basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

MÁME OTEVŘENO! Všechny naše prodejny jsou znovu otevřeny. Přijďte si vybrat nebo objednejte online a do 60 minut připravíme vaši objednávku k bezpečnému vyzvednutí.

LTE: Superrychlý internet v mobilu i doma

1. 1. 2016 - Technologie
Internet v mobilu rychlejší než ADSL přes telefonní přípojku? Díky LTE je to nejen možnost, ale realita.

Chytré telefony potřebují k plnohodnotnému fungování připojení k internetu a jako vždy platí, že čím je rychlejší, tím lépe. Pomalý EDGE patří možná někam do podzemí, kde je špatný signál, a lepší technologie 3G, HSPA+ a spol. jsou už také překonané. Přichází rychlé LTE, a přichází rychle.

Skokově vyšší rychlost

LTE je jedna z technologií, u které i laik okamžitě pozná změnu k lepšímu. Při prohlížení webových stránek na mobilním telefonu čekáte kratší dobu, rychleji se odesílají e-maily a zálohují fotografie, rychleji se aktualizují aplikace. Výrazně rychleji.

3G sítě nabízely slušnou rychlost až 4 Mb/s, HSPA+ průměrně 24 Mb/s… a LTE zvládá běžně 110–150 Mb/s – ne teoreticky, ale reálně, už dnes. Teoretické rychlosti mohou být v budoucnu i dvojnásobné a ještě vyšší.

Česká republika na špičce

Mapa pokrytí je nejlepší důkaz, že se vám vyplatí o smartphonu s podporou LTE uvažovat. Všichni naši operátoři této technologii věří a pokrývají zemi rekordním tempem. I podle Evropské komise jsme v nárůstu pokrytí na špičce.

V roce 2013 bylo LTE dostupné pro 12 % českých domácností. V roce 2014 už to bylo 92 %. Jeden měsíc jste na chatě stěží chytali pomalý EDGE, druhý měsíc už jste na novém telefonu surfovali rychleji než doma na počítači s kabelovým připojením.

LTE v ČR

Pokrytí LTE od O2, všechny frekvence. Zdroj: Český telekomunikační úřad
 

Co k připojení potřebujete?

V první řadě musíte mít mobilní telefon, který LTE podporuje. Protože operátoři na různých místech používají různé frekvence (například ve městech a na venkově), je také velmi důležité, abyste si ověřili, že mobil podporuje ty, které budete používat. V České republice se používají písma LTE 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz.

Pokud byste potřebovali novou SIM kartu, operátor ji zpravidla zdarma vymění, pak už jen zbývá zvolit datový tarif, stejně jako u kteréhokoli jiného typu připojení.

Díky tomu, že je LTE čím dál rozšířenější, si ho můžete pořídit také ke stolnímu počítači nebo notebooku – například tam, kde nemáte pevnou linku ani kabelové připojení. Operátoři nabízejí modemy i přijímače a speciální tarify, které jsou obvykle štědřejší než jejich mobilní protějšky.

Vyhledat v článcích

Články a recenze

Rychlé nabíjení: Nabijte svůj smartphone za pár minut

Rychlé nabíjení: Nabijte svůj smartphone za pár minut

- Technologie

29. 5.Celý den provozu po půl hodině v nabíječce? Moderní smartphony lákají na podporu různých druhů rychlého nabíjení. Podívejte se,...Celý článek

Grilujeme sýry

Grilujeme sýry

- Blog

28. 5.No schválně, dokážete si představit život bez sýru, ať už v jakékoli podobě? Jsou součástí salátů, obložených mís, někdy...Celý článek

Jak impregnovat sportovní oblečení

Jak impregnovat sportovní oblečení

- Rádce

27. 5.Každý sportovně založený člověk investoval nemalé peníze do funkčního sportovního oblečení a výbavy. Jak se ale o outdoorové...Celý článek

Recenze Meteostanice Gogen ME 3900: profík pro domácí použití

Recenze Meteostanice Gogen ME 3900: profík pro domácí použití

- Recenze

26. 5.Meteostanici má doma už téměř každá domácnost. Jde většinou o jednoduché modely, které zobrazují venkovní a vnitřní teplotu,...Celý článek

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů