basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

SSD: Základ nového počítače, oživení starého

1. 1. 2016 - Technologie
Ať už máte stolní počítač nebo laptop, tvrdíme zcela jednoznačně, že využijete SSD - solid-state drive.

Když vybíráte počítač či notebook, případně když si sestavujete svůj vlastní, musíte koupit také pevný disk. Proč vůbec uvažovat o SSD, když má oproti „harddisku“ (HDD) zpravidla menší kapacitu, ale zároveň větší cenu? Rozdíl v rychlosti je tak velký, že se „menší a dražší“ disk jednoznačně vyplatí.

Žádné pohyblivé součásti

Klasické pevné disky obsahují navzdory svému názvu spoustu mechanických částí. Najdete v nich zpravidla několik ploten podobných cédéčku, jež se otáčejí více než tisíckrát za minutu, a zápisové hlavy s ramenem, které připomínají gramofon. Výhodou harddisků je obrovská kapacita až 8 TB v jednom disku. Jenže mechanický pohyb má zásadní omezení: rychlost. Zápisové hlavy musí rychle skákat po otáčejících se plotnách a čím je disk plnější a déle používaný, tím jsou na něm data rozházenější a celý proces se zpomaluje.

SSD – z anglického solid-state drive – jsou disky postavené na úplně odlišné technologii. Neobsahují žádné pohyblivé součásti, data se ukládají elektronicky na takzvanou flash paměť, podle které se ostatně jmenují i USB flashdisky. Ani v těch se nic nehýbe. Flash paměť nepotřebuje žádné hlavy a žádná ramena, nic v ní nerotuje a žádný mechanický pohyb vás nezdržuje – SSD jsou proto řádově rychlejší, úspornější, tišší a odolnější proti mechanickému poškození například nárazem.

 

 SSD 

 HDD (pevný disk)

 + výrazně rychlejší

 - mnohem pomalejší

 + tichý a bez vibrací

 - zpravidla hučí nebo cvaká

 + odolnější

 - vyžaduje šetrnější zacházení

 + úspornější

 - 2–3× vyšší spotřeba baterie/proudu

 - zpravidla menší kapacita

 + kapacita až 8 TB na jeden disk

 - dražší než pevné disky

 + levná velká kapacita

Rozdíl opravdu poznáte

Nemluvíme o zanedbatelných procentech, která změříte sofistikovaným přístrojem a ani je nepostřehnete. Zvýšení rychlosti je citelné, až desetinásobné.

Při přenosu dat, čtení i zápisu, záleží hodně na tom, jestli kopírujete spoustu malých souborů, jeden velký, nebo směs obojího. Přesto se dá říct, že průměrný pevný disk (s moderním rozhraním SATA III) pracuje s daty rychlostí 50–120 MB/s.

HDD
Harddisky obsahují pohyblivé součásti
 

A SSD? Obvykle nad 200 MB/s, běžně i 550 MB/s. Některé systémy, které využívají speciálně zapojené SSD, mohou dosahovat rychlostí až kolem 2 000 MB/s. Vy počítejte spíše s těmi 500 MB/s, i tak jde ale o desetinásobnou rychlost oproti pevnému disku.

SSD rychlost

To znamená, že operační systém nastartuje nikoli za minutu, ale za několik vteřin, a superrychle se načte i internetový prohlížeč, editor obrázků, složka plná souborů, počítačová hra se spoustou textur, Word a Excel… Celý systém i nainstalovaný software bude citelně a viditelně svižnější.

Starý laptop díky SSD ožije

Podobného efektu můžete dosáhnout i v notebooku. Svižnost laptopů se odvíjí nejen od disku, ale také od procesoru, operační paměti, grafické karty… Přesto je velmi pravděpodobné, že nejvíc vás při práci brzdí notebookový pevný disk, obvykle s 5 400 otáčkami za minutu.

SSD má stejnou velikost 2,5", takže výměna je snadná (obzvlášť u starého laptopu, kde se nemusíte bát ztráty záruky při odmontování krytu). Rozdíl potom bývá ještě markantnější než u stolního počítače, a starý laptop může díky SSD sloužit i několik dalších let.

Doporučujeme kombinovat

Protože SSD udělá s laptopem i desktopem zázraky, jednoznačně ho doporučujeme. Přesto platí, že oproti pevnému disku mívá menší kapacitu, takže se na něj logicky vejde méně dat.

Mnoho zkušených uživatelů proto oba typy disků kombinuje. Na rychlé SSD nainstalujete operační systém a základní software (například internetový prohlížeč a kancelářské aplikace). Na harddisk si ukládáte velká data, jako jsou filmy, nebo na něj instalujete „velký“ software.

S výjimkou notebooků, kam se obvykle vejde jen jeden disk (a kam tedy doporučujeme nainstalovat buď SSD, nebo hybridní disk, který kombinuje malou flash paměť a klasický pevný disk) je to optimální řešení.

Vyhledat v článcích

Články a recenze

Jak vybrat smoothie mixér?

Jak vybrat smoothie mixér?

- Rádce

20. 2.Smoothie nápoje jsou zajímavým zpestřením zdravého životního stylu. Ovocné, zeleninové, ale i s ořechy či semínky se těší...Celý článek

Recenze ETA Raggio: TOP robotický vysavač s mopem

Recenze ETA Raggio: TOP robotický vysavač s mopem

- Recenze

17. 2.Robotické vysavače jsou aktuálně vysoce v kurzu. Nabídka je bohatá, výrobci lákají na pohodlné ovládání přes mobilní aplikaci,...Celý článek

Samsung Galaxy S20, S20+ a S20 Ultra 5G: V hlavní roli fotoaparáty

Samsung Galaxy S20, S20+ a S20 Ultra 5G: V hlavní roli fotoaparáty

- Recenze

12. 2.Samsung odhalil dlouho očekávané novinky v podobě smartphonů Galaxy S20, S20+ a S20 Ultra 5G. Představují mobilní revoluci, a to...Celý článek

Nikon D780 - nejnovější DSLR Nikonu s prvky bezzrcadlovky

Nikon D780 - nejnovější DSLR Nikonu s prvky bezzrcadlovky

- Produkty

12. 2.Na fotografickém trhu si pro sebe stále větší krajíc ukrajují bezzrcadlovky, nicméně stále ještě existuje velmi mnoho uživatelů,...Celý článek

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů