basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Chtěla do Bruselu, dojela do Záhřebu. Neměla Nokia HERE

27. 2. 2014 - Technologie
Navigace v mobilu? Google Maps spolehlivě funguje jen online, mapy od Applu jsou někdy zase až překvapivě nepřesné. Vyzkoušeli jsme navigaci Nokia HERE a byli jsme z ní nadšení – ostatně jako i uživatelé a odborní recenzenti z celého světa.

 

„Chtěla do Bruselu, dojela do Záhřebu. Belgičanku zmátla navigace“

– to je titulek, o který stoprocentně nestojí žádný řidič, ovšem i takové případy se dějí. Celý článek si můžete přečíst na iDNES.cz.

Při dlouhých i krátkých cestách je důležité nejenom používat hlavu, ale také zvolit kvalitní navigaci. Na jednu z vůbec nejlepších se podíváme v dnešním článku, vyzkoušeli jsme ji v chytrém dotykáči Nokia Lumia 520.

 

V čem jsou mapy HERE tak výjimečné?

Důvodů je mnoho. Mezi ty nejzásadnější přednosti map HERE však patří přesnost, možnost stažení plnohodnotných map do offline režimu (Google například umožňuje stažení pouze malých oblastí) a dokonce i hlasová turn-by-turn navigace v offline režimu, což je funkce, kterou postrádá jak řešení od Googlu, tak i od Applu. Nepotřebujete tak mít přístup k intnernetu. Celý den na výletě můžete mít telefon klidně v režimu letadlo, vypnout všechny notifikace a přitom se snadno orientovat pomocí mapy v telefonu či dokonce využívat navigaci. Nabízí se toho však ještě mnohem více.

Nokia Lumia Here 520A kde vlastně ty mapy HERE najdeme? Zpočátku byly dostupné exkluzivně pro modely Lumia, tedy klenoty finské Nokie, postupem času se společnost rozhodla aplikaci uvolnit i pro ostatní Windows Phone 8 smartphony a před několika dny i pro tablety se systémy Windows 8.1 a RT.

HERE mapy mohou využívat i vlastníci přístrojů se systémy iOS a Android, zde už je bohužel jejich využití velmi krkolomné. Za prvé musíte mít přístup k internetu a za druhé k mapám přistupujete pouze přes webový prohlížeč na stránkách here.com.

Nejen navigace

Nokia HERE není „jen" navigační systém, ale nabízí celou sadu užitečných aplikací, které můžete dennodenně využívat.

HERE mapy se celkově skládají ze čtyř aplikací:

  1. HERE Maps – offline mapové podklady
  2. HERE Drive+ – hlasová navigace do auta
  3. HERE Transit – jízdní řády pro některé metropole
  4. HERE City Lens – zjistěte, co se nachází v okolí

Na následujících řádcích se na všechny čtyři podíváme zblízka a probereme si i jejich provozní vlastnosti.

HERE Maps

Nokia Lumia Here 520HERE Maps je unikátní offline mapa, která usnadňuje navigaci v městské džungli i na výletech přírodou. Možnost stažení map dopředu oceníte nejen vzhledem k ušetření mobilních dat, ale právě i v oblastech, kde je prachmizerný signál. Například celá mapa České republiky spolkne cca 170 MB, mapy sousedního Německa zhruba 600 MB a menší Švýcarsko cca 130 MB. Velikost map se tedy logicky odvíjí od velikosti dané země. V online režimu pak samozřejmě můžete využívat jakékoli mapy světa bez nutnosti předešlého stahování.

Ovace vyvolává také exkluzivní technologie LiveSight (jen pro vybrané modely). Ta umožňuje přímo na displeji telefonu vidět informační značky a navštívit tak místa, která by jinak unikla vaší pozornosti. Telefonem stačí pouze zamířit například na ulici před sebou a pomocí technologie rozšířené reality prohlížet informační značky upozorňující na obchody, zajímavá místa či hotely a další na displeji vašeho smarthponu.

Nokia Lumia Here 520HERE Drive+

Here Drive+ je pro 90 % uživatelů sady Nokia HERE bezesporu nejvyužívanější aplikací. Může za to především skutečnost, že navigace funguje oproti ostatním free řešení i v offline režimu, a to včetně hlasové turn-by-turn asistence. Příjemný ženský hlas vám může celou cestu hlasovými pokyny říkat, kudy přesně jet, hlas asistentky si přitom vyžádá pouhé 4 MB paměti ve vašem telefonu.

Pokud tedy například vyrazíte na dovolenou do zahraničí a nechce se vám utrácet za drahé datové balíčky, jednoduše doma na WiFi stáhnete mapy požadované země a telefon si i s hlasovou navigací poradí zcela bez dat. Jediné, na co musíte myslet, je dostatek místa v paměti telefonu a nabíjení.

Navigace a neustálé fixování GPS satelitů dá totiž baterce pořádně zabrat, proto určitě doporučujeme koupi autonabíječky, bez ní se při neustálém navigování telefon vybije velmi brzy. Klidně i za 5 až 6 hodin. Záleží však na daném modelu a dalších spuštěných aplikacích.

V online režimu navíc navigace sleduje i dopravní situaci a například v případě kolon či nehod vás vyvede tou nejrychlejší a nejbezpečnější cestou. Vyhnout se můžete také placeným úsekům.

Hlasová navigace je podporována celkem v 95 zemích světa. Jestli ji obdržíte zcela zdarma, však záleží na zakoupeném modelu. Modely Lumia 1520, 1020, 928, 925, 920, 822, 829, 810 nebo 620 už v základu podporují offline hlasovou navigaci ve všech 95 státech, tedy téměř po celém světě. S modely Lumia 1320, 720, 625, 526, 525, 521 a 520 a dalšími Windows Phone 8 telefony se musíte spokojit s navigací jen pro Českou republiku a Slovensko, tedy pokud nechcete platit. Celý komplet map můžete jednoduše dokoupit za 15,49 euro, tedy cca 420 Kč v případě Lumií, u ostatních Windows Phone 8 telefonů pak za 34,99 euro (zhruba 950 Kč).

Nokia Lumia Here 520HERE Transit

Další užitečná aplikace je HERE Transit, tedy užitečná jak kde. Jedná se o aplikaci, která nabízí podrobné informace o vlakových spojích, autobusové dopravě, metru a dalších hromadných prostředcích, navíc vás k zastávce dovede (pěšky i autem), řekne do jakého spoje nastoupit a kdy vystoupit. Hodně praktická funkce.

V České republice je ale aplikace bohužel omezená pouze na Prahu, kde navíc nefunguje zcela dokonale, neboť nejsou dostupné všechny jízdní řády. Mnohem lepší už je to s využitím v cizině – Berlín, Londýn, Paříž nebo New York, to všechno jsou města, ve kterých je HERE Transit neocenitelný pomocník. Vlastníci jiných Windows Phone 8 telefonů než Lumií pak musí počítat s tím, že pokud budou chtít aplikaci využívat, musí zaplatit 1,99 euro (cca 55 Kč).

HERE City Lens

Poslední aplikací je HERE City Lens. Ta se nachází především ve starších Lumiích, neboť v novějších modelech je aplikace nahrazena funkcí LiveSight (viz. HERE Maps), která je již integrovaná do samotné mapové aplikace. Její funkčnost se ale nemění – aplikace je ideální do míst, které neznáte a chcete se v nich rychle zorientovat. Díky ní budete ihned vědět o nejlepších restauracích v ulici či obchodech a dalších zajímavých místech. Navíc si můžete filtrovat, co chcete vidět, jako třeba hotely, obchody či zajímavá místa. Vše funguje velmi dobře až na zajímavá místa – ty totiž v podání aplikace v České republice nenajdete.

 

Konkurence mezi placenými aplikacemi

Pokud se zaměříme na placenou konkurenci, musíme zajisté jako první zmínit Sygic, což je nejstahovanější offline placená navigace pro mobilní telefony na světě (pro platformy Android a iOS). Sygic využívá map společnosti TomTom, což je přední výrobce navigací. Mezi její výhody pak patří například menší náročnost na prostor v telefonu či 7denní zkušební doba, výrazným negativem je však vysoká cena – ta činí jen pro Evropu 50 euro (cca 1 400 Kč), celý svět vás pak vyjde na 90 euro (cca 2500 Kč).

Nokia Lumia HERE 520Pojmem mezi placenými aplikacemi je Navigon Europe. Svou cenou též patří mezi nejdražší, ale odpovídá tomu i její funkčnost – umožňuje vyhýbat se placeným úsekům, nabízí možnost nejrychlejší či nejkratší cesty nebo upozornění na radary a překročení rychlosti. Nevýhodou je pak zmiňovaná cena a také nemožnost vyzkoušení zdarma. Aplikace je dostupná pro Windows Phone 8, Android i iOS, přičemž se cena v jednotlivých obchodech liší (na Windows Phone 8 stojí 1499 Kč).

Závěr: „Zadarmo" to nejlepší

Jak můžete sami vidět, navigací pro mobilní telefony a potažmo i tablety je dnes obrovské množství a není snadné se mezi nimi orientovat. S koupí Windows Phone 8 smartphonu s mapami HERE však vsázíte na jistotu – mapy jsou spolehlivé, rychlé a oproti variantám zdarma nabízí zcela nadstandardní funkce, jako je například hlasová turn-by-turn navigace v offline režimu.

Konkurencí pro aplikaci HERE jsou tak spíše placené navigace – ty prověřené jsou však poměrně drahé a v případě, že telefon často používáte pro navigování (a to hlavně v offline režimu), je jednoznačně nejvýhodnější volbou koupě jedné z nových Lumií.

Vyzkoušet můžete i některé free offline mapy. Příliš to však nedoporučujeme, neboť vsází na mapové podklady poskytnuté zdarma, takže je jejich kvalita často tristní. Nechcete přeci při cestě do práce skončit v Záhřebu, nebo ano?

 

Vyhledat v článcích

Vybrané produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů