basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Jak vybrat sluchátka?

7. 11. 2017 - Miroslav Sebera - Rádce
Málokdo má v dnešní době čas na poslech hudby v klidu domova. Pro mnohé se stalo ranním rituálem nasazení sluchátek a spuštění oblíbeného playlistu. Díky rozmanitému výběru sluchátek si hudbu nebo audioknihy můžeme pustit prakticky kdykoliv a kdekoliv – při sportu či na místech, kde by reproduktory jinak rušily. Jak ale vybrat ta pravá sluchátka? 

Nabídka sluchátek je dnes skutečně pestrá, existuje spousta konstrukcí a každá má své výhody a nevýhody. Jedno mají ale společné: Jejich účelem je v předem určených podmínkách zajišťovat co možná nejkvalitnější reprodukci zvuku.

Od toho se můžete odpíchnout a začít vybírat podle budoucího použití.

Většina uživatelů vybírá ze základních typů, tedy sluchátek peckových, špuntových, circumaurálních a supraaurálních. Na trhu ale najdete i typy, které zmíněné konstrukce kombinují. Na některých peckách proto můžete najít i sponu, kterou se upevní k boltci, jindy se můžete setkat s in-ear sluchátky s hlavovým mostem vedeným přes týl hlavy. Zajímavou alternativou jsou i supraaurální sluchátka bez hlavového mostu, která se klipsem zachytí za ucho.

Sluchátka na sport

Hudba dokáže motivovat, udávat tempo nebo naopak pomůže překonat dlouhé a nudné vyjížďky za zlepšením kondice. Aktivní pohyb však kvalitě hudební produkce příliš nesvědčí. Každý sport má svá úskalí: Cyklisté si často stěžují na hučení proudícího vzduchu, pro skejťáky je důležité, aby ani při otočkách neodlétla sluchátka z hlavy.

Na sport se ve většině případů hodí špuntová nebo pecková sluchátka. Poměrně dobře tlumí okolní hluk, je tedy třeba s tím počítat, abyste měli povědomí o svém okolí. Bezpečnost by měla mít vždy přednost. Zkontrolujte si proto, jestli sluchátka pevně drží v uších, abyste je při prudších pohybech hlavy nechytali kdesi za krkem.

Specifickou sortou posluchačů jsou plavci. Ano, i ve vodě můžete poslouchat, dvojnásob si ale vyzkoušejte, jak vodotěsná sluchátka odolají odporu vody.

Délku kabelu vybírejte i podle místa, kde budete přehrávač nosit. K pouzdru na rukáv stačí i méně než standardních 120 cm.

Sluchátka na doma

Sluchátka by neměla rušit ostatní členy domácnosti. Proto je vhodnější volit uzavřené modely.

Tato sluchátka jsou určená k dlouhodobému poslechu. Hodí se poslech hudby, kdy nechcete nikoho rušit, využití ale najdou i k televizi nebo k počítači.

Pro domácí poslech se zaměřte na pohodlí. Velké zastoupení v této kategorii mají circumaurální sluchátka, která nesvírají přímo uši, ale hlavu kolem nich. Proto nebudou nepříjemná ani při celovečerním filmu - pokud ovšem vsadíte na správný materiál. Doporučujeme umělou kůži, velur či textil. Hlavní je, aby byl odolný, sál pot a tlumil zvuk. Domácí sluchátka navíc mají často vysokou kvalitu podání zvuku – dočkáte se tak šťavnatých basů, ostrých výšek i plných středů. Ale pozor, nenechte se nachytat na často vyzdvihované „silné basy“. Hudba totiž vyžaduje všechny polohy tónu…

Z těchto modelů můžete vybírat i sluchátka pro hráče. V takovém případě však preferujte typy s integrovaným mikrofonem pro hlasovou komunikaci se spoluhráči.

Sluchátka na cesty

Velká sluchátka přenechte pilotům, na běžné cestování jsou vhodnější modely subtilnější - třeba špunty.

Sluchátka na cesty a cestování najdou své využití každou chvíli. Hodí se při dlouhých cestách autobusem, cestou do práce i na občasný poslech mezi tím. Určitě by vás napadlo, že by taková sluchátka měla dobře tlumit ruchy z okolí. Zároveň však od nich budete vyžadovat odolnost a skladnost. Mé doposud dobré zkušenosti odkazují na sluchátka značky Koss, model Koss Porta Pro BLK, ta jsou právem považovaná za bestseller - skvělý zvuk, skládací konstrukce, tedy vyžadovaná skladnost, odolnost a doživotní záruka.

Někdo toto dilema řeší skládacími supraaurálními sluchátky, někdo sáhne po špuntech. V obou případech byste měli věnovat pozornost koncovce. Právě u sluchátek na cesty platí dvojnásob, že by měl 3,5mm jack mít koncovku ve tvaru písmene L, která zabrání zlomení kabelu. Ze stejné logiky si prověřte i odolnost samotného zapojení kabelu do špuntů.

Sluchátka na dobrou noc

Nemusíte se stydět, pokud si rádi vychutnáváte pohádku na dobrou noc, detektivku či horor. Na konci dne je příjemné vydechnout a zaměstnat fantazii audioknihou. V takovém případě je na prvním místě jednoznačně pohodlí. I když si na přehrávači nastavíte automatické vypnutí po hodině poslechu, nikdo vám nezaručí, že neusnete dříve.

Pokud hledáte levnou variantu, osvědčily se klasické pecky, které po chvíli převalování ve spánku z ucha jednoduše vypadnou. Pokud si naopak potrpíte na moderní technologie, můžete zkusit oddělená Bluetooth sluchátka u kterých nebude vadit, když se rozutečou po posteli.

Drát, nebo bezdrát?

Jaké jsou nejpoužívanější konstrukce?

Pecky
Pecková sluchátka se vkládají do zvukovodu.
Jsou velmi levná, což vyvažuje horší zvuková kvalita.
Kvůli většímu komfortu a upevnění v uchu se často jejich
plast obaluje molitanem.


Špunty
In-ear sluchátka se zasouvají hlouběji do zvukovodu,
velmi dobře proto tlumí okolní zvuky. Z hlediska kvality
zvuku jsou v nich zastoupeny všechny třídy, někomu však
mohou být nepohodlná. Za mne je skvělým řešením, pokud 

se chystáte vydat cestou levnější varianty a zároveň kvality,
model značky Sony MDR-XB50APB.

Supraaurální sluchátka
Tento typ leží na ušním boltci, ale okolo něj se hlavy
nedotýká. Díky tomu však jsou tato sluchátka poměrně lehká.
Většinou i kvalita produkce je dostatečná.
Patří mezi ně i legendární Koss Porta Pro.


Circumaurální sluchátka
Tato sluchátka obklopují celý ušní boltec. Hodí se na
domácí použití, protože mívají dobrý zvuk a jsou pohodlná i při dlouhodobém nošení.

 

Zatímco ještě před pár lety prakticky žádný velký výběr neexistoval, dnes najdete kvalitní sluchátka i v bezdrátové podobě. Kvalitní poslech je možný díky Bluetooth profilu A2DP, který umožňuje pouštět zvuk do sluchátek dvěma kanály, tedy stereo. Pokud ale chcete používat nová bezdrátová sluchátka i jako hands-free, pohlídejte si i podporu profilu AVRCP – právě ten je zodpovědný za ovládání tlačítek pro příjem hovorů.

Málokdo ale hlídá kvalitu zvuku v bezdrátových sluchátkách, většinou padne jen kouzelné slovíčko Bluetooth. Ten však před přenosem zvuk kóduje. Pro běžný poslech jistě stačí kodek SBC, audiofilové však jistě budou hledat kódování přes aptX.

Při výběru byste měli zohlednit i uživatelský komfort. Bezdrátová sluchátka je třeba nabíjet, ta drátová si vystačí s energií mobilu nebo MP3 přehrávače. Bluetooth sluchátka navíc nemůžete tak snadno odložit, třeba když na vás někdo mluví, drátová klasika s 3,5mm jackem (ojediněle s 6,3mm jackem určeným většinou pro studiové použití) zůstane viset a nehrozí, že ji upustíte na zem. Protiváhu těmto výhodám zase tvoří fakt, že u Bluetooth headsetu neexistuje kabel, který byste mohli zlomit. Pro mne se stala osudová bezdrátová sluchátka Sony MDR, až 8 hodinová výdrž na nabití, kvalitní zvuk v poměru s velice přijatelnou cenou vytváří ideální kompromis. Možná o něco "vyšší" laťku nastavila firma JBL s modelem JBL E45BT, černá klasika, skladnost, kvalita časem prověřeného výrobce, musím doporučit.

Otevřená, nebo uzavřená?

Při procházení nabídky sluchátek mnoho výrobců uvádí, zda jsou sluchátka otevřená, uzavřená nebo polootevřená respektive polouzavřená. Víceméně tento údaj informuje o konstrukci náušníků. Uzavřená sluchátka je mají zhotovené z materiálů, které nepustí zvuk ven, hudbu tedy uslyšíte jen se sluchátky na uších. Naopak otevřená sluchátka podporují přirozené šíření zvuku všemi směry. Kvalitativně se z nich dočkáte lepšího koncertu, jen ho pravděpodobně uslyší i vaše okolí.

Hráči si potrpí na pohodlí. A mikrofon, přes který můžou domlouvat se spoluhráči taktiku.

Osobní zkušenost je nade vše

U sluchátek (jako u všeho, co nosíme přímo na těle) platí, že nejpodstatnější je osobní test. Spoustu indicií zjistíte z ceny, frekvenčního rozsahu, impedance, typu konstrukce nebo citlivosti, ale nejpřínosnější je poslech na vlastní uši. Optimální je proto vyzkoušet i dražší sluchátka, která sice možná nekoupíte, ale poslouží pro srovnání, jak hudba může znít.

Připravte si na něj několik hudebních vzorků skladeb, které rádi posloucháte. Nemusí se jednat přímo o bezztrátové soubory FLAC, pokud stejně přehráváte jen formát MP3. Podstatné je, abyste vybrali skladby, které znáte, víte, jak mají znít (nebo jak chcete, aby zněly) a s nimi srovnávejte. Od věci není ani vynechat více přehrávačů. Divili byste se, ale i mezi nimi najdete velké rozdíly.

Jaká sluchátka preferujete vy?

 
 
 
 

Autor článku

Miroslav Sebera

Milovník kvalitní hudby, aktivní muzikant a textař. Píšu rád a s chutí. Nejraději o věcičkách, které vydávají nějaký zvuk. Dětské klávesy? Hi-Fi soundsystém? Elektronický budík? Bude mi potěšením. Stačí dodat téma, počet stránek, šibeniční termín a nevyčerpatelnou zásobu dobré kávy.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů