basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Recenze grilu Tefal OptiGrill Elite: Staňte se mistrem grilovaček

20. 1. 2020 - Veronika Kožíková - Recenze
Kdo by nemiloval grilované speciality! Udělat na grilu mistrovské kousky, které lahodí zraku i chuti, ale není jen tak. Pokud si chcete pochutnat bez starostí s nastavováním teploty, obracením masa a složitým čištěním, je tu pro vás záchrana v podobě OptiGrillu Elite od značky Tefal! S ním vás konec léta bolet nebude, protože můžete vesele grilovat třeba uprostřed zimy. A protože pořádnou grilovačku umíme ocenit, vyzkoušet chytrý gril pro nás bylo potěšením.

Stolní gril Tefal Optigrill Elite

Tefal Optigrill Elite – technické parametry:
Konstrukce:
kontaktní gril
Grilovací plocha: žebrovaná
Příkon: 2 000 W
Rozměry: 36,3 × 18 × 34,1 cm
Hmotnost: 5,2 kg
Další vlastnosti: termostat, vyjímatelný rošt,
možnost mytí v myčce, odkapávací nádobka,
inteligentní systém OptiGrill rozpozná tloušťku masa,
12 programů, světelný indikátor

Víme, co z vás udělá šéfkuchaře

Gril Tefal OptiGrill Elite vám dorazí v objemné krabici, samotný přístroj váží 5,2 kg. Poctivé zpracování určitě oceníte při přípravě pokrmů, neděsí vás totiž chatrné upevnění ani na první pohled nekvalitní materiál. Po otevření grilu se vám naskytne pohled na dvě žebrované plochy, spodní je hodně šikmá a nachází se na ní drobné výčnělky. Díky nim a žhavé teplotě se maso a další potraviny okamžitě přichytí ke grilovací desce. Nakloněná spodní strana má taky obrovskou výhodu – přebytečný olej a tuk totiž odtéká přímo do odkapávací nádobky.

Budete mít přehled o každé akci

Na Optigrillu Elite se nachází centrální tlačítko pro vypnutí/zapnutí a displej ohraničený barvami dle stupně propečení. V tomto „okénku“ si pak pomocí bočních světelných šipek vyberete ze 12 programů a také budete mít přehled o kompletní přípravě.

Velké plus udělujeme za to, že se vám díky praktickému asistentovi zobrazí také odpočítávání konkrétního času, jenž zbývá pro dokončení grilování. Kromě šipek se vám po zapnutí nabídne tlačítko OK, funkce pro Mražené potraviny i pro Prudké opékání.

Co se týká nahřátí před prvním použitím, nemusíte se bát, že byste tím strávili půl dne. Průměrná doba nahřátí tohoto elektrického grilu se pohybuje pouze kolem 2 či 3 minut. S tím souvisí také blesková příprava (o té si více povíme za chvíli). Drobnou nevýhodou, kterou s sebou 2000W příkon nese, je trochu více dýmu.

Počítejte také s tím, že pokud bydlíte v panelovém domě, vůně se ponese celým bytem i chodbou. Na balkony nebo domácí grilování při otevřeném okně či zapnuté digestoři můžeme ale doporučit všemi deseti. Ještě upozorňujeme na kratší přívodní šňůru, 0,58metrová délka totiž může přípravy hodně rychle ukončit.

Než začne hostina

Tak, gril i jídlo nakoupeno a co teď? Předtím, než začne samotné grilování, si vytáhněte potřebné ingredience z lednice. Budou mít čas se trochu aklimatizovat a neutrpí takový teplotní šok. Před zapnutím centrálního tlačítka ještě gril potřete ubrouskem s trochou kuchyňského oleje. Pak si na Tefal OptiGrill Elite vyhraďte dostatek místa, a to i okolo! Taková sklenička v bezprostřední blízkosti by mohla žárem brzy prasknout. S první potravinou bude přístroj navíc drobátko prskat, takže vytáhnout zástěrku!

Gril Tefal Optigrill Elite

TIP: Před samotným grilováním doporučujeme varné desky potřít ubrouskem s trochou oleje (spotřebič mějte vypnutý).

Uvnitř OptiGrillu Elite najdete dávku inspirace i chytré rady

Součástí balení kontaktního grilu je lesklá příručka s návodem k přípravě pokrmů i 4 jednoduché recepty na Flank steak marinovaný s limetkou a koriandrem, Grilovaného lososa a salsou s mangem, Parmezán s bylinkovými bramborami a Klasický domácí hamburger.

Samotná příprava zabere maximálně 15 minut a stačí vám opravdu základní potraviny. Na straně 26 navíc najdete návod, který vám např. poradí u Manuálního režimu s minimální teplotou od 120 °C. Teď už budete bezpečně vědět, že takový ananas nebo jablka budou ideální při teplotách od 220 do 235 °C. Tak co zkusit něco nového?

Tefal Optigrill Elite

Steaky na tisíc způsobů

Tefal Optigrill Elite

Nejjednodušší rozdělení při přípravě steaků je na rare, medium a well-done. Jenže co s tím, když má každý rád jiné maso? Někdo je fanoušek krvavého steaku a někdo dobře propečeného… Jak poznat tu správnou teplotu? Nebojte se, s OptiGrillem Elite budete grilovat jako šéfkuchaři! O ideální míru propečení se totiž za vás postará právě tento elektrický pomocník.

Stačí jen na displeji se světelným indikátorem zvolit správný program. Inteligentní funkce spočítá počet steaků, rozpozná tloušťku masa a automaticky nastaví dobu přípravy. Vy už jen počkáte na pípnutí. A ačkoliv je grilovací asistent opravdu intuitivní, s nastavením češtiny máte naprostou jistotu.

Grilovací plocha je dostatečně velká pro 3 steaky obvyklé váhy. Doporučujeme sjednotit jejich výšku a pak už můžete grilovat dle libosti! 4 úrovně propečení vám na 3 kouscích vykouzlí klidně 3 způsoby najednou.

Jak to teda probíhá v praxi? Zvolíte si program a necháte gril pár minut předehřát. Pak vložíte steaky. Na displeji se bude odpočítávat čas do prvního způsobu, tzn. Velmi málo propečený (rare).

Výsledek je vždy ohlášen pípnutím. Pokud v tomto momentu chcete jeden kousek ze 3 servírovat, žádný problém. Zbylé kousky masa se budou díky chytrému asistentovi dál grilovat do způsobu Málo/Středně/Dobře propečený a všechny změny vám ohlásí.

Co je na tom ještě navíc fakt super? Nejen, že nemusíte hlídat teplotu, nemusíte maso ani obracet! Vrchní plotýnka ugriluje pokrm i z druhé strany a vytvoří vám tak na steaku (ale samozřejmě i na všech ostatních potravinách) dokonale rovnoměrné vzory.

Stolní gril Tefal Optigrill Elite

TIP: Maso nepropichujte, nebo z něj vyteče šťáva a bude tak zbytečně vysušené!

Máte chuť na voňavé klobásky, křupavou slaninku nebo čerstvou rybu?

Steaky ale z masového menu nejsou zdaleka to jediné, na čem si můžete díky OptiGrillu Elite pochutnat. Zvládne různé druhy ryb i plody moře, kuřecí prsa, slaninu, klobásky i domácí burger. Při první přípravě jsme omylem na kuřecí prso použili program Steak (konkrétně Středně propečený) a chuťově absolutní jednička.

Maso bylo rovnoměrně propečené, a ačkoliv šlo o kuřecí, bylo také pěkně šťavnaté. Steak z mladého býčka jsme chtěli připravit jako Málo propečený. Když nám však tento výsledek gril ohlásil a my jsme na talíři maso rozkrojili, byl na náš vkus pořád moc „rare“. Vše ale záleží na vašich chuťových preferencích.  My jsme steak okamžitě šupli zpět a OptiGrill Elite pokračoval v grilovačce. 

Tefal Optigrill Elite

Pozor si dejte při grilování oblíbených norimberských klobásek! My jsme v zápalu nadšení návodem spíš proklouzli, tudíž jsme zvolili přednastavený program Klobásy. Zbývající čas okolo 20 minut byl trochu zarážející, takže jsme po nějakých 4 minutách pro kontrolu otevřeli víko. A už bylo skoro pozdě. Pro tyto klobásky je totiž, stejně jako pro pár dalších výjimek, lepší zvolit Manuální režim, konkrétní časy a teplotu najdete na str. 26.

Křupavoučkou slaninu připravíte taky raz dva. Kupte si klasickou krájenou, větší tloušťka není potřeba. Pak už ji jen naskládejte po kousku na gril a zhruba za dvě minutky bude připravená.

Stolní gril Tefal Optigrill Elite

S OptiGrillem Elite od Tefal připravíte pochoutky i pro odpůrce masa

Jste vegetariáni a máte obavu, že byste gril dostatečně nevyužili? Tak to vás nejspíš vyvedeme z omylu, protože se vám s Tefalem OptiGrill Elite otevřou rozmanité možnosti. Umí totiž bravurně připravit jak šťavnaté a voňavé sýry, tak panini, brambory, zdravou zeleninu (rajčata, papriky, lilek…) A ve speciálním Manuálním režimu si můžete klidně udělat grilovanou cibulku nebo třeba jablka a banán!

My jsme vyzkoušeli klasický oštěpok i panini s rajčaty, mozzarellou a bazalkovým pestem a dost jsme si pochutnali. Pokud se rozhodnete pro sýrovou hostinu, budete se muset spolehnout na Manuální režim, ve 12 automatických programech tato potravina totiž chybí. Věříme ale, že teplotu po pár grilovačkách určitě vychytáte. (Doporučujeme začít s nejnižší a sýr pravidelně kontrolovat, ať se vám nerozteče!)

Tefal Optigrill Elite

TIP: K polotvrdému sýru alias „oštěpku“ se perfektně hodí brusinková omáčka, tak se po ní nezapomeňte v marketu kouknout!

K dalším polotvrdým sýrům, které je možné běžně sehnat, patří třeba halloumi původem z Kypru. Jen si dejte pozor na hermelín a ostatní plísňové sýry, jež se nejčastěji připravují zabalené v alobalu! Ten je totiž společně s pečicím papírem a jakýmkoliv dalším předmětem, jako jsou třeba špejle na špízy, zakázáno používat.

S výsledkem u brambor jsme byli spokojení asi maximálně, není třeba je nijak předvařovat, a přesto jsou cca za 16 minut hotové. Ve srovnání s cca 5 minutami potřebnými pro steaky je to ale přece jen trošku delší chvilka, doporučujeme jimi tedy začít. Stačí je pořádně omýt, nakrájet na plátky 1-2 cm vysoké, v misce pokapat olivovým olejem a osolit.

Kontaktný gril Tefal Optigrill Elite

Gril Tefal Optigrill Elite čištěníTalíře vymeteny, jdeme uklízet!

No, na úklid se nikdo z nás asi moc netěší… Na to ale výrobce OptiGrillu naštěstí myslel a dostat jej znovu do pucu je naprostá hračka. Nechte jej hodinku i dvě vychladnout, pak pomocí levých čudlíků vycvakněte grilovací plotýnky a umyjte je v teplé vodě s trochou mycího prostředku. Taktéž doporučujeme využívat jen plastové či dřevěné kleště a pomůcky.

V žádném případě nepoužívejte drátěné houbičky ani jiné kartáče, poškodili byste nepřilnavou vrstvu přístroje. Odkapávací misku stačí vysunout a také jen opláchnout. Nejlepší ale je, že s klidem můžete jak desky, tak odkapávací misku svěřit myčce. Pak už stačí jen nasucho otřít ovládací panel a máte uklizeno! Je to vážně jednoduché.

Závěr

S kontaktním grilem Tefal Optigrill Elite už nemusíte řešit přikládání do ohně ani složité otáčení masa. Díky praktickému asistentovi se rázem stanete v grilování přeborníkem a budete sklízet samé pochvaly! Inteligentní režim je u přístroje až překvapivě přesný a v naprosté většině případů se na něj můžete zcela spolehnout.

Odpustit si ale musíte třeba hermelíny, ty se vám bez použití alobalu udělat bohužel nepodaří. Příprava steaků, klobásek, slaniny, chutných brambor či zeleniny je ale stoprocentní a hlavně blesková. Pokud si teda chcete pochutnat na pestré grilovačce, ačkoliv venku dosahují teploty k nule i níž, je pro vás tento gril jako stvořený!

Klady: Zápory:
+ odnímatelná odkapávací miska - zeleninu je potřeba trošku hlídat (každý kus je jinak šťavnatý apod.)
+ funkce Mražené potraviny - zakázáno použití alobalu
+ možnost mytí v myčce  
+ CZ menu  
+ praktická příručka
+ manuální režim pro ostatní potraviny
+ rychlá příprava (v řádu pár minut)

 

Chci Tefal OptiGrill Elite

Autor článku

Vyhledat v článcích

Vybrané produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů