Nikon Z 5: Fullframová bezzrcadlovka pro každého

22. 9. 2020 - Produkty
Bezzrcadlovky postupně ukrajují na trhu špičkových potoaparátů stale větší porci místa. Jejich stale rostoucí popularitu si dobře uvědomuje i Nikon. Před nedávnem proto představil svou třetí fullframovou bezzrcadlovku Nikon Z 5. Na co se mohou nadšení fotografové těšit?

Nikon_Z_5-01

Nikon Z 5 – technické specifikace:
Typ: plnoformátová bezzrcadlovka s výměnnými objektivy
Snímač: CMOS (fullframe); 24,3 Mpx
Displej: výklopný dotykový 3,2"
Video: 4K / 30 fps
Technologie: elektronický hledáček, Wi-Fi, Bluetooth
Rozměry a hmotnost (tělo): 134 × 100,5 × 69,5 mm, 675 g

Full Frame aneb na velikosti záleží

Každý fotograf ví, že u velikosti snímače platí přímá úměra – čím větší, tím lepší. Větší snímač má větší obrazové buňky – pixely –, které pojmou více světla. A světlo, to je ve fotografii klíčová veličina. Více světla znamená kvalitnější obraz s menším množstvím šumu i při citlivostech, o kterých se nám při focení na film ani nesnilo. Větší snímač také umožňuje lépe pracovat s hloubkou ostrosti, jakožto jedním z kreativních nástrojů fotografa.

O fotoaparátech s velkým snímačem se sice říká, že jsou velké a těžké, což je v případě digitálních zrcadlovek pravda, jenže teď nastává doba bezzrcadlovková. Nejen profesionálové, ale také – a možná hlavně – fotoamatéři v tom nejlepším slovy smyslu, postupně přecházejí na tento typ fotoaparátů, který je menší a lehčí než tradiční zrcadlovky.

Nikon_Z_5-02

Ti nejnáročnější samozřejmě volí fullframové bezzrcadlovky čili přístroje se snímačem o velikosti kinofilmového políčka. A protože Nikon před nedávnem představil třetí přírůstek mezi svými fullframovými bezzrcadlovkami, pojďme se nyní na Nikon Z 5 podívat podrobněji.

Nový model, ale přesto starý známý Nikon

Nikon je značka, která je pověstná ergonomií svých fotoaparátů. Ať vezmete do ruky jakékoliv moderní tělo Nikonu, vždy vám v ní bude sedět dokonale, s potřebnou jistotou. Zároveň budete mít v dosahu svých prstů všechny důležité ovládací prvky, zkrátka radost používat. Je tomu tak ale i u menších bezzrcadlovek této značky? Samozřejmě, tím si můžete být jisti!

Nikon_Z_5-03

Nejnovější Nikon Z 5 dostal – až na drobné změny – de facto úplně stejné tělo jako jeho „starší bratři“, Nikon Z 6 a Z 7. Což je skvělá reference, protože kromě jiného právě ergonomii těl Nikonu totiž oceňují fotografové po celém světě. Ale nejde jen o ergonomii – tělo je také utěsněno proti stékající vodě a prachu, takže pokud například často fotíte v nepříznivých povětrnostních podmínkách, nemusíte mít o svůj fotoaparát – jmenuje-li se tedy Nikon Z 5 – žádné obavy.

S vyššími modely bezzrcadlovek Nikon, má nový model Z 5 společný také skvělý elektronický hledáček s rozlišením 3,7 milionu obrazových bodů. Takový zobrazovač bez problémů nahradí optický hledáček klasických zrcadlovek, a navíc… umožňuje v hledáčku „promítat“ obraz v takové podobě, v jaké bude uložený na paměťové kartě (například pokud fotíte černobíle, obraz v hledáčku bude taktéž černobílý), plus navíc i důležité informace, jako třeba reálný histogram či vodováhu.

Nikon_Z_5-04

Elektronickému hledáčku sekunduje zadní výklopný displej s úhlopříčkou 8 cm

Nikon_Z_5-05

Displej je dotykový – tuto vlastnost lze využít nejen při běžném „brouzdání“ menu fotoaparátu, ale výborně se hodí například pro volbu (jednoho z) 273 ostřicích bodů, rozprostřených po 90 % plochy záběru.

Jsme-li u autofokusu, pak kromě toho, že pracuje velmi rychle, spolehlivě a bezhlučně, je vybaven například jak detekcí očí fotografovaných osob, tak i detekcí zvířecích očí.

Stabilní vysoké rozlišení

Plnoformátový snímač Nikonu Z 5 má rozlišení 24 megapixelů a je navíc vybavený obrazovou stabilizací. Pětiosá stabilizace snímače vám umožní udržet z ruky i takové expoziční časy, při kterých by obraz bez ní byl rozmazaný. A co více – se stabilizovaným snímačem máte zároveň automaticky stabilizované všechny objektivy, které na tento fotoaparát nasadíte. A to se hodí!

Obrazová data či videa jsou ukládána na paměťové karty SD/SDXC. Proč množné číslo? Nikon Z 5 má dva paměťové sloty na „eSDéčka“.

Tato výbava umožňuje různá nastavení, kdy v menu fotoaparátu lze zvolit tzv. Přeplnění – režim, kdy po zaplnění jedné karty jsou data ukládaná na druhou, režim Záloha, kdy jsou data shodně ukládána na obě karty, nebo třetí možnost, při níž jsou fotografie v surovém formátu RAW ukládána na jednu kartu a snímky v JPEGu pak na kartu druhou.

Nikon_Z_5-06

Pohyblivé obrázky v ceně

Nikon Z 5 jakožto moderní mirrorless fotoaparát umožňuje také natáčení videa. Full HD video lze pořizovat až do snímkové frekvence 60 sn./s, s poloviční rychlostí natočíte i vyšší rozlišení – 4K UHD video. V tomto případě ale musíte počítat s ořezem obrazového pole 1,7×. Zvuk, který zaznamenávají vestavěné mikrofony, je stereofonní, připojit ale samozřejmě můžete také externí mikrofon nebo pro odposlech zvukové složky videozáznamu také sluchátka.

Nesmí chybět ani bezdrátové technologie pro spojení s mobilními zařízeními. Nikon Z 5 využívá stejně jako jeho značkoví kolegové technologii Snap Bridge, která zajistí stahování pořízených fotografií do smartphonu či tabletu, nebo z těchto zařízení dokáže udělat bezdrátové dálkové ovládání fotoaparátu.

Nikon_Z_5-08

Pro běžné stahování snímků do mobilního zařízení je využívaná technologie nízkoenergetického Bluetooth, takže nemusíte mít obavy o zvýšenou spotřebu baterie jak fotoaparátu, tak i smartphonu nebo tabletu.

Skládací optika

Nikon Z 5 je prezentovaný jako „startovní“ plnoformátová bezzrcadlovka, proto je také prodávaný v setu s novým objektivem Nikkor Z 24–50 mm f/4–6,3. Ten je konstruován jako „skládací“ – v transportní poloze je jeho tubus zasunutý, takže celková délka činí pouhých 51 mm. Ostatně o kompaktnosti tohoto cestovního základního zoomu svědčí také jeho nízká hmotnost – 195 gramů.

Nikon_Z_5-07

S tímto objektivem dostává fullframová bezzrcadlovka Nikon Z 5 doslova nový rozměr – máte fotoaparát špičkových obrazových vlastností, který můžete mít díky jeho malé velikosti a hmotnosti (celkově s tělem 870 g) stále u sebe.

A to je i takříkajíc pointa Nikonu Z 5, která říká: Skvělý fullframový přístroj už není jen záležitostí profesionálních fotografů, a stejně tak nemusí být neskladný a těžký. Moderní mirrorless technologie umožnila i tuto nejvyšší třídu fotografie posunout blíž k nadšencům fotografie a navíc ještě do příjemně kompaktní podoby i bez nežádoucích ústupků v ergonomii. Nikon Z 5 to vše splňuje beze zbytku. Doplňme ještě, že stejně jako ostatní bezzrcadlovky Nikon je i Z 5 kompatibilní s objektivy vybavenými bajonetem Z. V žádném případě to ale neznamená, že byste se při přechodu na bezzracadlovku museli obejít bez svých starých objektivů. S adaptérem FTZ nasadíte na Nikon Z 5 své staré objektivy s bajonetem F.

Tlacitko
 

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů