Nový iPhone 12: Vítejte v nové éře iPhonu

15. 10. 2020 - Martina Minaříková - Produkty
Tolik očekávaná čtrnáctá generace iPhonu konečně spatřila světlo světa. Tvoří ji hned čtyři modely, které Apple pojmenoval iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max a iPhone 12 mini. A vybavil je takovými parametry, že si určitě zaslouží vaši pozornost.

iPhone 12 Pro

Bezesporu největší inovací je podpora 5G. Nový iPhone 12 je díky tomu rychlejším, ale i bezpečnějším telefonem. Naprostou samozřejmostí je pak superrychlé stahování filmů a streamování videí ve vysoké kvalitě. Apple myslel i na bezpečnost svých nových modelů, proto je opatřil sklem Ceramic Shield, které je pevnější než jakékoli jiné sklo na smartphonu.

Další velká změna se pak udála v dodávaném příslušenství – v balení už na vás nebude čekat nabíjecí adaptér ani sluchátka EarPods. Apple tím poukazuje na své ekologické myšlení, protože právě kvůli chybějícímu adaptéru a sluchátkům je krabička nového iPhonu výrazně tenčí. Kromě telefonu v ní najdete pouze manuály a nabíjecí Lightning kabel s USB-C

iPhone 12

Design iPhone 12 je návratem ke kořenům

Znalcům Apple určitě neuniklo, že oproti předchozím modelům změnil nový iPhone 12 poměrně výrazně svůj vzhled. Nemluvím ani tak o přední straně s výřezem, kterou bezezbytku zabírá displej, jako spíš o celkové konstrukci telefonu. Velmi nápadně totiž připomíná design oblíbených iPhonů 4 a 5 či iPhonu SE 1. generace. „Ostře řezané rysy“ nového iPhonu 12 vidí hodně lidí včetně mě velice rádo zpátky na scéně. Konkrétně jsou hrany u iPhonu 12 a 12 mini hliníkové, modely Pro se pak dočkaly boků z chirurgické oceli.

Co se týče velikostí nových modelů, troufám si říct, že si z nich vybere opravdu každý. Pro milovníky malých telefonů je připravený iPhone 12 mini, který má dokonce menší tělo než iPhone SE 2. generace, ne však displej. Ten je větší, konkrétně 5,4palcový Super Retina XDR. O něco větších rozměrů dosahuje iPhone 12 a iPhone 12 Pro a největším modelem je už podle názvu iPhone 12 Pro Max, mimochodem největší iPhone, který Apple kdy představil.  

iPhone 12

iPhone 12 přichází na trh v novém designu a v atraktívních, neokoukaných barvách.

OLED displej, kam se podíváte

Když už jsem zmínila displej, sluší se dodat také zbytek. Je příjemným pravidlem, že obraz na iPhonu je vždy pastvou pro oči a nový iPhone 12 samozřejmě není výjimkou. Vůbec poprvé se stalo, že Apple vybavil všechny čtyři nové modely OLED displejem s označením Super Retina XDR. Navíc o ně nemusíte mít strach, protože jsou kryty už zmiňovaným pevným sklem Ceramic Shield. O úhlopříčce iPhonu 12 mini už jsem psala, zbývá tedy doplnit, že iPhone 12 a iPhone 12 Pro se pyšní 6,1palcovým displejem a iPhone 12 Pro Max dokonce displejem o velikosti 6,7 palců.

iPhone 12 Green

Nový model, nové barvy

Už jsme si zvykli, že s příchodem nových iPhonů se můžeme těšit také na nové barevné odstíny. Jen si vzpomeňme na loňský model iPhone 11, který hrál dokonce šesti nádhernými barvami. Ani jeho nástupce iPhone 12 se nedrží při zemi a na trh vstupuje hned v několika zabarveních.

iPhone 12 mini a iPhone 12 jsou k dostání bílé, černé, modré, zelené a (PRODUCT) RED. Řada Pro, tj. iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max, zase tichomořsky modré, zlaté, stříbrné a grafitově šedé.

Skvělý foťák podpořený LIDAR skenerem

Parádní fotoaparát je obecně doménou všech iPhonů. Je tedy jasné, že u nového iPhonu 12 to nebude jinak. Obecně lze říct, že vylepšení se dočkala funkce Deep Fusion, kterou je nově vybavena také přední kamera, či snímání při slabém světle. Konkrétně se pak u dvojice novinek iPhone 12 mini a iPhone 12 těšte na dvojitou 12Mpx fotosoustavu s ultraširokoúhlým a širokoúhlým fotoaparátem s nočním režimem, Smart HDR 3 a nahráváním 4K HDR videí v Dolby Vision.

Řadu Pro Apple vybavil trojitou 12Mpx fotosoustavou, kterou tvoří ultraširokoúhlý a širokoúhlý fotoaparát, doplněný o fotoaparát s teleobjektivem. Ani tady samozřejmě nechybí Smart HDR 3 či nahrávání 4K HDR videí v Dolby Vision. Opravdovou lahůdkou je však LIDAR skener pro lepší zážitky v rozšířené realitě a portréty v nočním režimu.

 

iPhone 12 

Nový iPhone 12 pracuje rychle

Uvnitř nových modelů se skrývá velká síla v podobě výkonného čipu A14 Bionic. Jedná se o nejrychlejší čip ve smartphonu, který je zároveň méně energeticky náročný. Můžete se spolehnout také na vyšší grafický výkon, dle slov samotného Apple až o 50 % oproti předchozímu čipu A13 Bionic, a větší podporu rozšířené reality AR.

Velká novinka vás ještě čeká na poli nabíjení. Že v krabičce nenajdete adaptér už jsem zmiňovala, ale dlužím vám ještě informaci, že nový iPhone 12 podporuje magnetický systém MagSafe, který můžete využít jak pro rychlejší až 15W bezdrátové nabíjení, tak pro přicvaknutí všemožného příslušenství. Pokud budete chtít i nadále nabíjet drátově, počítejte s výkonem 18 W. 

iPhone 12

Kdy budete moct držet nový iPhone 12 v rukou?

Poměrně brzo, nebojte. Předobjednávky iPhone 12 a iPhone 12 Pro začínají 16. 10. 2020 ve 14:00 hod. Předobjednávky iPhone 12 Pro Max a iPhone 12 mini startují 6. 11. 2020 v 15:00 hod.

Chci nový iPhone 12

Autor článku

Martina Minaříková

Od té doby, co jsem se naučila psát, vlastně nic jiného nedělám. Nejdřív jsem psala slohovky ve škole, pak seminárky na vysoké a teď mám vlastně velké štěstí, že se psaní tak trochu stalo mojí prací. Píšu o všem, o čem se dá, ale momentálně mě nejvíc baví různé elektro hračky.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů