru 5–6,5".

Jak dlouho jezdí elektrokoloběžka na jedno nabití?

Dojezdová vzdálenost elektrokoloběžky závisí na kapacitě baterie, kterou disponuje. Nejčastěji se setkáte s 10–30kilometrovou vzdáleností dojezdu, výjimečněji může jít až do 45 km. Doba nabíjení samotné baterie je přitom od 2 do 6 hodin. Pochopitelně záleží na typu baterie, přičemž kvalitnější je vždy ta lithiová.

Hodně důležité je také samotné umístění baterie. Pokud předpokládáte, že budete koloběžku často přenášet – přes obrubníky, koleje, nejrůznější terénní nerovnosti apod. – doporučuje volit koloběžku, která má baterii umístěnu na přední nápravě. S takovou koloběžkou se vám totiž bude lépe manévrovat což platí i pro přenášení.

Výdrž baterie podpoříte i klidnější jízdou, mírnějším terénem a stálou rychlostí. K tomu vám dopomůže tempomat udržující stálou rychlost, kterým jsou mnohé elektrokoloběžky vybaveny.

jak_vybrat_elektrokolobezku_6

Některé koloběžky podporují rovněž rekuperaci. To znamená, že při brzdění se baterie lehce dobíjí, čímž se výdrž baterie prodlouží. Ne o mnoho, pár dojezdových kilometrů navíc se však v nouzi rozhodně může hodit.
 
Abyste zachovali co nejdelší životnost baterie, nikdy nenechávejte koloběžku vybitou. V ideálním případě ji ihned po vybití připojte do nabíječky.
 
Před zimní (nebo jakoukoliv delší) přestávkou je optimální nabít baterii na 60-80 % její kapacity.

Jaké brzdy zvolit?

Brzdy jsou samozřejmě klíčovým mechanismem pro bezpečnost. U elektrokoloběžek se setkáte se třemi brzdovými systémymechanickým (ručním), kotoučovým nebo elektrickým. U mechanického brzdění se používá nášlapná brzda umístěná v zadním blatníku. Nášlapný systém funguje bleskově, za mokra je však nutné počítat s o něco nižší účinností brzd.

Elektrokoloběžka

Druhou variantou jsou kotoučové brzdy, které ovládáte páčkami na řídítkách (každé kolo má samostatnou brzdu). Jde tedy o mechanismus známý např. z kola. Elektrické brzdy jsou zabudované čímž pomáhají snížit celkovou hmotnost koloběžky. Brzdění elektrickou brzdou je velmi plynulé a komfortní, musíte však počítat se setrvačností. Dražší modely proto často nabízejí kombinaci elektrické a kotoučové brzdy.

Kolik mě bude elektrokoloběžka stát?

Je samozřejmé, že od prvotřídních parametrů se odvíjí i vyšší cena. Je tedy na vás zhodnotit si výše zmíněné parametry a vyhodnotit si, která elektrokoloběžka nejlépe splňuje, co od ní očekáváte. Nejlevnější elektrokoloběžky na trhu se pohybují  cca od 4000 Kč. Jejich nevýhodou ale bývá omezená váhová kapacita příslušící spíše dětem či ženám. Většinu koloběžek se slušnými parametry pořídíte v částce od 10 000 Kč výše. Náročnější pak vybírají z cenové kategorie okolo 30 000 Kč.

Přestože se jedná o něco větší počáteční investici, časem se vám určitě vrátí. Pokud se totiž budete na elektrokoloběžce pravidelně dopravovat do školy či práce, ušetříte nemalé peníze za autobus či benzín. Přečtěte si další tipy jak na úsporu peněz na našem webu.

jak_vybrat_elektrokoloběžku_7

Než s elektrokoloběžkou vyrazíte do terénu…

*…zamyslete se nad svou fyzickou zdatností. Zpravidla platí, že pokud jste méně zkušení, volte koloběžku lehčí (kvůli její ovladatelnosti) a také s menším výkonem. Jezděte přitom takovou rychlostí, na kterou si sami troufáte.

*…Berte v potaz i věk jezdce. I když neexistuje věkové omezení, výrobci uvádí jako nejnižší doporučený věk 13 let.

*…Je vhodné mít přilbu. U osob do 18 let toto platí povinně, dále je to na zdravém uvážení každého z nás. Nejen v rušném provozu, ale i na nerovném terénu ji ale oceníte.

*…Každá elektrokoloběžka musí mít přední bílé a zadní červené světlo, jako je tomu i u jiných vozidel. U některých modelů světla dodávají již výrobci, pokud tomu tak není, musíte si je pořídit sami.

*…Uvědomte si, kolik kilogramů s sebou nesete. Kvůli nosnosti okolo 100–120 kg koloběžka nedovoluje vozit dva pasažéry najednou. Rovněž je třeba brát v potaz i závaží, které si vezete třeba v batohu, a koloběžku nepřetěžovat.

Elektrokoloběžky získávají na čím dál větší popularitě. Pokud vás toto téma zajímá, můžete si přečíst více informací v našem článku i o dalších způsobech elektromobility.


Nová elektrokoloběžka

Další aktuality

Velký průvodce Sony reproduktorů

Velký průvodce Sony reproduktorů

Pokud jde o audio, s produkty Sony nešlápnete nikdy vedle. Má skutečně širokou nabídku reproduktorů, od těch nejmenších, které se vám vejdou do ruky, až po výkonné party reproduktory. Zorientovat se v...... Celý článek
Poznejte cestu kávy z keře až do sáčku a naučte se o ni správně starat

Poznejte cestu kávy z keře až do sáčku a naučte se o ni správně starat

Většinou si kávu koupíme namletou v obchodě a celý proces poznávání končí u zalití horkou vodou. Věděli jste ale, že už po pár dnech na vzduchu začíná káva žluknout, jak ztrácí těkavé látky a oleje? V...... Celý článek
Recenze: Novinka Nothing Phone (1) určitě není k zahození

Recenze: Novinka Nothing Phone (1) určitě není k zahození

Doposud nevídaný vzhled, který může být převratný a změnit přístup ostatních výrobců telefonů. Dočkáme se podobného designu, jaký právě nastínila nová společnost Nothing, i od ostatních firem? Než se ...... Celý článek
Sledujte to – streamovací služby vás vtáhnou do děje!

Sledujte to – streamovací služby vás vtáhnou do děje!

Pokud nejste zrovna někde na pláži či u bazénu, můžete si vychutnat nějaký ten napínavý film nebo komedii v chládku svého obýváku. Co když ale zrovna v televizi nic nedávají? Přesně proto jsou tu stre...... Celý článek
10 aplikací pro děti, které zabaví nejmenší i starší ratolesti

10 aplikací pro děti, které zabaví nejmenší i starší ratolesti

Přemýšlíte, čím děti zabavit v dlouhých chvílích? Hledáte zajímavé aplikace, které přinesou zábavu a do určité míry budou vaše ratolesti také vzdělávat? Inspirujte se naším seznamem 10 aplikací, mezi ...... Celý článek