Recenze robotického vysavače Rowenta Serie 60 RR7447WH: Dostane se OPRAVDU všude

4. 6. 2020 - Veronika Kožíková - Recenze
Extrémně tenký robotický vysavač Rowenta Explorer Serie 60 umí vysávat i vytírat současně, čímž vám ušetří moře času. Také v sobě ukrývá Alergic+ filtr, který slibuje zachycení 99,9 % prachových částic! K tomu přidává solidní výdrž a spoustu dalších výhod – tento robot zkrátka vypadá opravdu lákavě. Jak se zvládl vypořádat třeba s psími chlupy, koberci a dalšími nástrahami? Vše se brzy dozvíte.

Robotický vysavač Rowenta Explorer 60

Rowenta Explorer Serie 60 RR7447WH
Provedení: robotický vysávač 2 v 1 
Funkce: vysáva a vytírá současně
Baterie: Li-Ion, výdrž 90 min
Navigace: řízená gyroskopem
Hlučnost: 65 dB
Rozměry: 34 x 6 x 34 cm
Hmotnost: 3,45 kg
Další: Wi-Fi, mobilní aplikace, senzor detekce
stěn, zábrana proti pádu ze schodů, hlasové
ovládání (Alexa, Siri)

Kompletní výbava

Robotický vysavač Rowenta Explorer Serie 60 koupíte i s příslušenstvím v krabici s přenosným uchem. Nemusíte se obávat žádného montování, robot už je kompletně připraven se pustit do práce.

Kromě samotného přístroje obdržíte v balení ještě 2 odnímatelné mopy, pomůcku pro vyjmutí předního kola při čištění, samotný čisticí kartáček a plytší nádobku na vodu.

 

Designu není co vytknout

Robotický vysavač Rowenta Explorer 60

Pouhých 6 cm! Taková je výška robotického vysavače Rowenta Explorer Serie 60. Oproti jiným modelům, které mají běžně výšku 10 cm i více, je to celkem unikát. A navíc se jedná o zařízení 2 v 1 s pěkně elegantním designem!

Z horní strany je vysavač rozdělen na dvě poloviny. V té otevírací se pod krytem ukrývá nádobka na prach s filtračním sítkem o objemu 0,36 l spolu s tlačítkem zapnutí/vypnutí. V nepřístupné části je ukryta baterie. Napravo od loga společnosti Rowenta najdete ovládací panel s modrým podsvícením a 3 tlačítky: tlačítkem nabíjení, kontrolkou FULL a tlačítkem Spušťění/Pauza.

Vepředu samozřejmě nechybí průhledné okénko se senzory (infračervený senzor a senzor nabíjení), vedle se nachází kamera sledující pohyb podél zdi ToF (Time of Flight). Vespod jsou umístěny klasicky 2 boční kartáče, pojízdná kolečka a výkonný rotační turbokartáč. Zespodu přístroje se také umisťuje nádoba na vodu s mopem z mikrovlákna.

 

Vysavač je extrémně nízký, díky čemuž se dostane i na těžce dostupná místa pod nábytkem.

 

Hlučnost a využití Rowenta Explorer Serie 60

Hlučnost vysavače je maximálně 65 dB, takže patří k tišším modelům. Při zvolení nejvyššího stupně to ale na současné sledování televize bohužel není. To ale vůbec nevadí, funkce vysavače stejně nejvíc oceníte, když se vrátíte z práce „do čistého“.

A kde všude můžete robotický vysavač Rowenta využít? Hodí se na všechny podlahy (dlaždice, parkety, vinyly…) a jeho obrovským plusem je také jeho využití na kobercích s nízkým vlasem (jak se mu s nimi dařilo, vám brzy řekneme). Vysavač je vybaven automatickou detekcí koberců, po najetí na koberec tedy automatický zvýší výkon sání. Vysavač ovšem nezdolá prahy vyšší než 2 cm, na to je potřeba při plánování pamatovat (při nasazeném mopu si poradí s cca 1cm prahy).

Úklidové režimy a výkon

Metodický režim („Metodic“) využijete nejspíš nejčastěji, slouží k vyčištění všech přístupných míst vaší domácnosti. Pokud chcete vyčistit pouze určitou oblast (třeba rozsypanou sůl), využijte Bodový režim (také „Spot“). V dokovací stanici jej ale nespustíte, musíte vysavač fyzicky přenést na místo, které potřebujete vysát, a zapnout buďto manuálně, nebo v aplikaci. Při zvolení tohoto režimu používá totiž robot jinou strategii: pohyb v kruhu. A nakonec režim Sledování stěn („Wall follow“). Ten slouží pro čištění podél stěn a v rozích.

Všechny 3 úklidové režimy je možné zapnout i bez aplikace, spouští se totiž tlačítkem napájení na vysavači (konkrétní informace najdete v manuálu).

V aplikaci si kromě režimu můžete zvolit také 3 stupně výkonu: Silent (Tichý), Normal (Normální) a Boost (Zvýšený). Poslední zmíněný využijete určitě na koberce, ostatně sám vysavač by měl tento výkon při vysávání na koberci automaticky zapnout.

V Boost režimu má vysavač sací výkon 2 300 pa, což je jedna z nejvyšších hodnot na trhu.

 

Robotický vysavač Rowenta Explorer 60Senzory a další vymoženosti

Recenzovaný model Rowenta Explorer je vybaven infračervenými senzory pro monitorování překážek a senzory proti pádu ze schodů. To není nic neobvyklého a tyto funkce najdeme i u levných robotických vysavačů. Jak to fungovalo v praxi? V našem bytě pád ze schodů nehrozil, ale s překážkami v podobě pohovky, stolu s židlemi, stojací lampy, komody či televizního stolku, se vysavač potkal několikrát. Náraz však byl tlumený a robot velice rychle našel správnou cestu, jak v úklidu pokračovat.    

Tento robotický vysavač bohužel nedisponuje ani jednou virtuální zdí, což je celkem škoda. Pokud si úklid naplánujete, můžete samozřejmě lehké věci přesunout a do nábytku robot opakovaně narážet nebude. Pokud jste však doma a chcete, aby se vysavač vyhnul třeba misce s vodou pro mazlíčka, máte bohužel smůlu.                           

Aplikace Rowenta Robots

I bez aplikace můžete vysavač Rowenta Explorer 60 spustit, ale pokud chcete naplánovat třeba čas úklidu, bez appky už se určitě neobejdete. Její stáhnutí snad ani jednodušší být nemůže – v manuálech máte k dispozici QR kód, který stačí jen načíst do smartphonu. A pokud se vám nedaří, dáme vám nápovědu: aplikace se jmenuje Rowenta Robots. Jak spolupráce s ní probíhala?

V Google Play jsme ji našli okamžitě. Její stažení bylo otázkou pár vteřin, trochu déle robotovi jen trvalo spárování s telefonem. Poté se vás aplikace zeptá na několik otázek, jako třeba Kolik členů ve vaší domácnosti žije nebo jestli máte domácího mazlíčka. No a pak už můžete jen zadávat příkazy!

Robotický vysavač Rowenta Explorer 60

Vysavač je kompatibilní s hlasovými asistenty Siri, Amazon Alexa i Google HOME.

 

Poradí vám nejen s údržbou

V pravém horním rohu vždy uvidíte, kolik baterie cca vysavači zbývá, sledujete jeho aktivity, plánujete rozvrh… Vše je intuitivní a jednoduché. Ocenili jsme také záložku Údržba, kde najdete návod, jak vyčistit turbokartáč, filtr, mop či senzory. Aplikace vás tímto čištěním provede krok po kroku i s názornými obrázky. V rozvrhu si nastavíte čas spuštění, stupeň výkonu a opakování.

Pokud spouštíte vysavač přes aplikaci, měl by vždy vyjíždět z nabíjecí stanice. Výjimkou (jak uvádíme výše) je spuštění Bodového režimu, který využijete na konkrétní místo, např. když něco rozsypete.

Taky se nám líbí možnost si zapnout připomenutí, že je potřeba připravit domácnost k úklidu. Na to člověk ve spěchu snadno zapomene, takže je to dle našeho názoru určitě dobrý krok. (A nejde jen třeba o boty či drobné věci na podlaze, ale také o kabely, do kterých se může robot zamotat!)

Robotický vysavač Rowenta Explorer 60

S aplikací jsme tedy byli spokojeni téměř stoprocentně. K dispozici je jak počet km, které vysavač zvládl vyčistit, tak i podrobnější záznamy uklízení, nám to však při testování z neznámého důvodu nefungovalo.

Kromě aplikace můžete váš nový robotický vysavač (my jsme ho pojmenovali Karel) propojit také s virtuálním asistentem (Amazon Alexa, Google HOME, Siri) a ovládat jej hlasovými pokyny.

Jaké byly výsledky s Rowenta Explorer Serie 60?

Vysávání koberců se čtyřnohou asistencí

Jako první jsme robotický vysavač Rowenta Explorer Serie 60 pustili na béžový koberec s nízkým vlasem. Nutno podotknout, že naši domácnost okupuje kromě dvou dospělých lidí taky pes s ČERNÝMI chlupy, které jsou na koberci pěkně vidět. Zázraky jsme nečekali, i běžný vysavač s nástavcem na zvířecí chlupy má co dělat, aby byl výsledek víc než dobrý. Tento pomocník nás ovšem příjemně překvapil.

Na vysávání koberců si sám zvolil ten nejvyšší výkon (Strong). Pak s využitím chytrého navigačního systému Smart Exploration 4.0 zmapoval celou místnost a nevynechal ani místečko. S pomocí vysokého sacího výkonu a rotačního turbokartáče dokázal hravě posbírat jak prach, tak vlasy či psí chlupy. Na koberci je to opravdu znát. Co vše dokázal pojmout, uvidíte ve sběrné nádobce.

Robotický vysavač Rowenta Explorer 60

Suma sumárum: výkon vysavače je obdivuhodný a byli jsme s ním nad očekávání spokojení. Nádobka na prach má však pouhých 0,36 l, takže jsme ji museli uprostřed vysávání obýváku vysypat. Je však třeba podotknout, že jsme jej využívali na koberci při nejvyšším výkonu. Záleží také na velikosti místnosti a míře znečištění.

Mopuje a vysává současně

Výrobci chytrých pomocníků neustále zdokonalují jejich funkce a snaží se jejich uživateli usnadnit práci skutečně na maximum. Proto si můžete u Rowenta Explorer Serie 60 užívat skutečnosti, že vysavač zvládne v jednom tahu vysávat i vytírat. Jak je to možné? Nádobka na prach je umístěná z horní strany, zatímco plytká nádoba na vodu se zacvakne vespod přístroje.

Robotický vysavač Rowenta Explorer 60

Rowenta Explorer 60 zvládne vysávaní i vytíraní jedním tahem.

 

Naplnili jsme tedy nádobku vodou a pustili vysavač, aby se vypořádal s dlaždicemi na chodbě. Je nutné si přiznat, že mopování má určité limity. Některá místa robot nestíral celou plochou textilie a uprostřed vynechával. Pokud je však pro vás mopovací funkce spíše doplňková, budete nejspíš spokojení.

Robotický vysavač Rowenta Explorer 60Výdrž a nabíjení

Recenzovaný kousek Rowenta Explorer 60 má v sobě ukrytou Li-ion baterii, která vám pro úklid poskytne až 90minutovou výdrž. Kdykoliv vysavači energie dochází, sám se vrátí do dokovací stanice. Pozor! Stanice musí být umístěna na pevném povrchu, nikoli na koberci. My jsme čtení manuálu podcenili a vysavač se dost trápil. Po umístění stanice na dlaždice pro něj nebyl problém své dobíjecí místo vyhledat.

Taky si pohlídejte ochrannou zónu dobíjecí stanice a zajistěte, aby se vysavač nemohl zaplést do nabíjecího drátu (vše ale najdete uvedeno v manuálu).

Co se týká samotného dobíjení, to trvá 4-5 hodin. A pokud vysavač nestihne zvolený úklid, po dobití vyjede z nabíjecí stanice a sám v úklidu pokračuje. Je to zkrátka profík, který svoji práci vždycky dokončí.

Údržba a čištění Rowenta Explorer Serie 60

Tak, už jsme si shrnuli, jaké jsou benefity i limity recenzovaného modelu. Teď se společně podívejme na to, jak (ne)složitá je jeho údržba a s tím spojené čištění.

K čištění robotického vysavače je zakázáno užití jakýchkoli přípravků. Vždy si však vystačíte s přibalenými pomůckami, obyčejným hadříkem či teplou vodou.

Nejčastější údržba vás čeká u sběrného boxu na prach a další nečistoty. S jeho údržbou vám může pomoci čisticí kartáček, který jste našli v krabici spolu s ostatní výbavou. Celý proces čištění je absolutně jednoduchý a neměli jsme s ním nejmenší problém. Box je snadno přístupný pod odklápěcím krytem, stačí jej vysypat (po každém použití vysavače), s kartáčkem očistit filtr a poté box vypláchnout pod tekoucí vodou.

Robotický vysavač Rowenta Explorer 60

Zhruba jednou týdně je poté potřeba otřít suchým hadříkem průhledné okénko se senzory a boční senzor. Myslete na to, že tyto jednoduché úkony zabraňují tomu, aby došlo ke snížení výkonu vysavče.

Jednou za čas je potřeba také odstranit zamotané vlasy a chlupy ze zametacího kartáče či předního kolečka, není to však nic těžkého. Čištění robota je promyšlené do detailu a my jej hodnotíme známkou 1*. Manuál je navíc přehledný a vše je i názorně vysvětleno. Podrobné pokyny najdete také v aplikaci.

Robotický vysavač Rowenta Explorer 60

Závěr

Extrémně tenký robotický vysavač, který umí zároveň vysávat i mopovat rozhodně vzbudí pozornost.  Jeho luxování je navíc poměrně tiché, nastavení pohodlné a výsledky téměř stoprocentní. V mnohém vysavač překonal naše očekávání (především v tom, jak si dokázal poradit s dlouhými psími chlupy). K jediným nevýhodám tak můžeme v podstatě zařadit jen malé nádobky na prach a vodu či drobné nedostatky aplikace Rowenta Robots.

Klady (+): Zápory (-):
+ extrémně tenký - malá nádobka na prach
+ 2 v 1: vysává i mopuje (a klidně i současně) - chybějící virtuální zeď
+ na všechny povrchy  
+automatická detekce koberců  
+ skvělé výsledky  
+ nápomocná a přehledná aplikace  
+ patří k tišším modelům  
+ rady a návody v aplikaci  
+ snadná údržba a čištění  


Rowenta Explorer

Autor článku

Veronika Kožíková

Ta, která sype rady, tipy i recenze jako esa z rukávu. Milovnice všeho dlouhosrstého a čtyřnohého, ale taky kuchyňských a jiných vychytávek, které usnadňují život. Jen v elektronice vás totiž čeká každou chvilku něco nového a pořád je co objevovat. A když to objevujete třeba z takové elektrokoloběžky, to je teprve něco!
 

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

Vybrané produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů