Streamovací služba xCloud aneb Forza i v MHD?

8. 12. 2020 - Technologie
O streamování her se mluví již delší dobu, vždyť první pokusy o tyto možnosti jsou již pořádně fousaté. Do České republiky však v polovině záři vstoupila streamovací herní služba od Microsoftu. Na co vše se můžeme těšit a co nám xCloud přinese?

xCloud

Trošku historie

Než se pustíme do představení samotné služby xCloud, měli bychom se podívat na historii streamování her. První službou totiž byla cloudová herní služba OnLive. Ta měla umožňovat hraní her bez toho, aby byla nutná instalace na vaše zařízení. Nevýhodou této služby byly především různé kvality videa a také mnohdy významné zpoždění vstupů. I proto nebylo možné plně nahradit běžné vlastnictví her.

Druhou službou pak byla Gaikai. I tato herní služba umožňovala hráčům hrát hry bez toho, aby byly instalované na vašem počítači. Mohli jste si také zahrát 90 minut trvající demo, na základě kterého jste se mohli rozhodnout o tom, zda si hru koupíte či nikoli. V roce 2012 byla služba Gaikai odkoupena společností Sony.

A nyní? Nyní přichází Microsoft se svou novou službou xCloud, která se z mnohých chyb poučila (a to nejen z chyb těchto předchůdců) a nabízí nám možnost zahrát si oblíbené Xbox tituly na vašem mobilním zařízení s operačním systémem Android. Ale to trošku předbíháme, co tedy budeme potřebovat k tomu, abychom mohli službu naplno využívat?

xCloud

Co potřebujete k fungování služby xCloud

Abyste mohli skutečně plně využívat služby xCloud, je zapotřebí hned několik podstatných věcí, bez kterých službu buď nespustíte nebo nebudete schopni využívat. První předpoklad je, že budete vlastnit aktivní členství Xbox Game Pass Ultimate. Ten stojí 399 korun měsíčně.

Dále budete potřebovat ovladač, který budete podporovat Bluetooth a bude kompatibilní. Ovladač je důležitý zejména z toho důvodu, že drtivá většina her není optimalizovaná pro dotykové ovládání. Bez ovladače byste si tedy hry spíše nezahráli.

Dále potřebujete něco, na čem hru rozjedete. K tomu vám postačí jakýkoli chytrý telefon či tablet, který disponuje operačním systémem Android ve verzi 6.0 a vyšší. Na tomto zařízení pak musí být nainstalovaná také aplikace Xbox Game Pass, kterou lze stáhnout z Galaxy Store nebo z Google Play.

Závěrem je potom potřeba mít dostatečně rychlý internet s hodnotou minimálně 10 Mb/s. Hrát tedy můžete jak přes Wi-Fi tak přes mobilní data.

xCloud

Jak se na streamu hraje

Ačkoli se jeví streamování služeb jako skvělá moderní technologie, má své určité limity. Začneme ale především výhodami. Tou hlavní je, že xCloud vám umožní zahrát si více než stovku her klidně ve vlaku. Nepotřebujete tak u sebe mít dostatečně kvalitní hardware. Musíte ale něco málo obětovat, a to především vstupní rychlost. Ta zkrátka není v současné době tak dokonalá, jako u běžného hraní her přes konzole či počítače.

Určitá prodleva mezi tím, co provedete na ovladači a co se děje na obrazovce. To je asi největší kámen úrazu současného streamování her. Většina her je ale i s tímto v pohodě hratelná a nejedná se o nic úplně drastického. Existují ale tituly, které na toto trpí mnohem více. Jedná se především o tituly akčních her, stříleček a v neposlední řadě i závodů.

xCloud

Rozhrání xCloud

Výhodou celého xCloudu je především fakt, že není potřeba hry fyzicky vlastnit, stahovat je do vašeho zařízení apod. Zkrátka se jedná o čisté streamování. To rozhodně oceníte především v případě, že si chcete zahrát hru náročnou na celkovou paměť. A že jich v knihovně xCloud najdete požehnaně.

Samozřejmě, že než se hra načte a tak dál, chvíli to zabere. Když se tak stane, je třeba  přijmout fakt, že si hry zachovávají poměr stran 16:9, u některých typů zařízení se tedy neroztáhne na celou šířku displeje.

xCloud

Jaká je budoucnost streamovaných her

V současné době je jasné, že vlastnictví her se nic nevyrovná. Na stranu druhou, kdo by si pomyslel, že si zahrajete Xbox hry třeba na dovolené pod stanem? K úplné dokonalosti zatím chybí především možnost ovládat hry jen pomocí dotyků na obrazovce. Samozřejmě, některé hry jsou tomu uzpůsobeny, není jich ale mnoho. Přesto má Microsoft velké plány.

Samotný Game Pass, přesněji hry, které si pomocí něj budete moci zahrát se neustále rozšiřuje. Jak bude streamování reagovat na nejnovější tituly, které budou určené pro next-gen konzoli je samozřejmě ve hvězdách. Pokud by se ale povedlo Microsoftu také toto dotáhnout do konce, pak je budoucnost této streamovací služby více než zářivá.

xCloud

Pár slov na závěr

Samozřejmě, herní průmysl se neustále posouvá, dostává se k netušeným možnostem. Snahy o streaming her tu byly, ovšem xCloud od Microsoftu je rozhodně ten nejpovedenější. Her pro začátek rozhodně není málo a jejich seznam se bude i nadále rozšiřovat, alespoň dle slibu Microsoftu. Pokud by se jim navíc podařilo vyřešit dobu odezvy u některých her, a především roztažení titulu po celé obrazovce zařízení, mohlo by pak prakticky jakékoli Android zařízení nahradit běžný Xbox. Necháme se překvapit, co nám tato služba přinese, rozhodně se ale jedná o krok správným směrem.

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů