×

Jak impregnovat sportovní oblečení

27.05.2020
Každý sportovně založený člověk investoval nemalé peníze do funkčního sportovního oblečení a výbavy. Jak se ale o outdoorové oblečení a výbavu starat? Doslechli jste se, že je lepší nepromokavou větrovku neprat? Nebo se bojíte, že se praním zničí nepromokavá vrstva? Nelamte si hlavu, s námi bude vaše nejbližší túra v suchu! Povíme vám víc o impregnaci do pračky.

Impregnace_do_pračky_1

Deštník a pláštěnka jsou sice skvělé, ale každý dobře ví, že tahat je s sebou na vícedenní túru není nic moc. Počasí určitě překvapilo už nejednoho turistu. Někteří jste se proto rozhodli investovat nejen do voděodolných mobilů či repráků, ale i do kvalitního sportovního oblečení. Ať už jste si pořídili nepromokavou bundu, větrovku, nebo kalhoty, jedno je jisté: Je třeba se o ně správně starat, aby vám vydržely co nejdéle.

Starat se o outdoorové oblečení znamená, že je ho potřeba i prát. Pokud jste se tomu vyhýbali, protože jste si mysleli, že se voděodolná vrstva zničí, nedělali jste dobře. Pot, sůl a nečistoty totiž ucpávají důležité póry nepromokavé vrstvy, takže se její funkčnost ztrácí, vy zmoknete a můžete si tak oslabit imunitu. Pokud vaše nepromokavé oblečení začalo promokat, nezoufejte. Vaši turistickou výbavu zachrání impregnace. A my vám navrch poradíme, jak posílit imunitu.

Impregnace_do_pračky_2

Co je impregnace a proč impregnovat oblečení?

Impregnací vytvoříte na oblečení ochrannou vrstvu pomocí chemických přípravků. Ty nanesou částečky aktivních látek na povrch oblečení, a tak vytvoří ochranu před tekutinami a nečistotami. Nepromokavost oblečení se však časem a vlivem počasí ztrácí a vy jste po lijáku najednou jako zmoklá myš. Proto vám doporučujeme funkční oblečení či výbavu pravidelně prát a impregnovat.

Jsou dva způsoby, jak vaší funkční bundě či větrovce vrátit nepromokavost. Můžete použít impregnační prostředek do pračky nebo impregnační sprej. Přípravky vždy vybírejte podle toho, z jakého materiálu je vaše funkční oblečení. Na každý materiál a membránu se používají jiné impregnační prostředky (řiďte se pokyny v návodech).

Impregnace_do_pračky_3

Impregnace do pračky

Existují prací impregnační prostředky na outdoorové a sportovní oblečení, které mu vrátí ochrannou nepromokavou funkci. Outdoorové oblečení je často odolné proti vodě, nečistotám či oleji. Impregnační vrstva je časem slabší, materiál zvlhne, protože propustí vodu. Kapky vody se nasáknou do ochranné vrstvy a už neztečou dolů, jak by měly.

Jak prát s tekutou impregnací do pračky?

Impregnace_do_pračky_4Při praní funkčního oblečení se rozhodně vyhýbejte aviváži, změkčovačům vody, běžnému pracímu prášku a bělidlům. Mohly by ucpat póry. V první řadě se vždy držte pokynů na etiketě nebo v návodu na použití od výrobce.

Před praním nejdřív pozapínejte všechny zipsy, kapsy a knoflíky. Zkontrolujte, zda se v kapsách nenachází věci. Sportovní oblečení dejte do bubnové pračky (ne vířivé). Pokud máte zbytky pracího prášku v dávkovači, vyčistěte ho. Nalijte impregnační prostředek (množství uvedené v návodu) do dávkovače.

Pokud máte pračku s programem Outdoor, vyberte ten. Pokud však program Outdoor vaše pračka nemá, vyberte program na jemné prádlo nebo ruční praní. Perte na 30 °C. Odstřeďování by mělo být na co nejnižších otáčkách, membrány je lepší neždímat. Funkční oblečení sušte v sušičce (pouze v případě, že to povoluje výrobce) s programem Outdoor, ale nejlepší bude, když ho necháte volně uschnout při pokojové teplotě. Díky funkčnímu materiálu bude suché za pár hodin. Nesušte ho u radiátoru nebo jiného zdroje tepla.

Impregnace_do_pračky_5

Funkční oblečení perte pouze v automatické bubnové pračce, ne ve vířivé. Po oprání ho nikdy neždímejte v rukou, mohli byste ho poškodit.

Impregnace ve spreji Impregnace_do_pračky_6

Druhý způsob impregnace je nasprejovat oblečení impregnačním sprejem. Nejdříve však oblečení operte a počkejte, dokud úplně neuschne. Položte ho na vodorovnou pracovní plochu, aby prostředek nestekl, když ho budete nanášet. Pracujte v otevřených prostorech nebo prostorech, které můžete hned větrat, abyste se přípravku nenadýchali.

Impregnační přípravek začněte aplikovat na vrchní vrstvu oblečení ze vzdálenosti cca 15-20 cm, ale záleží to i na výrobci. Po aplikaci počkejte, dokud prostředek nezaschne. Pokud se vám zdá, že ochranná vrstva není dostatečná, aplikujte impregnační prostředek ještě jednou.

Je třeba impregnační prostředek aktivovat?

Po aplikaci impregnačního prostředku je ideální jej aktivovat teplem, díky čemuž bude impregnace ještě efektivnější. Tento úkon však není nezbytný. Pokud jste impregnovali sprejem, můžete použít žehličku s funkcí Outdoor (opět ale dodržujte pokyny na etiketě, jinak byste mohli oblečení nenávratně poškodit).

U zipů a jiných částí žehlete opatrně. Dobré bude žehlit přes utěrku nebo tenčí ručník (hlavně pokud nemáte žehličku s funkcí Outdoor). Pokud jste nepromokavou větrovku nebo jiné oblečení vyprali v impregnačním pracím prostředku, aktivovat ho můžete rovnou sušením v sušičce (pokud to však dovoluje výrobce).

Impregnace_do_pračky_7

Pokud nevíte, zda je vaše oblečení dostatečně naimpregnované, na zkoušku ho můžete polít troškou vody. Zda funguje uvidíte sami - na povrchu vytvoří kapičky a voda se nevsákne.

Impregnace_do_pračky_8A co softshell bundy?

Nelamte si hlavu, softshell bundy vyperete a naimpregnujete podobně jako jiné funkční oblečení. Jediný rozdíl je v tom, že použijete prací nebo impregnační prostředek určený na softshell tkaniny. Pozor, softshell bundy mívají tenkou vrstvu membrány, takže je nesušte u radiátoru, protože by se mohly poškodit!

 

Impregnace turistické obuvi

Impregnace_do_pračky_9

Obuvi dává počasí zabrat asi nejvíc. Nikomu není příjemné mít v botech potopu, a proto je nejlepší obuv naimpregnovat hned, když ji koupíte. Když se o obuv budete starat pravidelně, vydrží vám mnohem déle. Impregnujte ji i tehdy, když už boty nejsou dostatečně voděodolné nebo začínají stárnout (promokají, praská tkanina, …).

Dřív, než začnete, obuv vyčistěte a počkejte, dokud neuschne. Nejběžnější turistická obuv je syntetická, kožená nebo kombinovaná. Syntetická obuv se impregnuje sprejem (řiďte se pokyny výrobce). Kožená obuv se ještě dělí na broušenou useň (nubuk) a hladkou useň (suede/semiš). Na impregnaci hladké kůže používejte spreje. Na broušenou kůži použijte impregnační vosk nebo olej.

Boty neimpregnujte v pračce, ale pouze sprejem. V pračce by se mohly zničit.

Impregnace spacího pytle

Už pod vámi spací pytel ležel nejednu noc a vy jste se rozhodli, že je načase ho pořádně vyprat? Drobné skvrny či nečistoty se ze spacího pytle dají odstranit jednoduše i hadříkem a mýdlovou (mýdlo na praní) vlažnou vodou, ale pokud je už špinavý víc, je třeba ho oprat, a pokud ztratil také svoji voděodolnost, tak i naimpregnovat.

Impregnace_do_pračky_10

Spacák je plněný syntetickými vlákny nebo pírky. Pokud máte spací vak ze syntetiky, spolehněte se na impregnační prostředky do pračky, ve kterých ho můžete oprat. I na spacák plněný pírky seženete prací prostředek, ale impregnovat ho budete muset sprejem. V obou případech se držte návodu od výrobce. Spacák dejte prát pouze do bubnové pračky, která má dostatečně velký objem, abyste ji nepoškodili těžkým a mokrým spacákem nebo abyste nepoškodili samotný spacák.

Pokud jste se rozhodli prát spacák v rukou, protože nemáte dostatečně objemnou pračku, také se vyhýbejte běžným pracím prostředkům a použijte prostředky na outdoorové oblečení. Bude vás to sice stát hodně námahy, ale aspoň si i trošku zacvičíte.

Impregnace_do_pračky_11

Před praním na spacáku pozapínejte všechny zipy (i suché) a knoflíky. Nepoužívejte běžné prací prostředky a perte ho výhradně na nízké teploty nebo program Outdoor.


Pokud plánujete spacák impregnovat sprejem, nejdřív počkejte, dokud neuschne. Spacák dejte sušit vždy pouze ve vodorovné poloze a ve stínu (ideálně venku) a nesušte ho fénem ani u radiátoru. Počítejte s tím, že bude schnout dlouho. Spacák z peří je potřeba občas jemně protřást, aby nesplaskl. Až bude spacák sušší (a hlavně lehčí), klidně ho dejte do sušičky (pokud to však dovoluje výrobce) na program Outdoor s míčky, abyste sušení urychlili a zabránili shlukům izolačního materiálu.

Impregnace_do_pračky_12

Impregnace stanu

Stan je důležitou součástí vícedenní túry stejně tak jako dostatek energie pro vaši elektroniku. Nestačí se však spoléhat jen na pěkné počasí a správnou předpověď. Začal vám promokat? I stanu můžete dodat druhý dech a ochranu před deštěm, plísní, solí, pískem, olejem či jinými nečistotami.

Na stan používejte impregnační sprej a dodržujte návod výrobce. Nasprejujte stan zvenku i zevnitř, ale dejte pozor na okénka, aby na nich sprej nezaschl. Potom počkejte, dokud aplikace nezaschne a pokud není vrstva dostatečná, aplikujte ještě jednu. Počítejte s tím, že na stan budete potřebovat větší množství impregnačního prostředku.

Impregnace_do_pračky_13

Shrnutí impregnace

  • Vždy dodržujte pokyny výrobce v návodu.
  • Impregnujte pouze vyčištěné, oprané a suché oblečení.
  • Sprej nanášejte ze vzdálenosti určené v návodu, příp. cca 15-20 cm.
  • Povrch nechte po impregnaci uschnout nebo ho tepelně aktivujte žehličkou či v sušičce.
  • Oblečení impregnujte pravidelně.

Další aktuality

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Říjnové DATART novinky přichází s jediným cílem – zlepšit podzimní náladu. Do naší nabídky přibyly nejen novinky od Apple, potěšíme i příznivce outdoorových aktivit, milovníky chutné kávy a dobrého do...... Celý článek
Jak zapojit pračku a sušičku?

Jak zapojit pračku a sušičku?

Plánujete nákup nové pračky či sušičky a nejste si jistí, jak postupovat při jejich instalaci? Stačí se držet důležitých zásad, rad a pokynů uvedených v tomto článku a celý proces uvedení do provozu z...... Celý článek
Recenze: Nová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro slibují 24bitový zvuk. Dokázala svůj slib splnit?

Recenze: Nová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro slibují 24bitový zvuk. Dokázala svůj slib splnit?

Představování Samsung novinek nekončí a po smartphonech přichází na trh nová vlajková sluchátka druhé generace Galaxy Buds2 Pro, která slibují hlavně upgrade na 24bitový Hi-Fi audio zvuk a množství da...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Dejte zelenou udržitelnosti. Mobilní aplikace pro všechny, kterým není lhostejné životní prostředí

Dejte zelenou udržitelnosti. Mobilní aplikace pro všechny, kterým není lhostejné životní prostředí

Udržitelnost je v posledních letech tématem, které získává na pozornosti. Pokud vám toto téma není cizí, inspirujte se několika aplikacemi, které váš udržitelný životní styl podpoří. O čem se ...... Celý článek