basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

MÁME OTEVŘENO! Všechny naše prodejny jsou znovu otevřeny. Přijďte si vybrat nebo objednejte online a do 60 minut připravíme vaši objednávku k bezpečnému vyzvednutí.

Jak vybrat herní sluchátka?

21. 5. 2020 - Zdeněk Císař - Rádce
Podsvícený bezdrátový herní headset, nebo menší sluchátka na uši s odpojitelným mikrofonem? Poradíme vám, jak vybrat ta nejlepší herní sluchátka právě pro vás.

Jak vybrat herní sluchátka?
Kvalitní herní sluchátka (na obrázku HyperX Cloud Alpha Pro) vám ve hře můžou dodat konkurenční výhodu.
 

Ne vždy můžete hrát s naplno puštěnými reproduktory. Pokud nechcete rušit svoje okolí nebo jednoduše nemáte prostor na instalaci velké, vícekanálové prostorové sestavy, musíte použít sluchátka. Výběr herních sluchátek má svoje specifika, proto vám s ním poradíme v našem dnešním článku.

Herní sluchátka jsou nejčastěji headset, tedy kombinace sluchátek a mikrofonu. Obvykle bývají velká (konstrukce kolem uší), s uzavřenou konstrukcí. Mívají výraznější design, někdy dokonce mohou být například podsvícená. Lepší modely zpravidla nabízejí vynikající zvuk a nadstandardní míru pohodlí. I když je ale možností spousta, můžeme vás uklidnit – výběr s námi zvládnete hravě.

Obsah článku:

 

Poradíme vám, jak vybrat herní sluchátka pro vás nebo vaše blízké, kteří jsou herními nadšenci.

Herní příslušenství: Kvalita nejen pro hráče

Na začátek se sluší připomenout, že herní příslušenství není určené výhradně pro hráče a výhradně na hraní her. Musíte samozřejmě zohlednit, kde budete příslušenství používat, a to hlavně kvůli designu. Například bankéř by měl při komunikaci s klientem nějak vypadat, a masivní headset s podsvíceným logem draka není ideální dresscode.

Rozhodně ale platí například to, že:

Herní myši jsou ergonomické, přesné
a citlivé, takže je oceníte nejen
při střílení virtuálních nepřátel,
ale také při precizní práci
například v grafických nebo jiných
specializovaných programech.
Herní klávesnice bývají mimořádně
odolné a pohodlně se na nich píše.
Také často nabízejí přídavná tlačítka,
která se hodí nejen na přiřazení
rychlých voleb ve hře, ale také
třeba makra v Excelu.
A herní headsety jsou díky výše
zmíněným výhodám (kvalita zvuku,
pohodlí) ideální na hlasovou
komunikaci s vašimi bližními
nebo na dlouhé sledování filmů
a seriálů, kdy nerušíte své okolí.
Logitech Gaming G502 Lightspeed Wireless HyperX Alloy FPS RGB HyperX Cloud Gaming pro PS4

Konstrukce: Na uši, kolem uší, nebo snad špunty?

Sluchátka se dělí podle velikosti a způsobu umístění na ucho (nebo do něj). Spíše výjimečně můžete narazit na herní špuntová sluchátka (intraaurální), jež se vkládají hlouběji do ucha, a na sluchátka na uši (supraaurální). Tyto typy konstrukcí jsou ale spíše populární u cestovních (venkovních) sluchátek, jež používáte na poslech hudby například v MHD.


Mezi špičková herní sluchátka patří například HyperX Cloud Revolver S.

Jednoznačně nejpopulárnější konstrukcí herních sluchátek – a to z dobrého důvodu – jsou sluchátka okolo uší (circumaurální). Jak napovídá název, jejich náušníky obepnou celé vaše ucho. Tyto modely zpravidla nabízejí lepší zvuk, a to nejen protože lépe tlumí okolní hluk, ale také mají „více prostoru na kvalitní komponenty“, například větší měniče. Jsou větší a těžší, ale obvykle mnohem pohodlnější, protože vás z nich nebolí uší ani hlava.

Pokud nemáte vyloženě specifické potřeby (kompaktní sluchátka vhodná na hraní na notebooku při cestách vlakem),
volte „velká“ sluchátka okolo uší.


Sennheiser HD 660S
Sluchátka s otevřenou konstrukcí
Sennheiser HD 660S.

Uzavřená, nebo otevřená?

U herních headsetů doporučujeme uzavřenou konstrukci. Tato konstrukce velmi efektivně tlumí okolní hluk (pokud na to nemá „elektroniku“, ale jde jen o konstrukci samotnou, říkáme tomu pasivní potlačení okolních ruchů). Také zvuk nepropouští ven, resp. jen v nízké míře, takže nerušíte svoje okolí a můžete bez problémů hrát v místnosti s dalšími lidmi.

Uzavřená konstrukce ale není ideální pro šíření zvuku z hlediska fyziky; je mírně deformovaný, a tedy ve srovnání s otevřenou konstrukcí méně kvalitní. Nepochopte nás prosím špatně – zvuk může být i tak vynikající, jen není nutně „top“, „nejlepší na světě“.
Existují také sluchátka s polouzavřenou konstrukcí, jež představuje kompromis mezi výše uvedenými variantami z hlediska výhod i nevýhod.

Uzavřená konstrukce Otevřená konstrukce 
+ Sama o sobě tlumí okolní ruchy + Nejvěrnější reprodukce zvuku
+ Nepropouští zvuk ven - Méně tlumí okolní zvuky
- Zvuk z principu nemůže být dokonale reprodukovaný - Propouští zvuk ven (můžete rušit okolí)                  

Drátová, nebo bezdrátová?

K počítači vám nejspíš bez problémů postačí klasické drátové modely, jež se k zařízení připojují buď přes USB, nebo přes klasický 3,5mm jack (případně zdvojený o další kabel pro mikrofon). Při výběru zohledněte délku kabelu; bývá v rozmezí 1,2–2,5 metru, někdy je přímo součástí balení kvalitní prodlužovací kabel. Ten můžete i přikoupit. Určitě nemusíte kupovat nejdražší na světě, ale rozhodně na něm ani příliš nešetřete – kvalita kabelu a použité materiály mají vliv na kvalitu zvuku.

Bezdrátová sluchátka mají velkou výhodu v tom, že vás neomezují v pohybu. Jsou ideální např. pro majitele herních konzolí, kteří logicky nechtějí sedět na pohovce před televizorem a mít přes celou místnost natažený třeba šestimetrový kabel. Možnost zapojit sluchátka do gamepadu, což některé konzole/ovladače umožňují, také není ideální.

Razer Nari Ultimate
Vynikající bezdrátový headset Razer Nari Ultimate.
 

Na co si dát pozor u bezdrátových modelů?

Způsob připojení

Nejčastěji se setkáte s připojením Bluetooth. Ke smartphonu a notebooku je připojíte stoprocentně, ale bude se sluchátky umět komunikovat váš stolní počítač, televizor, konzole? Existují také radiofrekvenční sluchátka, která nejčastěji využívají tzv. „dongle“ – malý USB vysílač (o velikosti např. flashdisku), který ke sluchátkům vysílá bezdrátový signál.

Kvalita zvuku – kodeky

Dřív byl bezdrátový zvuk jednoznačně méně kvalitní. Dnes může mít stejnou kvalitu jako drátový, ale sluchátka musí podporovat příslušný zvukový kodek, konkrétně AptX a AAC (ideálně oba). Kvalita pak odpovídá drátovému přenosu, a pokud máte dobrý zdroj hudby (kvalitní soubor nebo stream), nepoznáte rozdíl oproti drátu.

Výdrž a nabíjení

Kabel vede u drátových sluchátek nejen zvuk, ale také energii. Bezdrátová logicky musíte nabíjet. Ověřte si, jakou výrobce deklaruje výdrž, a také se podívejte na způsob dobíjení. Časté a velmi praktické je klasické USB, některé modely mají speciální nabíjecí kolébky či stanice. Doma je to jedno, ale řešení s kolébkou není ideální na cesty.
 

Pořídit si bezdrátová herní sluchátka není v žádném případě „problém“, jen musíte zohlednit několik věcí.


Ideál: Kombinace drátového a bezdrátového provozu

Nejlepší je, když si můžete vybrat. Některá sluchátka mají odnímatelný kabel, takže je můžete používat bezdrátově třeba s notebookem, konzolí či telefonem, například na cestách… Ale pokud jim začne docházet baterie nebo pokud s nimi sedíte u počítače, nabízejí plnohodnotné „drátové“ připojení.

HyperX Cloud MIX Wired + Bluetooth
Některá sluchátka mají odpojitelný kabel, fungují tedy drátově i bezdrátově. (Na obrázku jsou HyperX Cloud MIX Wired + Bluetooth.)

Pohodlí

Herní sluchátka musí být pohodlná – je to jeden z nejdůležitějších hráčských požadavků, protože někdy mívají headset na uších i několik hodin v kuse.  Ze špatných sluchátek vás mohou bolet uši i celá hlava, rozhodně tedy komfort zohledněte při výběru.

Příkladem úžasně pohodlných herních sluchátek jsou už mnoho let modely HyperX Cloud. Mají náušníky z paměťové pěny, které jsou dokonale komfortní i po mnoha hodinách nošení. Sluchátka netlačí ani na temeni, protože polstrovaný je také nastavitelný hlavový most.

Občas výrobci zkoušejí zvýšit pohodlí pomocí unikátních vychytávek. Například sluchátka HP OMEN by Mindframe Prime nabízejí jako první na světě aktivní chlazení náušníků, takže se pod nimi nepotíte ani v létě.

Komfort je pro hráče zásadní u vešekerého příslušenství, sluchátka nevyjímaje. (Na videu jsou Razer Nari.)

Prostorový zvuk ve sluchátkách

Vytvořit správný dojem prostorového zvuku je náročné i v případě, že máte v místnosti rozmístěných osm reproduktorů – natož u sluchátek. Výrobci ale přesto používají mimořádně pokročilé algoritmy, umělou inteligenci i chytrá „mechanická“ řešení, aby vám prostorový zvuk nabídly i z headsetu.


I sluchátka mohou věrně vytvářet dojem prostorovosti (na videu Asus ROG Strix Fiusion 500).
 

Na výběr máte z 5.1 i 7.1 řešení. Dojem prostorovosti, pokud ho podporuje daná hra (z moderních jsou to snad všechny), vám výrazně zlepší orientaci a lépe vás v táhne do děje. V RPG se můžete proházet lesem a nechat se obklopit nádhernými přírodními efekty. Ve střílečkách získáte konkurenční výhodu tím, že uslyšíte, jak se k vám zezadu plíží nepřítel.

Stereo sice „stačí“, ale prostorový zvuk je jednoznačně žádoucí parametr.

Parametry, které mají vliv na kvalitu

U herních sluchátek sledujte při výběru stejné parametry jako při výběru klasických.

  • Citlivost se uvádí v dB a určuje, jak citlivě sluchátka přijímají signál ze zdroje. Čím vyšší číslo, tím hlasitěji budou schopné hrát při menší spotřebě energie. Jde tedy o údaj, který je relevantní například při poslechu z mobilního telefonu, kterému nechcete příliš vybíjet baterii.
  • Impedance se uvádí v Ohmech, protože jde o odpor sluchátkových měničů. Když to zjednodušíme, platí, že nižší impedance znamená vyšší možnou hlasitost, ale při nižší kvalitě zvuku. U herních jsou obvyklé hodnoty 30–65 Ohmů.
  • Frekvenční rozsah se uvádí v Hz a logicky udává, jaké frekvence zvuku zvládnou sluchátka reprodukovat. Tento údaj je nutné brát s rezervou, protože mj. záleží na tom, jestli je zvuk ve všech rovnoměrně hlasitý (což často nebývá). Pochopitelně však platí, že čím větší rozsah, tím lépe. Příklad časté hodnoty je 20 Hz – 20 kHz (tj. 20 000 Hz).
     

HyperX Cloud MIX Wired + Bluetooth
Špičková sluchátka HyperX Cloud MIX Wired + Bluetooth s frekvencí 10 až 40 000 Hz nabízejí drátový i bezdrátový režim.

Zpracování a vychytávky

Ve finále nezapomeňte na drobnosti, které vám můžou zpříjemnit každodenní používání.

Mikrofon bývá nedílnou součástí sluchátek, která si říkají „herní“, ale to neznamená, že ho musíte neustále používat. Některá herní sluchátka nabízejí mikrofon odpojitelný, jiná ho mají umístěný na měkkém „drátu“, který můžete zastrčit do mušle, jiná nabízejí pouze možnost sklopit ho kolmo podél hlavového mostu. Každopádně je důležitá možnost mikrofon deaktivovat, například tlačítkem.

HyperX Cloud MIX Wired + BluetoothNe vždy je pohodlné používat nastavení hlasitosti ve Windows nebo na konzoli – proto sluchátka často mívají vlastní ovladač s nejčastějšími funkcemi. Zvažte, jestli je pro vás lepší ovládání na kabelu, nebo na samotném náušníku.

Co se designu týče, máte u herních headsetů na výběr z nepřeberného množství barevných variant. Čím dál populárnější jsou také modely, jež mají podsvícené náušníky, přičemž zpravidla můžete přes ovládací aplikaci měnit barvu podsvícení nebo nastavovat stylové efekty.

Skladnost nebývá u herních sluchátek prioritou, ale pokud jste vášniví hráči a často cestujete, může se hodit, pokud je součástí balení nějaké cestovní pouzdro nebo ochranný sáček, případně pokud výrobce aspoň umožňuje jeho přikoupení.


Všechna herní sluchátka

Autor článku

Zdeněk Císař

Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů