basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Recenze elektrické koloběžky Xiaomi Mi Electric Scooter 2: Vzhůru do ulic!

22. 11. 2019 - Martina Minaříková - Recenze
Také se vám zdá, že koloběžkářů ve městech potkáváte čím dál tím víc? Není se čemu divit, jízda na koloběžce je totiž nejen zábavná, ale hlavně ekologická, což je v dnešní době zvlášť ceněná vlastnost. Rozhodli jsme se tedy partu koloběžkářů rozšířit a do parády si vzali elektrickou koloběžku Xiaomi Mi Electric Scooter 2. Jak jsme s ní byli spokojeni? To vám prozradíme v následující recenzi.
 

Elektrokoloběžka Xiaomi Mi Electric Scooter

Do města jako dělaná

Xiaomi Mi Electric Scooter 2 – technické parametry:
Výkon: 250 W
Dojezd: 30 km
Nosnost: 100 kg
Maximální rychlost: 25 km/h
Výška řídítek: 114 cm
Velikost kol: 8,5“
Brzda: kotoučová
Rekuperace: ano
Výbava: přední i zadní LED osvětlení, stojánek
Hmotnost: 12,5 kg

Elektrokoloběžka Xiaomi Mi Electric Scooter 2 je určena všem milovníkům chytrých „přemisťovadel“ s hmotností do 100 kg. Řídítka jsou v příjemné výšce 114 cm, která se nám při testovacích jízdách jevila tak akorát.

Velkou předností elektrokoloběžky Xiaomi Mi Electric Scooter 2 je samotný materiál, z něhož je vyrobena. Jedná se totiž o letecký hliník. V důsledku toho je elektrokoloběžka nejen velmi odolná vůči kdejaké městské nástraze, ale především docela lehká. Dohromady i s baterií váží 12,5 kg její přenášení tak bez větších potíží zvládna i ženská ruka..

Další, co určitě oceníte, je její skladnost. Za pomoci jediné páčky jí totiž složíte, nebo naopak rozložíte během pár sekund. Rázem ji tak můžete popadnout do už zmiňované jedné ruky a hravě ji převézt MHD, v kufru auta nebo ve vlaku.

V posledním jmenovaném dopravním prostředku jsme elektrokoloběžku vezli my a můžeme potvrdit, že nám rozhodně nebyla přítěží. Ba naopak, naprosto v pohodě se vlezla i pod vlaková sedadla a co víc, ani k tomu nepotřebovala zvláštní jízdenku, jakou si musíte koupit, berete-li s sebou na výlet třeba kolo.  

Elektrokoloběžka Xiaomi Mi Electric Scooter vlak

Elektrokoloběžku Xiaomi jednoduše složíte během několika sekund. Ve vlaku ji pak není problém umístit pod sedadlo.

Připravit, pozor, start

elektrokoloběžka Xioami Mi Eletric Scooter 2Uvést elektrokoloběžku Xiaomi Mi Electric Scooteer 2 do chodu není nic těžkého. Stačí na řídítkách dlouze stisknout tlačítko pro zapnutí, poslechnout si krátký tón oznamující zapnutí elektromotoru a je to. Na displeji umístěném na řídítkách se vám zobrazí čtyři LED diody, které vám oznamují stav nabití baterie.

Vedle pravého řídítka se nachází ovladač „plynu“, u levého je zase k dispozici brzda. Ta je kotoučová, doplněná o technologii E-ABS, takže se nemusíte obávat toho, že by se vám přední kolo zablokovalo a vy byste tak udělali salto před řídítka. Naopak musíme vyzdvihnout, že elektrokoloběžka brzdí skutečně spolehlivě. Ne nadarmo se tak samotné Xiaomi chlubí tím, že elektrokoloběžka zastaví z plné rychlosti už na 4 m.

Další parádní vlastností, kterou se může pyšnit, je systém rekuperace. Ten, jak známo, využívá přebytečné kinetické energie k tomu, aby dobíjel baterii. Řečeno ještě jednodušeji – dochází k jakési recyklaci energie, která by jinak při brzdění přišla nazmar.

Elektrokoloběžka Xiaomi Mi Electric Scooter

Rychlost parádní

Elektrokoloběžka Xiaomi Mi Electric ScooterNicméně zpět k samotné jízdě. Jediné, co pro ni musíte udělat, je odrazit se, dát obě nohy na plošinu, vyvinout minimální rychlost 5 km/h a zmáčknout „plyn“. Rychlost si pak už sami regulujete pomocí stejného tlačítka. Xiaomi Mi Eletric Scooter 2 umí frčet rychlostí až 25 km/h, což už vám docela načechrá vlasy.

Určitě vás zajímá, co se stane, když elektrokoloběžka dosáhne této rychlosti. Nás to přirozeně zajímalo také, a proto jsme to v rámci testování vyzkoušeli. Nestane se však nic převratného, při dosažení maximální rychlosti se zapne omezovač, což vám znemožní přesáhnout tuto magickou hranici.

Když už jsme zmínili elektromotor, sluší se poznamenat, že jeho konkrétní výkon dosahuje 250 W a slibuje maximální dojezd 30 km. S tím musíme souhlasit. Pokud budete jezdit po asfaltových rovinkách, této cifry bez problémů dosáhnete. Pokud elektrokoloběžku vezmete do kopců nebo třeba na travnatý povrch, počítejte s dojezdem okolo 25 km. I tak je to pořád úctyhodné číslo. Á propos, ty kopce… V nich narazíte na jeden z mála nedostatků, který Xiaomi Mi Electric Scooter 2 má. A to, že vás do prudšího kopce nevyveze. Musíte sundat nohu z plošiny a jako za starých dobrých časů elektrokoloběžce trošku pomoct. I tak vás to ale rozhodně bude stát daleko méně námahy, než kdybyste jeli na její klasické kolegyni.  

Elekrokoloběžka dokáže frčet rychlostí až 25 km/h. A to už vám pořádně načechrá vlasy.

Výdrž na jedničku

Slova chvály máme i na výdrž 280Wh baterie. Při každodenních cestách do práce, které zahrnovaly ranní jízdy z kopce a večerní naopak do kopce, nám vydržela necelý týden. Její stav jsme kontrolovali prostřednictvím už zmiňovaných LED diod na displeji elektrokoloběžky, nebo pomocí mobilní aplikace Xiaomi Home. V ní jsme si pak také zobrazovali mimo jiné rychlost, průměrnou rychlost a počet naježděných kilometrů. Malinké mínus dáváme aplikaci za to, že nepodporuje češtinu.

Elektrokoloběžku nabijete skrze přiloženou nabíječku, která na první pohled vypadá jako nabíječka k notebooku. V pohodě se tak vejde třeba do batohu. Samotné nabíjení pak podle výrobce trvá zhruba 5,5 hodiny, což z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit.

Na vlastní kůži jsme si také vyzkoušeli, jak s elektrokoloběžkou nakládat, když vám dojde šťáva uprostřed cesty. Není na tom vlastně nic zvláštního. Prostě jen vypnete elektromotor a dojedete do cíle jako na normální koloběžce. Jediné, v čem jsme spatřovali menší problém, byl fakt, že plošina je posazená o něco výše, než by u koloběžky člověk čekal, takže je klasické odrážení trošinku náročnější. Dojet k nejbližší zásuvce však i přes to zvládne každý.

Elektrokoloběžka Xiaomi Mi Electric Scooter

Bezpečnost především

elektrokoloběžka Xioami Mi Eletric Scooter 2Ve výbavě elektrokoloběžky Xioami Mi Electric Scooter 2 nechybí přední a zadní LED osvětlení. To přední bílé samozřejmě nejvíc využijete k tomu, abyste si posvítili na noční cesty. Jeho jas nás velmi mile překvapil, krásně nám osvítil každou nástrahu. Zadní červené světlo pak slouží hlavně pro ostatní účastníky provozu, aby vás nepřehlédli. Pokud brzdíte, světlo se rozbliká.

O vaše cestovatelské pohodlí se také starají odolné 8,5“ pneumatiky, které dle slov samotného Xiaomi minimalizují energetické ztráty a zaručují parádní přilnavost i za deště. Minimálně to druhé s radostí potvrzujeme, jeli jsme s elektrokoloběžkou nejednou po mokré cestě a nikdy jsme se nepotkali se zemí.  

Elektrokoloběžka nás v pohodě povozila nejen po asfaltu, ale také po štěrkových cestách nebo po trávě. Problém ji nedělaly ani drobné výmoly či nižší obrubníky. Hlubší díry však doporučujeme objet, a to hlavně z toho důvodu, abyste nepoškrábali spodní část plošiny, kde je umístěna baterie. Příliš pohodlná není ani cesta po kočičích hlavách, kde to pořádně drncá. Při testovacích jízdách jsme po nich elektrokoloběžku raději jen vedli.

Elektrokoloběžka Xiaomi Mi Electric Scooter

Xiaomi Mi Electric Scooter 2 zvládá nejen jízdu po asfaltu, ale poradí si i se štěrkovou cestou nebo travou. 

Závěrem

S elektrickou koloběžkou Xiaomi Mi Electric Scooter 2 se bez přehánění stanete králem ulic. Je výborným městským parťákem, vlastně parťačkou. Spolehlivě vás doveze do školy, do práce, zkrátka kam budete potřebovat. Je relativně lehká, skladná a jejím jízdním vlastnostem také nemáme příliš co vytknout.  Snad jen fakt, že při jízdě do kopce budete muset přiložit ruku nebo spíš nohu k dílu. Zážitky z cest a pocit větru ve vlasech to však mnohonásobně přebijí. 

Plusy (+): Mínusy (-):
+ skládací konstrukce - při jízdě do prudšího kopce je třeba zapojit nohy
+ jízdní vlastnosti - absence češtiny v aplikaci
+ přední výstražné světlo
+ rychlé složení a rozložení
+ výdrž baterie

Chci elektrokoloběžku Xiaomi

Autor článku

Martina Minaříková

Od té doby, co jsem se naučila psát, vlastně nic jiného nedělám. Nejdřív jsem psala slohovky ve škole, pak seminárky na vysoké a teď mám vlastně velké štěstí, že se psaní tak trochu stalo mojí prací. Píšu o všem, o čem se dá, ale momentálně mě nejvíc baví různé elektro hračky.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů