Jak vybrat vybavení pro hráče videoher?

27. 5. 2019 - Zdeněk Císař - Rádce
Na co si dát pozor při výběru herních myší, klávesnic, headsetů či volantů? Poradíme vám a pokusíme se vás přesvědčit, že se hráčský hardware výborně hodí i do běžné kanceláře nebo domácnosti.

Jak vybrat herní příslušenství?
Pokud si chcete hru užít a být v ní dobří, potřebujete kvalitní hráčské vybavení – od myši a klávesnice po headset.

Není příslušenství jako příslušenství

Videoherní průmysl patří k těm největším a nejbohatším – nejznámější herní tituly jsou ve vývoji mnoho let a náklady i zisky se mohou pohybovat ve stovkách milionů dolarů i výše. Díky hrám se prodávají supervýkonné počítače a notebooky, pořádají se kvůli nim mezinárodní šampionáty, točí se podle nich filmy… A taky se na ně zaměřují výrobci počítačového příslušenství, kteří zpravidla hráčům nabízejí to nejlepší.

V tomto článku vám poradíme, na co se zaměřit pří výběru herních doplňků. Postupy i priority jsou trochu jiné než běžně, protože hráči videoher jsou specifickou kategorií uživatelů PC. Obvykle se dobře vyznají v softwaru i hardwaru počítače – koneckonců musí moderní hry v první řadě zprovoznit. A protože tráví u klávesnice a myši zpravidla ještě více hodin než běžný člověk kancelářský, vyžadují to nejlepší.

I proto odvážně tvrdíme, že byste měli číst dále i v případě, že nejste gameři a naposledy jste hráli Tetris. Počítačové periferie, o kterých budeme mluvit, se díky svému hernímu zaměření řadí mezi nejkvalitnější příslušenství, které oceníte také při jakékoli jiné práci s počítačem nebo při domácím použití.

Jak vybrat herní příslušenství?
Z videoher se velmi rychle stal fenomén a hodně velký business. Některé mají i oficální mezinárodní šampionáty.

Skvělá myš je naprostý základ

Vybrat dobrou herní myš není snadné, ale jakmile tu pravou objevíte, nebudete ji chtít dát z ruky. Na rozdíl od klávesnic, na které se podíváme za okamžik, jsou mezi myšmi obrovské rozdíly ve tvaru, velikosti a množství a umístění tlačítek.

V první řadě se zaměřte na ergonomii. Některé kancelářské myši jsou oboustranné, ale většina herních myší je tvarovaná pro pravou ruku – počítá se s tím, že každý hráč bude mít levou ruku na klávesnici (na známých klávesách W, A, S, D), a myš bude ovládat pravou. Herní myši bývají větší a vyšší, abyste na ně mohli pohodlně (a pokud možno přirozeně) položit ruku a neničili si příliš karpální tunel ani při dlouhém používání. Větší plocha například umožňuje výrobcům nabídnout „vykrojené“ místo na levé straně myši, kam odložíte palec, a osadit myš spoustou přídavných tlačítek.

Tlačítka na myši navíc oceníte nejen ve střílečce, ale také při běžné práci v prohlížeči.


Tlačítek je na hráčských myších obvykle opravdu výrazně víc než na těch obyčejných, které možná znáte ze standardně vybavených kanceláří. Levé a pravé „myšítko“ je základ, scrollovací kolečko také (obvykle se dá stisknout také do stran). Hráčské myši obvykle nabízejí další tlačítka na boku (u palce), případně na horní straně u kolečka nebo na obvodu hlavních dvou tlačítek.

Jednoznačně si ohlídejte (a až na nejvzácnější výjimky to tak vždycky je), aby byla tlačítka „programovatelná“. Budete si tak moci sami nastavit, jakou budou mít v různých hrách a programech funkci.

Logitech G602
Logitech G602 je krásný příklad špičkové herní myši s dobře dostupnými prohramovatelnými tlačítky na boku i nahoře.

Například já mám při psaní tohoto článku v ruce luxusní herní myš od špičkového výrobce Logitech, který má mimochodem celou speciální edici herního příslušenství Logitech G. Když hraju střílečku Counter-Strike, můžu stisknutím speciálního tlačítka na boku nabít pušku, jiným tlačítkem přepnu na jinou zbraň.

V RPG Skyrim stejné tlačítko přepíná mezi schopnostmi mého hrdiny a druhé mi zobrazí inventář. Teď při psaní dohledávám v prohlížeči obrázky a informace. Jedno tlačítko přepíná na další otevřený panel, druhé na předchozí, třetí je zavírá a čtvrté obnovuje naposledy zavřený. Nahoře na myši přepínám DPI – zjednodušeně řečeno určuju, jak citlivý je kurzor, jak rychle se pohybuje. Při práci mám nastavenou jinou hodnotu než ve hře, kde střílím z odstřelovací pušky a potřebuji milimetrovou přesnost.

Za každé z těchto situací je myš dokonale pohodlná a mimořádně užitečná. Možná strávíte hodinu prvotním nastavením a chvíli si budete zvykat, ale protože nebudete muset neustále používat klávesové zkratky nebo klikat na specifická místa na obrazovce, ušetříte ve výsledku obrovské množství času.

Herni_prislusenstvi_jak_vybrat

Z hlediska technologií nemusíte být žádní experti. Herní myši bývají zpravidla laserové, někdy optické. Co se připojení týče, profesionální hráči preferují drátové provedení, protože tam nikdy neselže signál ani baterky a přenos je dokonale rychlý.

Okénko pro angličtináře
Věděli jste, že počítačová myš má v angličtině
gramatickou výjimku? Myš jako živé zvíře má
nepravidelné množné číslo. Jedna myš se řekne
a mouse“ [maus], ale více myší je už výhradně
mice“ [majs]. Jenže u počítačové myši můžete
v plurálu klidně použít i výraz „mouses“ [mauzis],
za který byste normálně v testu dostali pětku.

Bezdrátová myš ale rozhodně není chyba, pokud zrovna nejezdíte na hráčský šampionát. Některé modely pak nabízejí odpojitelný kabel, což je naprosto ideální řešení.

V případě bezdrátových myší si dejte pozor na velikost přijímače a typ a výdrž použitých baterií. U výše zmíněného DPI je ideální, aby byl nastavitelné rozsah „od do“ co největší.

A kvůli všem zmíněným funkcím doporučujeme, abyste se před nákupem pokusili vygooglit, jestli daný výrobce nabízí přehledný ovládací software.

MSI Clutch GM70
Luxusní podsvícená herní myš MSI Clutch GM70 dokonce nabízí drátový i bezdrátový režim a výměnné kryty.

Až budete mít vybráno na základě fotek a parametrů, bude nejlepší, když navštívíte některou z prodejen DATART, kde jsou myši vystavené, a zkusíte si na ně položit ruku. Padne hezky do dlaně? Máte prsty tam, kde mají být? Dosáhnete na všechny ovládací prvky? A co hmotnost? Některé herní myši dokonce mají uvnitř závažíčka, pomocí kterých si hmotnost můžete přizpůsobit.

Nabídka je obrovská, takže určitě rychle a bez větších problémů najdete toho pravého hlodavce.

Tip: Pořiďte si k myši kvalitní podložku. Fungovat bude myš i na dřevěném stole, potažmo „na stehně“ na džínách, ale na podložce bude lépe klouzat a pohyb kurzoru bude plynulejší a přesnější.

 

Logitech G910


Herní klávesnice, jako je Logitech Gaming G910 Orion, mívají tradičně vysoký zdvih.

Klávesnice, do které se můžete opřít

U klávesnic se budeme více věnovat přídavným funkcím a použitým technologiím, a méně už základnímu designu. Pomineme-li totiž speciální kousky a ergonomické experimenty, jsou rozložením všechny víceméně stejné. Hráčské klávesnice ale zpravidla nabízejí další tlačítka (klidně i celou řadu nebo sloupec), případně konektory na USB zařízení, sluchátka a další příslušenství. Nabídka těchto tlačítek a jejich umístění bývá pro hráče zásadní.

Podobně zásadní je celé zpracování klávesnice – čekají nás dva malinko techničtější odstavce. Hráči vyžadují maximální spolehlivost a kvalitní odezvu. Dotyková klávesnice nepřipadá v úvahu a klasické membránové mívají příliš slabý odpor. Jasnou volnou je plně mechanická klávesnice, kdy jednotlivé klávesy obsahují mechanický spínač (legendou jsou například spínače Cherry MX, jež používá i spousta ostatních výrobců). Klávesy mají klasický vysoký zdvih, charakteristicky „klapou“ a mají naprosto přesné reakce. Ťuknutí je ťuknutí, držení je držení, kontakty jsou spolehlivé a životnost může dosahovat desítek milionů kliknutí.

MSI VIGOR GK80 RED Cherry MX

O bezchybné zaznamenání každého stisku se starají mechanické spínače. V případě MSI VIGOR GK80 jde o známé RED Cherry MX.

Doplňkové funkce pro větší zážitek

Samozřejmostí bývá pokročilý antighosting. U některých obyčejných klávesnic nezaznamená počítač větší množství stisknutých kláves najednou, například pět. V kanceláři je vám to možná jedno, ale ve hře se snadno může stát, že najednou držíte větší množství kláves. U kvalitní mechanické herní klávesnice se vám v podstatě nemůže stát, že byste byli jakkoliv reálně omezeni.

Vyhledávanou a velmi užitečnou funkcí je pak podsvícení kláves. Pokud je kvalitní, umožní vám hrát za úplné tmy, aniž by vás oslňovalo. Máte dokonalý přehled o každé klávese, ale přitom se plně soustředíte na obraz na monitoru před vámi.

Pravidlem ale je – stejně jako u myší –, aby výrobce dodával ke klávesnici kvalitní software. Opět si to ukažme na ideálním případu.

Jakékoli podsvícení je dobré, třeba i jen bílé, ale některé klávesnice umí měnit barvu a intenzitu světla u každé jednotlivé klávesy zvlášť. Můžete si tak v každé hře jinak zbarvit jednotlivé hlavní klávesy a vždycky mít přehled.


Logitech Gaming G910 Orion patří k nejlepším herním klávesnicím vůbec.

Přiřaďte klávesnici funkce, které potřebujete

Několik přídavných kláves se hodí, ale musíte mít možnost je kvalitně naprogramovat. Nejlepší je, když vám třeba ve webovém prohlížeči Chrome nebo Firefox otevřou okno (nebo ve Wordu změní formát), a ve hře zase pomáhají s přepínám zbraní nebo řazením v supersportovním autě. Ideál? Možnost přiřadit jakékoli klávese jakoukoli funkci nebo klávesovou zkratku.

Když řeknu, že na své klávesnici mohu klávese „F“ přiřadit, že bude místo efka psát číslici „5“, zní to samozřejmě absurdně, ale ve hrách to může mít opodstatnění. Představte si kupříkladu hru, která k ničemu nevyužívá onu klávesu F, ale na pětce máte… oblíbené kouzlo. Nebo dusík v Need for Speed. Nebo raketomet. A ovládání ve hře nejde změnit (to se může stát), takže vždycky musíte pustit myš a klepnout na pětku…

Nu, na ideální herní klávesnici nemusíte. „5“ uděláte z jakéhokoli jiného tlačítka, a ještě si ho třeba jinak podsvítíte. Proto na softwaru záleží a proto si někteří výrobci mohou účtovat za klávesnici klidně i 5 000 korun. Velmi dobrou ale samozřejmě seženete i levněji. Opět pak máte na výběr mezi drátovými a bezdrátovými modely, princip je stejný jako u myší.

Mezi nejlepší možnosti programování myší a klávesnic patří možnost přiřadit tlačítkům jiné funkce v závislosti na tom, jestli hrajete (a jakou hru), nebo například surfujete po internetu.

Jak vybrat herní příslušenství?

Gamepady jsou ideální způsob, jak hrát ve více lidech u televize. Použít je ale můžete i s počítačem.


Logitech F710
Nechcete hrát na klávesnici? Zkuste
gamepad, jako je Logitech F710.

 

Některé žánry vyžadují speciální vybavení

Pokud jste z konzole navyklí na gamepad, můžete jej samozřejmě připojit i k počítači. Mívají standardní, léty praxe osvědčené rozložení, cenově se liší například kvůli kvalitě ergonomie, provedení tlačítek, vibrační zpětné vazbě, možnostem připojení apod.

Existují ale i speciální ovladače pro milovníky automobilových závodů a leteckých simulátorů – máme samozřejmě na mysli volanty a joysticky. Některé nejlepší volanty nabízejí i spojku a řadicí páku (někdy i kombinovanou s ruční brzdou), jež doplňují standardní dvojici brzda a plyn. Zásadní je pak kvalita motorků, které se starají o hladký chod a vibrační zpětnou odezvu, a kvalita celkového provedení. Dražší modely opravdu připomínají skutečný volant; prodávají se i speciality podobné volantům ze supersportů a monopostů, jako jsou formule.

Takovouto výbavu nepotřebuje každý hráč. Navíc se musíte smířit s tím, že několik chvilek vám zabere instalace volantu, který se zpravidla upevňuje na desku stolu. Pokud jste ale milovníci závodění (nebo létání), je to s kvalitním volantem úžasný zážitek, nesrovnatelný s tím, co nabízejí klávesnice a gamepady.


Volant Thrustmaster T300 RS funguje s počítačem, ale také PlayStationem 3 a 4.

Největší výhodou je realističnost reakcí virtuálního auta. Na klávesnici projíždíte mírnější i ostré zatáčky stisknutím klávesy, jinou možnost nemáte. S volantem se proměníte na opravdového řidiče. Také potom máte z výhry mnohem větší radost, více si ji zasloužíte. Když máte klávesnici, tak s Bugatti Veyron hravě pokoříte světový rekord na okruhu Nürburgring. Ale s volantem, potažmo manuálním řazením, se musíte naučit pracovat. Cítíte, jak auto nejdřív nemáte pod kontrolou a jak opravdu záleží na každém vašem nájezdu do zatáčky, zařazení rychlosti a úhlu pootočení volantem – jako při řízení skutečného auta.

Thrustmaster Ferrari F1 Add-On
Díváte se na Thrustmaster Ferrari F1 Add-On, úžasnou repliku volantu z Formule 1.

Dobrý headset na hlavě ani neucítíte

Posledním dílem skládačky jsou herní sluchátka, respektive headset, protože hráči častou najdou využití i pro mikrofon.

Opět jde o skvělý příklad příslušenství, které využijí i nehráči. Herní sluchátka obvykle výborně tlumí okolní hluk (a naopak neruší okolí) a jsou vyladěná tak, abyste precizně slyšeli všechny frekvence – to vše při výborných prostorových efektech. Platí to tedy alespoň pro lepší modely. Ve výsledku se tak „herní“ headset osvědčí i při sledování filmů nebo poslechu hudby.

Standardem jsou sluchátka, která zakrývají celé vaše uši, tzv. circumaurální. Nabízejí buď 5,1kanálový, nebo rovnou 7,1CH zvuk, a to buď drátově, nebo dnes už v nekompromisní kvalitě i bezdrátově. Lepší modely mohou nabídnout například také užitečná tlačítka přímo na náušníku. Mikrofon bývá přinejmenším otočný, abyste ho mohli skrýt podél ucha, ale stále častěji se setkáváme se zásuvnými nebo odpojitelnými mikrofony.

Jak vybrat herní příslušenství?
S dobrým headsetem uslyšíte každý herní zvuk v prvotřídní kvalitě a správné hlasitosti… i když zbytek domácnosti spí.

Podobně jako u jakýchkoli jiných typů sluchátek platí, že čím lepší jsou specifikace (frekvenční rozsah, parametry měničů apod.), tím lépe uslyšíte. Mezi speciální funkce, které byste mohli jako hráči využít, pak patří zvýraznění určitých frekvencí (například abyste slyšeli kroky nepřítele), nebo obecně zvýraznění basů, aby výbuchy zněly, jak se patří. Některá sluchátka dokonce také umí vibrovat, podobně jako gamepady a volanty.

Sluchátka jsou pak kategorií produktů, kde opravdu slyšíte každou utracenou stokorunu – pokud tedy neplatíte jen „za značku“. Rozdíl při poslechu hudby, sledování filmů i hraní her je enormní.

HyperX Cloud II Logitech Gaming G933

Headset HyperX Cloud II je mimořádně pohodlný. Jedním z nejlepších bezdrátových modelů je pak Logitech Gaming G933.

Design jako důležitý detail

Jednu kategorii jsme si schválně nechali na závěr, a sice design. Někteří hráči preferují výrazný, až křiklavý design, takže v nabídce různých zařízení najdete i myši s karbonovým povrchem (samozřejmě natisklým, umělým), nebo červené a duhově podsvícené klávesnice či sluchátka. Snadno ale seženete i decentněji vypadající zařízení a nejlepší modely vynikají širokými možnostmi přizpůsobení. Pokud vypnete „barvičky“, může být bíle podsvícená herní klávesnice naprosto standardní kancelářský doplněk.

MSI VIGOR GK80
Již zmíněná klávesnice MSI VIGOR GK80 je příkladem luxusního příslušenství, které nabízí také velmi výrazný „hráčský“ design.

A na úplný závěr by byl hřích nepřipomenout, že samozřejmě záleží i na tom, jaký je zbytek vašich počítačových periferií. Máte dost velký monitor? Na 32" a větším se hraje úchvatně, hra vás dokonale pohltí. A jaké by měl mít rozlišení? Má vaše grafická karta tak ohromující výkon, že zvládne rozjet nejnovější hry v hezkých detailech v jemném rozlišení 4K Ultra HD? Nebo radši zvolíte WQHD/QHD verzi? Výběr monitoru ale vydá na vlastní článek, který by navíc měl být obecnější a zaměřit se kromě hráčů také na filmové nadšence a běžnou každodenní práci. Věnovat se jim proto budeme jindy.

Už máte vybráno? Jakou hru si s novými doplňky zahrajete jako první?

kOUPIT_HERNI_KLAVESNICI KOUPIT_HERNI_MYS KOUPIT_HERNI_SLUCHATKA

Autor článku

Zdeněk Císař

Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

Nejprodávanější produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů