basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Microsoft 365: Oproti Office 365 si polepšíte za nezměněnou cenu

5. 5. 2020 - Zdeněk Císař - Produkty
Office 365 se mění na Microsoft 365. Cena předplatného zůstává stejná a o nic nepřijdete – naopak přibývají nové, užitečné funkce.

Microsoft 365
Office 365 se mění na Microsoft 365. Novinky se ale bát nemusíte – naopak.
 

Vždycky je příjemné, když přichází velká změna, o které se dá říct, že je zcela pozitivní. To je případ Microsoftu, který od 21. dubna přestává nabízet samostatnou a velmi oblíbenou sadu Office 365, a nahradí ji řešením Microsoft 365.

Jde o win-win situaci pro firmu i uživatele. Microsoft chce logicky získat větší množství předplatitelů, tedy pravidelně (nikoli jednorázově) platících zákazníků, což je dnes u IT firem výhodný a fungující obchodní model. Proto se redmondský gigant snaží nabízet čím dál víc čím dál lepších funkcí v rámci předplatného, což je jasná výhoda pro uživatele – a to současné i nové.

Pojďme se podívat, co pro vás přechod na Microsoft 365 znamená, a rovnou vás můžeme uklidnit, že „v tom není žádný háček“.
 

Oficiální motto sedí: Nové jméno. Nové výhody. Stejná cena.

Microsoft 365: Změna přináší jenom výhody

Pokud vlastníte Office 365, automaticky se vám předplatné změní na Microsoft 365. V bodech vám nabízíme odpovědi na tři nejčastější otázky.
 

Změna názvu je největší viditelná změna

Jednorázová trvalá licence Office 2019 (vizte prosím níže) se bude nadále prodávat pod stejným označením, ale Office 365 se přejmenovává. Například Office 365 pro domácnosti (Home) se přejmenuje na Microsoft 365 pro rodiny (Family).

Microsoft 365


Cena se nemění

Pokud jste předplatitelé, nemusíte se obávat žádného nárůstu ceny. Ta se nemění ani pro nové předplatitele. Nemusíte upravovat nastavení plateb, autorizovat kartu… Nemusíte dělat nic, pokud z jakéhokoli důvodu vy sami zrovna nechcete na svém předplatném něco měnit.


Jde o automatický upgrade

Office 365 je pravidelně aktualizovaná služba, která neustále nabízí nové funkce. I upgrade na Microsoft 365 je automatický.
 

Microsoft nedávno představil jednotnou mobilní aplikaci Microsoft Office, dostupnou na Android i iOS.

Přibývají i nové, velmi pokročilé a užitečné funkce

Spolu se změnou na Microsoft 365 přicházejí zásadní a velmi užitečné novinky:


Microsoft Editor

Office je už dlouho známý tím, že nabízí špičkovou kontrolu pravopisu i gramatiky. Microsoft Editor ji posouvá ještě dál. Nejde zdaleka jen o „peřklepy“ – kromě zmíněné kontroly pravopisu, gramatiky a interpunkce vám také radí v oblasti stylistiky. Vyjadřujete se srozumitelně? Správně formálně? S dostatečně bohatou slovní zásobou? Výstižně?

A ano – tato funkce je plnohodnotně dostupná ve více než 80 jazycích včetně češtiny. MS Office byl vždy sázkou na jistotu pro každého, kdo produkuje texty, od studentů po novináře. Nyní je „kontrola pravopisu“ ještě dokonalejší. Navíc můžete Microsoft Editor nainstalovat také jako rozšíření webového prohlížeče, aby hlídal vaše texty i online.

Microsoft Editor

 

Prémiový kreativní obsah

Vaše dokumenty, prezentace i tabulky budou vypadat dokonale profesionálně. Nemusíte přitom kupovat obrázky s licenčními poplatky ani trávit dlouhé hodiny formátováním – s upgradem na Microsoft 365 se rozšiřuje dostupný prémiový kreativní obsah, který máte k dispozici v rámci předplatného.

Součástí jsou nové šablony, kvalitní fotografie z fotobank, videa ve smyčce a animované obrázky, fonty, ikony… Můžete prezentovat klidně miliardovou zakázku – kvalita podkladů tomu bude odpovídat.

Microsoft 365

 

Již brzy: Microsoft Family Safety

Microsoft 365 Family Safety

Součástí předplatného Office jsou již nějakou dobu volné minuty na Skypu – komunikace s vašimi bližními je tedy možná už dlouho. Přibyde ale funkce Microsoft Family Safety (volně přeloženo jako Bezpečnost rodiny), kterou už firma testuje.

První hlavní funkce je sdílení polohy. Sledujte, kde jsou vaši bližní, případně si nechte poslat oznámení, když opustí nějakou oblast, nebo naopak někam dorazí. Hlavně na rodiče s dětmi pak cílí možnosti online ochrany, v podstatě „rodičovské kontroly“. Můžete filtrovat obsah, omezovat dobu, již je možné strávit u daného zařízení, i zaznamenávat aktivity.

Asi nemusíme říkat, že sdílení polohy a zaznamenávání aktivity by samozřejmě mělo být vědomé a založené na vzájemné důvěře – cílem Microsoftu není špehování, a to ani u partnerů, ani u rodičů a dětí.

Nové funkce přibývají do Microsoft 365 průběžně.
Podobně jako u Windows 10 dokonce můžete některé testovat dřív, než je Microsoft nabídne plošně všem.

Výhody oproti „krabicové“ verze Office 2019

Microsoft Office 2019

Ani ne před rokem jsme si v článku představovali novou sadu Office 2019. Stručně si zopakujme, v čem se liší od „předplacené“ sady Office 365, nově Microsoft 365.

Vůbec nezáleží na tom, jestli si koupíte fyzickou krabičku, nebo jen kód – podstatné je, že Office 2019 je trvalá licence. Výhodou je, že si sadu jednou koupíte a můžete ji používat, jak dlouho chcete (samozřejmě v souladu s licenčními podmínkami; tj. firma potřebuje firemní verzi, ne studentskou apod.).

Sada Office 2019 je plnohodnotně vybavená, a jak se můžete přesvědčit ve zmíněném článku, jde o mimořádně mocný pracovní nástroj s užitečnými a chytrými funkcemi. Nevýhodou jednorázové licence ale je, že Microsoft do ní až na výjimky nepřidává nové funkce. Jak si ji koupíte, taková bude po celou dobu používání. Nemáte ani nárok na upgrade na budoucí hlavní verze – pokud se například firma rozhodně vydat Office 2022, budete si novou sadu muset normálně koupit.

Microsoft samozřejmě zajišťuje bezpečnostní podporu, a to až do října 2025. Pokud se objeví bezpečnostní riziko, zajistí aktualizaci, aby chybu opravil. Sadu samozřejmě můžete používat i nadále, jak dlouho chcete, ale bezpečnostní experti radí (a mají pravdu), že byste měli veškerý software používat pokud možno jen v době, kdy je pravidelně bezpečnostně aktualizovaný – ať už jde o Windows XP, o sadu Office, nebo třeba o účetní program.

Microsoft 365 (dříve Office 365) funguje na bázi předplatného. Z dlouhodobého hlediska (po několika letech) tedy může ve výsledku vyjít na první pohled „dráž“, ale nabízí nesporné výhody.

Stručně a jasně: Výhodou je jednorázová platba,
zatímco předplatitelé sice platí menší částku,
ale každý rok. Nevýhodou je, že nepřibývají nové
funkce, instalace je možná na jediné zařízení
a životnost z pohledu bezpečnosti časem vyprší
(i když u Office 2019 až v roce 2025).

Pokud jako příklad vezmeme licenci Microsoft 365 pro rodiny, můžeme začít hned tím, že si sadu můžete nainstalovat až na 6 zařízení (oproti 1 zařízení u sady 2019). Každá osoba navíc získá 1 TB prostoru na úložišti OneDrive (celkem tedy 6 TB). Součástí Microsoft 365 jsou také aplikace Access a Publisher (na PC) a mobilní aplikace na Android a iOS. Na citlivá data máte vyhrazený Osobní trezor OneDrive, a za zmínku stojí, že online úložiště od Microsoftu nabízí mimo jiné ochranu před vyděračským softwarem, o kterém jsme psali v našem článku.

Microsoft 365 OneDrive

To by samo o sobě mělo stačit, ale za hlavní výhodu bychom považovali nepřetržitý přísun nových funkcí, jako jsou ty, jež jsme zmínili výše. Kancelářské aplikace v rámci Microsoft 365 jsou vždy aktuální a Microsoft do nich přidává další a další možnosti, které se k uživatelům Office 2019 jednoduše nedostanou.

Pokud například Microsoft přidá (vymýšlíme si příklad) možnost pracovat s videem ve Wordu, předplatitelé Microsoft 365 získají funkci zdarma v rámci pravidelné aktualizace, uživatelé verze 2019 se upgradu s nejvyšší pravděpodobností nedočkají. A pokud Microsoft opravdu jednou vydá sadu (například) Office 2022, předplatitelé už budou mít všechny funkce k dispozici.

Microsoft 365

Autor článku

Zdeněk Císař

Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů