basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Jak na změny ve vysílání ČT Sport

29. 3. 2018 - Mirek Sebera - Technologie
Blíží se mistrovství světa ve fotbale i hokeji, což je každoročně svátek všech sportovních fanoušků. Termín prvních přenosů z Dánska se kryje s termínem, kdy Česká televize předčasně vyřadí ze současného DVB-T vysílání kanál ČT Sport a tím zkomplikuje situaci sportovním divákům, kteří mají momentálně naladěn tento program přes současný multiplex. Jak se na tyto změny připravit? Co udělat, abyste nepřišli o napínavé sportovní přenosy?

Česká televize oznámila, že již od 29. března spouští svou přechodovou síť DVB-T2 pro šest programů v rozlišení HD. Současně s tím postupně vyřadí program ČT Sport z aktuálního digitálního multiplexu a nadále jej bude distribuovat pouze prostřednictvím terestriálního vysílání v novém kódovaní DVB-T2/HEVC.265.

Z tiskových zpráv ČT vyplývá, že ani to nebude poslední změna. V souvislosti s dlouhodobými kontrakty operátora Czech Digital Group musí Česká televize ukončit vysílání programu ČT :D/ČT art v multiplexu 3, a to k 31. 3. 2018. Další změna se chystá už na podzim, kdy všechny programy ČT budou moci diváci sledovat už pouze prostřednictvím tzv. „přechodového multiplexu“, v novém kódování.  To ale bude opět jen dočasné, do doby, než tato vysílací síť definitivně v roce 2020 zanikne. Jak naladit programy ČT se můžete dočíst na webu České televize.

Skvělé je, že přechodem na nový vysílací standard dojde ke skokovému zlepšení kvality obrazu i zvuku. S novým standardem DVB-T2 si však mnohé starší televizory a set-top-boxy neporadí.  Co dělat, aby vás tato technologická změna nezaskočila? 

DATART fandí férové hře. Jsme generálním partnerem video rozhodčího v první fotbalové lize, proto jsme pro vás vybrali ty nejlepší televizory, podporující nový digitální standard, abyste si každý zápas mohli vychutnat v té nejvyšší kvalitě.

Jak se připravit na DVB-T2/HEVC

Především si zkontrolujte, zda vaše televizní výbava odpovídá požadavkům pro přechod na nový standard. Na trhu existuje mnoho přístrojů, které splňují požadavky pro přechod na DVB-T2 a jsou označeny logem „ověřeno“. Na webové adrese Českých Radiokomunikací DVB Project zkuste zadat do vyhledávání typ vašeho zařízení a okamžitě se dozvíte, zda jste na změnu připraveni. Stejně tak můžete navštívit e-shop DATART, kde si v sekci "Televize s DVB-T2" můžete okamžitě vybrat z mnoha přístrojů, které vám pomohou se s touto změnou vypořádat.

DATART vám poradí jak na to

Ti, kteří si v současnosti platí TV příjem prostřednictvím satelitu, nebo kabelového operátora mohou být zatím klidní, neboť změny se týkají pouze bezplatného pozemního vysílání DVB-T.

Jste li vlastníky staršího typu CRT televizoru (to jsou ty velké, „baňaté“ přístroje, které už nefungují bez set-top-boxu), zkontrolujte si, zda je váš set-top-box schopen přijímat vysílání v kódování DVB-T2/HEVC. Pro vás máme připravenu celou řadu ověřených přístrojů, které toto zvládnou a nejsou přitom nijak finančně náročné. Samozřejmě musíte počítat s tím, že na vašem starším televizoru s nižším rozlišením nebudete schopni ocenit zvýšenou kvalitu obrazu a zvuku.

Dokonce ani majitelé plochých LCD, nebo plazmových televizorů si nemohou být jisti tím, že jejich vestavěné tunery si s novým vysíláním beze zbytku poradí. Bývají totiž osazeny staršími kodeky H.264, případně MPEG2, které na nové vysílání již nebudou stačit. Také těmto divákům doporučujeme koupi nového televizoru, který zaručí kvalitní a bezproblémový televizní přenos i do budoucna. 

Rádi bychom proto doporučili všem, kteří dosud nemají dostatečné technologické vybavení: navštivte nejbližší prodejnu DATART, kde vám naši elektrospecialisté poradí, jaké řešení by bylo nejvhodnější právě pro vás.

Každá změna nemusí být nutně k horšímu, jste-li na ni připraveni. 

Autor článku

Vyhledat v článcích

Nejprodávanější produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů