Recenze Garmin vívoactive 4S – elegantní hodinky do fitka i do divadla

29. 6. 2020 - Nikola Jankivová - Recenze
Sportovní hodinky Garmin vivoactive 4S zaujmou hned na první pohled. Nádherné minimalistické zpracování oceníte nejen při sportu, ale i při pracovních schůzkách. Pod povrchem toho však hodinky ukrývají ještě mnohem víc – množství sportovních režimů, krokoměr, měření srdečního tepu a potěší i slušnou výdrží. Jak obstály v našem testování?

Garmin_Vivoactive_4_14

Garmin vívoactive 4S - technické parametry:
- kompatibilní s iOS a Android
- barevný dotykový chroma displej 1,1"
- Wi-Fi, GPS, Bluetooth
- NFC platby, hudební přehrávač
- měření kroků, tepové frekvence, spánku, spálených kalorií
- stopky, časovač, budík
- materiál výměnného náramku: silikon
- hmotnost: 40 g (ve verzi 4S)

Design – láska na první pohled

Design dámských hodinek Garmin vívoactive 4S nás okouzlil hned na první pohled. Z krabičky na nás vykoukly elegantní sportovní hodinky s černým displejem orámovaným decentním růžovozlatým rámečkem. Ve stejné barvě jsou i 2 ovládací tlačítka na pravé boční straně hodinek a přezka na řemínku. Bílý silikonový řemínek s jemnou texturou přitom skvěle doplní každý outfit.

Kromě námi testované růžovozlaté verze s bílým řemínkem jsou hodinky dostupné i se stříbrným a černým orámováním a na výběr jsou i různé barevné varianty výměnných řemínků (růžová, šedá, černá).

Garmin_Vivoactive_4_32

Elegantní minimalismus

Z designu hodinek jsme byli jednoduše nadšení. Hodí se k šatům, blůzce i sportovním legínám. Oceníte je tak na pracovním meetingu, večírku a samozřejmě i ve fitku či při jakékoliv jiné sportovní aktivitě. Výhodou také je, že i při poměrně velkém displeji jsou hodinky kompaktní a pěkně sedí i na menším zápěstí. Ve verzi 4S má displej rozměry 1,1" a hodinky váží jen 40 g, takže si na nich na zápěstí zvyknete velmi rychle (my jsme je už ani nechtěli dát dolů). Stejné hodinky jsou dostupné i v o něco větší verzi – Garmin vívoactive 4 s 1,3palcovým ciferníkem.

A když už jsme u displeje – ten je dotykový, barevný, s rozlišením 215 × 215 px, což je na rozměry hodinek úplně dostačující. Vybrat si přitom můžete z různých ciferníků přímo v hodinkách, případně si stáhnout další z aplikace Connect IQTM Store. Viditelnost je výborná na slunci i ve tmě, kdy hodinky automaticky přizpůsobují jas. Ten si samozřejmě můžete přizpůsobit i manuálně, akorát je potom třeba počítat s vyšší spotřebou baterie. Na to vás hodinky samy upozorní.

Garmin_Vivoactive_4_01

Jako ze škatulky i po týdnu nošení

Velké plus si od nás sportovní hodinky Garmin vívoactive 4S vysloužily také za to, že nevyžadují časté čištění. Na displeji se nezachytávají otisky prstů a i po týdni nepřetržitého nošení vypadal skvěle. Stejně je na tom řemínek – trochu jsme se obávali bílé barvy, ale také tady platí, že hodinky vypadaly jako nové a pokud se objevil nějaký menší flíček, stačilo jej přetřít jemně navlhčeným hadříkem.

Jedinou malou nevýhodou je, že na zpocenou ruku se silikonový řemínek mírně lepí. To je ale daní za jednoduchou údržbu a výhody tohoto materiálu (vhodnost do bazénu, odolnost, lehká údržba, …) převyšují tento drobný diskomfort.

Garmin_Vivoactive_4_23

Jednoduché spárování i ovládání

Sportovní hodinky Garmin vívoactive 4S jsou kompatibilní s operačním systémem Android i iOS. Měli jsme možnost vyzkoušet oboje a všechno probíhalo velmi rychle a intuitivně. Stačí si do smartphonu stáhnout aplikaci Garmin Connect™ a spárovat zařízení pomocí Bluetooth. Prostředí aplikace je velmi přehledné a nás bavilo i grafické zpracování (hlavně nabídka vydařených avatarů).

Po spárování smartphonu s hodinkami jsme vyplnili základní údaje (věk, výška, hmotnost), na základě kterým nám appka automaticky vypočítala, kolik byste měli denně ujít kroků, kolik vystoupat či kolik pohárů vody vypít. Cíle si samozřejmě můžete upravovat i manuálně – přece jen každý máme jinou startovací čáru.

Garmin_Vivoactive_4_04

Výhodou je, že čím déle hodinky nosíte, tím víc statistik o vás mají a umí vám postupně přizpůsobit nastavení na míru. Nám se takto postupně doporučený počet kroků ze 7 500 zvýšil na 10 000 díky každodenní chůzi do práce a z práce (teda v našem případě cca 5 km denně). Škoda, že nám to potom pokazily lenivé upršené víkendy, kdy počet kroků rapidně klesl.

Hodinky tyto výkyvy zaregistrovaly a častěji nás potom vyzývaly k aktivnímu strečinku či jinému pohybu. Na udržení motivace a zdravé kondice opravdu účinné.

Garmin_Vivoactive_4_22

Co všechno hodinky Garmin měří?

Sportovní hodinky vám neustále měří srdeční tep, spálené kalorie, počet „schodů“, které jste přešli či zmiňované nachozené kilometry. Pokud chodíte či běháváte stejnými cestičkami, hodinky vám také automaticky začnou vytvářet Okruhy a v aplikaci si potom můžete pěkně porovnat, zda se vám daří udržovat nebo dokonce zrychlovat tempo apod. To je možné díky zabudované GPS, kterou jsou hodinky vybavené. Na navigaci jsme je však nevyužili – nedisponují totiž mapami.

Sportovní aktivity pod palcem

Běh, posilování, kardio, plavání, cyklistika, ale i lezení, veslování či golf. Sportovní hodinky Garmin nabízí množství různých aktivit, přičemž u každé si můžete podle sebe nastavit, co přesně chcete při dané aktivitě sledovat na displeji. Přímo v hodinkách dokonce najdete animované tréninky s cvičeními nebo si můžete nastavit cíl (např. zaběhnout půlmaraton) a hodinky vám nastaví plán na postupné dosažení vašeho cíle.

Při aktivitách nám však trochu vadilo, že od jejich zapnutí až po ukončení se displej uzamkl a nemohli jsme tak přepnout například na zobrazení času či přečtení notifikací. Při běhu či plavání bychom to ještě mohli považovat za výhodu, při aktivitě „Chůze“ cestou do práce nám to trochu vadilo. Po ukončení aktivity si můžete vybrat, zda ji chcete vymazat nebo uložit a všechny uložené aktivity spolu se statistikami najdete přehledně uložené v aplikaci.

Garmin vívoactive 4S

Veškeré údaje o vašich aktivitách si můžete zobrazit v přehledné aplikaci Garmin Connect

Čas hýbat se a čas na spánek

„Pojďte se pohnout!“, „Čas na aktivní strečink“ a podobné hlášky nás provázely každým dnem. U sportovních hodinek považujeme za jednu z klíčových funkcí nejen precizní sledování pohybových aktivit, ale i motivaci k nim. Jak jsme zmiňovali, můžete si nastavit různé cíle, za jejichž splnění dostáváte odměnu (kromě dobrého pocitu) i v podobě odznaků či povzbuzení. Je to jako kdybyste s sebou nosili osobního fitness trenéra, který vás v případě potřeby nakopne a vždy pochválí za dobrou práci.

Po aktivně stráveném dni není nic lepšího než se hodit do měkkých peřin a nechat tělo odpočinout. Inteligentní hodinky  automaticky rozeznají, kdy spíte a sledují hodiny spánku, jeho úroveň i pohyby v jeho průběhu. Využili jsme i možnost nastavit si běžný čas spánku společně s režimem Nerušit. Od zadaného času nám už teda nevyskakovaly žádné notifikace ani výzvy k pohybu a mohli jsme si nerušeně užít zasloužený oddech.

Využili jsme také funkci budíku, u kterého jsme ocenili možnost výběru mezi vypnutím a odložením buzení za 10 minut. Příjemnou změnou oproti buzení smartphonem též je, že hodinky vás místo zvuku probudí jemnými vibracemi na zápěstí.

Garmin_Vivoactive_4_28

Výborná odolnost a skvělá výdrž

S voděodolností 5 ATM se Garmin vívoactive 4S nezaleknou potu, deště ani vody v bazénu. U sportovních hodinek to považujeme rozhodně za jednu z klíčových vlastností. A co výdrž? Hodinky jsou vybavené Li-ion baterií s výrobcem uváděnou maximální výdrží 7 dnů a běžnou výdrží 15 hodin. My jsme se při každodenním využívání aktivit (chůze, běh, cvičení) dostali na výdrž cca 3,5 dne. Záleží, které funkce a jak často budete využívat vy.

Pravdou je, že my jsme např. nevyužívali hudbu, na druhé straně jsme měli často zapnuté aktivity s GPS. Samotné nabíjení pomocí USB kabelu je přitom rychlé – z 10 na 100 % jsme se dostali za cca 2 hodiny. Jediné, co nám trochu chybělo, byl stojánek na nabíjení, kde by se daly hodinky stabilně upevnit. Při nabíjení se nám totiž trochu „válely“ po stole.

Garmin_Vivoactive_4_17

Hudba přímo v hodinkách i bezkontaktní platby

Neumíte si představit cvičení či běh bez sluchátek v uších? Garmin vívoactive vás potěší možností přehrávat hudbu pomocí Bluetooth sluchátek, a to až třemi způsoby. Můžete se přihlásit ke svému Spotify účtu či jiné aplikaci nebo si můžete stáhnout oblíbené playlisty přímo do hodinek. Poslední možností je prostřednictvím hodinek poslouchat hudbu, kterou máte uloženou ve spárovaném smartphonu.

Na to, abychom tuto funkci vyzkoušeli na vlastní uši, nám sice chyběla bezdrátová sluchátka, ale podle dostupných hodnocení by funkce přehrávání hudby měla probíhat bezproblémově. A při sportu určitě oceníte, když se budete moci povzbudit oblíbenou hudbou a telefon nechat na chvíli doma.

Pokud jste fanoušky moderních technologií i co se týká nakupování, určitě oceníte možnost využití bezkontaktních plateb. Hodinky totiž podporují NFC, takže pokud si tuto funkci zprovozníte, můžete po běhu rovnou skočit nakoupit, bez toho abyste s sebou museli tahat peněženku.

Garmin_Vivoactive_4_26

Všechno důležité vždy po ruce

Notifikace o přicházejících hovorech, SMS či zprávách ze sociálních sítí jsou u hodinek Garmin vívoactive 4S samozřejmostí. Budete tak mít přehled o všem důležitém, aniž byste telefon museli vytáhnout z kapsy, kabelky či batůžku. V případě, že chcete úplně vypnout, vypnete si jednoduše i notifikace.

Sympatické je, že na zprávy můžete pomocí hodinek poslat i jednoduchou odpověď („ano“, „ne“, „ok“ či zavolám „později“), takže pokud je třeba reagovat okamžitě, zvládnete to i bez telefonu. A když nemůžete telefon najít? Jednoduše ho pomocí hodinek prozvoníte – funguje to i při zapnutém tichém režimu a ušetřilo nám to opravdu hodně času.

Garmin_Vivoactive_4_20

Závěr

Sportovní hodinky Garmin vívoactive 4S jsou skvělým doplňkem do fitka i do kanceláře. Udrží vás neustále v obraze a hlavně v pohybu. Za nejsilnější stránky považujeme krásný elegantní design, vysokou odolnost a přehledné sledování aktivit. Náročnější uživatelé ocení možnost bezkontaktních plateb či přehrávání hudby pomocí Bluetooth. Pokud hledáte spolehlivé sportovní hodinky, které stejně dobře využijete do bazénu, na rande i na večírek, s Garmin vívoactive 4S nešlápnete vedle. Opravdu je už musím vrátit?

 

Klady (+): Zápory (-):
+ krásný minimalistický design - chybějící mapy
+ kompaktní velikost – sedí i na menším zápěstí - hodil by se stojánek na nabíjení (nestabilní při nabíjení)
+ nízká hmotnost, jen 40 g - při zapnuté aktivitě nejde přepínat displej
+ bezkontaktní platby – podpora NFC
+ hudební přehrávač
+ množství režimů na cvičení
+ možnost stahovat rozšíření i z třetích stran přes Connect IQ
+ přehledná aplikace a statistiky

 

Tlacitko

 

Autor článku

Vyhledat v článcích

Vybrané produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů