×

PŘICHÁZÍ DOBA DABová

Jste připraveni?

Co je DAB+

DAB+ je digitální rozhlasové vysílání, které oproti analogovému FM vysílání nabízí výrazně vyšší kvalitu zvuku bez šumu, více stanic a u vybraných modelů i doprovodné grafické informace na barevném displeji, které dají vašemu poslechu zcela nový rozměr. V současné době si vysílání DAB+ naladí 95 % obyvatel České republiky. Poslouchat jej můžete doma, na chalupě nebo třeba v autě.

Připojení k internetu není třeba. Všechna rádia podporující DAB+ samozřejmě přijímají také běžké FM (VKV) vysílání. Naopak vysílání signálu na středních a dlouhých vlnách (AM) končí. V závěru roku 2021 bude na těchto vlnách ukončeno vysílání stanic Českého rozhlasu (Radiožurnál, Dvojka, ČRo Plus).

TIP: To nejlepší z produkce Českého rozhlasu nejen pro pamětníky si můžete pustit na stanici ČRo Pohoda!
A to vše navíc v DAB+ kvalitě.

Výhody DAB+

Čistý zvuk bez šumu Čistý zvuk bez šumu
Více stanic k výběru Více stanic k výběru
Přijímač s displejem Přijímač s displejem
Výborný mobilní příjem Výborný mobilní příjem
Energetická šetrnost Energetická šetrnost
Proč přejít na DAB+ a jak jej naladit

Těšit se můžete na lepší zvuk, nové programové nabídky, digitální zvukovou kvalitu s moderní technologií, nové textové a obrazové služby a v neposlední řadě na digitální příjem, který není závislý na internetovém připojení. A jak digitální rozhlasové vysílání DAB+ naladit? Na přijímači, který podporuje standard DAB+, zvolte mód DAB, případně vyberte III. pásmo. Spusťte automatické ladění a nalezené programy uložte.

Podrobnější návod na ladění hledejte pak přímo v balení od vašeho přijímače.

Aktuální mapa pokrytí DAB+

Mapa pokrytí Českého rozhlasu
Mapa pokrytí Českých Radiokomunikací

Mapu pokrytí a seznam rozhlasových stanic průběžně aktualizujeme a doplňujeme, nicméně se může stát, že v průběhu času nebude vždy zcela kompletní. Aktuální mapu pokrytí včetně rozhlasových stanic najdete na webu dabovereno.

Přehled vysílaných stanic Českých radiokomunikací v DAB+

Rádio Blaník
Český Impuls
Classic Praha
ČR Brno
ČR České Budějovice
D-dur
Dvojka
Jazz
Rádio Junior
ČR Liberec
ČR Olomouc
ČR Ostrava
ČR Pardubice
ČR Plus
ČR Plzeň
Radio Wave
Radiožurnál
ČR Region
Rádio Retro
ČR Vltava
ČR Zlín
Rádio DAB Praha
ČR Vysočina
Evropa2
Expres FM
Frekvence 1
Hitrádio City
Rádio Impuls
Pigy
Radio Proglas
Rádio Beat
Rádio dechovka
Z radio
Rock Zone
Bonton

Přehled vysílaných stanic Českého rozhlasu v DAB+

Radiožurnál
Dvojka
ČR Vltava
ČR Plus
Radio Wave
Jazz
D-dur
Rádio Junior
Rádio Retro
ČR Brno
ČR České Budějovice
ČR Hradec Králové
ČR Karlovy Vary
ČR Liberec
ČR Olomouc
ČR Ostrava
ČR Pardubice
ČR Plzeň
ČR Region
ČR Sever
ČR Vysočina
ČR Zlín
Rádio DAB Praha
Pohoda
ČR Radiožurnal Sport

V našem článku Jak naladit DAB+ rádio se o digitálním rozhlasovém vysílání dočtete více.

Nejčastější dotazy

V současné chvíli si digitální vysílání Českého rozhlasu naladí více než 95 % obyvatel ČR, což můžeme označit za celoplošné pokrytí. V některých oblastech pak kromě ČRo DAB+ vysílají ještě další sítě šířící programy celé řady soukromých stanic.

Ano. Například Norsko se stalo první zemí, která už v roce 2017 vypnula téměř veškerý analogový signál rádia. Švýcarsko se podobný krok chystá uskutečnit v letech 2022 a 2023. Také další evropské země přemýšlejí, jak se k analogovému vysílání postaví, a postupně zavádějí DAB+. Česká republika není výjimkou, ovšem o vypnutí FM vysílání se zatím neuvažuje. V souvislosti s přechodem na DAB+ ale Český rozhlas utlumí ke konci roku 2021 vysílání na dlouhých a středních vlnách (AM).

Hlavní rozdíl hledejte v použití efektivnějšího kódování pro audio a v použití protichybového zabezpečení. DAB+ využívá audio kodek HE-AAC v2.

Ano, samozřejmě. Nově vyrobené vozy musí mít DAB+ tuner v základní výbavě. Jste-li majitelem staršího auta, můžete své stávající rádio vyměnit za nové s příjmem DAB+.

Ne. Digitální rozhlasové vysílání se totiž podobně jako to televizní šíří prostřednictvím velkých vysílačů. Rádio tedy využívá běžnou teleskopickou anténu. Ovšem některá vybavenější zařízení se k internetu vyplatí připojit, jelikož tím získáte možnost poslechu internetových rádií, hudebních serverů (např. Spotify, Apple Music) a dalších zajímavých aplikací.

Ne. Digitální rozhlasové programy jsou zcela zdarma. Jedinou vaší investicí tak zůstává pořízení rádia, jenž podporuje DAB+. Rovněž vám však také neodpadá platba povinného rozhlasového poplatku.