basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Tři foto techniky pro úžasné fotky: 3,2,1 AKCE!

14. 5. 2014 - David Šantora - Produkty
Cítíte to také? Jaro nás všechny nabíjí energií a vybízí k akci. Vezměte nový fotoaparát a vyrazte ven - do města, do přírody, sami či s partnerem nebo partnerkou – a zachyťte všechny neopakovatelné okamžiky. Žijte právě TEĎ!

My v DATARTu milujeme fotografování. Nicméně každý z nás má jiné specifické požadavky pro své snímky a jak se říká, co člověk, to názor. Pojďme si představit několik fotoaparátů, které nás jednoduše baví a které považujeme ve své kategorii za parádní kousky!

Nikon D3200 – král základních zrcadlovek?

Nikon D3200Znáte to…. No jo, to se ti to fotí, když máš zrcadlovku. Já mám pouze malý kompakt. Nebo třeba. Kdybych měl taky zrcadlovku, určitě bych udělal též lepší fotografie… Tyto a jim podobné komentáře jistě každý z vás někdy slyšel. Velmi dobrá zpráva je, že běžné zrcadlovky dnes již nestojí desítky tisíc korun, ale povedené modely lze sehnat též za částku nepříliš přesahující deset tisíc korun. Jednou z nejpovedenějších levných zrcadlovek je právě Nikon D3200.

Nikon D3200 je nástupce velmi oblíbeného a stále prodávaného modelu Nikon D3100. Oproti němu ale přináší celou řadu vylepšení, které posouvají zážitek z fotografování zase o něco dál.

Fotoaparát nabízí oproti staršímu modelu podstatně vyšší rozlišení, které narostlo z 14 Mpix na 24 Mpix. Kromě vyššího rozlišení má snímač taktéž vyšší dynamický rozsah a fotoaparát dokáže pracovat s vyšší citlivostí na světlo, tzv. ISO. Velmi jistě potěší rychlejší sekvenční snímání, kdy model D3200 dokáže snímky chrlit rychlostí 4 fotografie za vteřinu. Tato vlastnost je zcela ideální při fotografování dětí v pohybu, či našich zvířecích mazlíčků.

Kromě kvalitního snímače se může model D3200 pochlubit podstatně lepším displejem, u kterého počet bodů, jež tvoří samotný obraz, narostl z 230 tisíc bodů na 921 tisíc bodů. Prohlížení snímků, stejně jako jejich kompozice pomocí displeje tak nabízí vyšší ostrost a hlavně při fotografování přes displej může představovat zcela zásadní parametr.

Nikon D3200Pokud rádi natáčíte video, jistě vás potěší schopnost modelu D3200 zachytávat video rychlostí 30 snímků za vteřinu. Starší model sice u videa disponoval stejným rozlišením, tedy FullHD, nicméně video zaznamenával pouze v 24 snímcích za vteřinu.

Obrovskou výhodou Nikonu D3200 je zachování téměř shodných rozměrů a váhy jako u předchozího modelu. Tím pádem se jedná stále o poměrně lehkou a dobře přenosnou zrcadlovku.

Nikon D3200 navíc nabízíme s novým základním objektivem 18-55mm VR II, který je oproti předchůdci skládací konstrukce. Díky tom je objektiv ve složeném stavu o celé 2 centimetry kratší a tím pádem lépe skladný. Taktéž váha snížená o 70 gramů na 195gramů je velmi příjemná.

Co u zrcadlovky považujeme za samozřejmost, je obrovská kreativita díky výměnným objektivům a plné kontrole nad snímkem. Přesto se fotoaparátu nemusíte bát, pokud vážněji fotit teprve začínáte, jelikož disponuje taktéž kompletní automatikou a skvělým průvodcem pro začátečníky. Navíc i v automatickém módu získáte snímky prokreslenější a kvalitnější oproti běžným kompaktům.

Hodnocení DATARTu:
+ Velmi dobrá obrazová kvalita
+ Inovovaný základní 18-55mm objektiv v ceně
+ Displej s vysokým rozlišením

- Pomalejší ostření při focení přes displej

 

JAK FOTOGRAFOVAT V PROTISVĚTLE?
Fotografie v protisvětlePokud fotografujete v silném protisvětle, typicky proti sluníčku, nebojte se i venku použít blesk. Automatika totiž většinou tyto situace vyhodnotí tak, že blesk nepoužije a je tedy nutné použití blesku fotoaparátu vnutit, jinak budou fotografované osoby či objekty na snímku velmi tmavé. Pokud použijete blesk, kompenzujete jím silné protisvětlo a získáte prokreslené i ty části, které by se jinak utopily ve stínech. Tento postup platí nejenom venku proti slunci, ale například i při focení v interiéru proti oknu, za kterým je jasný den.

 

Olympus TG-830 – drsňák do nepohody!

Olympus TG-830Už se vám někdy stalo, že vám fotoaparát spadl na zem? Chtěli jste někdy natočit video pod vodou, když už jste se na své dovolené potápěli?. A co zpomalené videosekvence? Líbí? Pokud jste na otázky odpověděli kladně, je pro vás Olympus TG-830 jako dělaný.

Kompaktní fotoaparát Olympus TG-830 patří mezi cenově dostupné tzv. outdoorové fotoaparáty, tedy mezi modely, kterým nevadí nějaké to hrubší zacházení. Převedeno na řeč čísel to u TG-830 znamená, že fotoaparátu nevadí pády na zem z výšky 2 metrů, mráz neřeší do -10 °C a ochotně se s vámi bude potápět do hloubky až 10 metrů.

Jinými slovy: až to někde s kolem na lesní cestě položíte nebo vás někdo škodolibě hodí do bazénu, nejdříve zkontrolujte sebe, pak teprve TG-830. Olympus TG-830 tyhle situace totiž zpravidla nerozhází.

Srdcem fotoaparátu je 16 Mpix snímač typu CMOS, kterému sekunduje objektiv s 5× přiblížením, což je při integrovaném objektivu standardní hodnota. Co již zcela nepotěší, je horší světelnost v rozsahu f/3.9-5.9. Na rozdíl od drtivé většiny konkurence obsahuje Olympus TG-830 kromě klasického blesku navíc LED diodu na přisvícení, například při fotografovaní makra nebo při natáčení videosekvencí, nejenom pod vodou.

Olympus TG-830Videosekvence jsou u TG-830 obecně velmi zajímavé. Díky procesoru TruePic VI, který mimochodem Olympus používá i u svého profi přístroje OM-D E-M5, můžete při klasickém natáčení ve FullHD kvalitě zároveň pořizovat snímky. Dilema, jestli natáčet nebo fotografovat, tak můžete hodit za hlavu.

Pokud rozlišení videa snížíte na HD kvalitu, můžete natáčet zpomalené sekvence s rychlostí 120 snímků za vteřinu, případně při ještě nižším rozlišením dokonce až 240 snímků za vteřinu. Díky tomu, že lze s TG-830 natáčet i fotografovat pod vodou, mohou vzniknout zajímavá, nejenom zpomalená, videa.

Pro klasické fotografování máte připravené plně automatické programy, ale též i přednastavené režimy či umělecké filtry, s jejichž pomocí můžete snímek už při expozici zásadně měnit. Manuální režim ani prioritu clony či času zde nehledejte.

Co naopak hledat můžete, je GPS čip, kdy fotoaparát dokáže do fotografie zapsat, kde byla pořízena. Stejně se může hodit digitální kompas. V každém ohledu je tedy Olympus TG-830 fotoaparátem nejenom pro dobrodruhy, ale taktéž pro sportovce. Vlastně pro všechny, kdo žijí aktivním životem.

Hodnocení DATARTu:
+ Vodotěsný, nárazuvzdorný, prachotěsný, mrazuvzdorný
+ Zpomalené videosekvence, GPS čip
+ Kvalitní CMOS snímač, výkonný procesor

- Horší světelnost objektivu

 

JAK FOTOGRAFOVAT NA PLÁŽI?

Fotografování na plážiPokud fotografujete na pláži za silného slunce, automatika si většinou nedokáže s podobnou scénou poradit. Počítá totiž s přirozeným rozptýleným světlem a odraženého světla z písku či vody může být jednoduše příliš. Automatické programy ve fotoaparátech tedy reagují z jejich pohledu zcela logicky: zkrácením expozičního času, případně zacloněním. Ve výsledku je ale písek příliš tmavý. Pokud to váš fotoaparát umožňuje, nastavte kompenzaci expozice mezi hodnotami +0,5 EV až 1,5 EV. Tím upravíte v dané situaci mylný "názor" automatických programů. Pokud se na toto necítíte, případně váš fotoaparát korekci neumožňuje, použijte expoziční program Sníh či Pláž. Oba pracují velmi podobně, liší se pouze podáním teploty barev.

 

Nikon L830 – pořádné přiblížení. Až 34×!

Nikon Coolpix L830Pokud jste někdy na dovolené viděli v dálce něco, co vás zaujalo, ale nemohli jste se k danému objektu dostat, jistě znáte marné pokusy o přiblížení se svým kompaktním fotoaparátem, o mobilech nemluvě. Ten fantastický most či překrásný kostel je prostě daleko předaleko a i když jej pomocí objektivu přiblížíte, co to jde, nepomáhá to. Nic naplat, tady je potřeba pořádný zoom!

Jako velmi přístupný a univerzální se nám jeví Nikon L830. Jedná se o typický ultrazoom fotoaparát základní třídy, který svým uživatelům nabízí několik vychytávek. Navíc je Nikon L830 jedním z nejoblíbenějších fotoaparátů své kategorie na trhu.

Oblibu L830 je třeba hledat ve velmi prakticky tvarovaném těle, které umožňuje pevný úchop díky velkému gripu s pogumovaným povrchem. Fotoaparát tak v ruce nijak neklouže a uživatel má v úchopu velkou jistotu.

V gripu se navíc nachází prostor pro 4 AA tužkové baterie, které propůjčují L830 vysokou univerzálnost. Klasické tužkové baterie totiž seženete vždy a všude a tak vás případná ztráta energie nemůže vykolejit.

Nikon Coolpox L830Tělo modelu L830 na sobě nese výklopný displej s vysokým rozlišením 921 tisíc pixelů, což je v této třídě unikátní. Jak jsem již zmínil na začátku, objektiv nabídne velký 34× optický zoom, navíc disponuje optickou stabilizací. Světelnost objektivu je f/3-5.9. Pokud tedy nepoužijete zoom, dočkáte se mírně lepší světelnosti než u většiny podobně koncipovaných fotoaparátů. Srdcem celého fotoaparátů je 16 Mpix CMOS snímač.

Funkčně bude model L830 vyhovovat uživatelům kteří nechtějí při fotografování řešit žádné volby a pokud možno nechávají rozhodnutí na automatice. Model L830 totiž neoplývá žádným pokročilým manuálním režimem či prioritou clony nebo času. Naopak, kromě klasického automatického režimu disponuje inteligentní automatikou a samozřejmě sadou přednastavených hodnot fotografování (Sport, Sníh, Portrét apod.).

Co naopak může potěšit nejednoho uživatele je extrémně rychlé sekvenční snímání a to rychlostí 60 či 120 snímků za vteřinu, což vám pomůže zachytit i opravdu rychlé akce. Taktéž funkce BSS (Best Shot Selector) se jeví jako velmi praktická. Fotoaparát jednoduše vytvoří v rychlém sledu několik fotografií s různými nastaveními a následně vám doporučí tu nejlepší. Po potvrzení dojde k automatickému smazání méně povedených snímků. Jednoduší to být nemůže a navíc v kombinaci s výborným přiblížením je Nikon L-830 velmi lákavá volba.

Hodnocení DATARTu:
+ Široký rozsah zoomu, kvalitní snímač
+ Výborně řešený úchop, výklopný displej
+ Možnost používat klasické AA baterie

- Omezená nabídka funkcí

 

JAK FOTOGRAFOVAT PORTÉT?

Fotografování portrétuPři fotografování portrétů se snažte od osoby, kterou snímáte, ustoupit dále a na fotografování použijte zoom svého fotoaparátu, případně vyměňte objektiv za portrétní,pokud máte zrcadlovku či bezzrcadlovku. Důvod je prostý. Při fotografování zblízka je podání lidského obličeje nepřirozené. Naopak, při fotografování s delším ohniskem, například 80 až 100 mm při přepočtu na kinofilm, dosáhnete neporovnatelně lepších výsledků. V praxi to znamená poodejít od fotografované osoby, ostřit na oči a přepnout na režim A(clona), kterou nastavte na co nejnižší hodnotu. Dosáhnete tak příjemně rozostřeného pozadí. Pokud máte pouze automatický fotoaparát, navolte v režimu scénických režimů volbu Portrét a fotoaparát se bude snažit výše vypsané udělat za vás. Ideální je taktéž fotogravanou osobu nekomponovat do středu snímku.

 

Autor článku

Vyhledat v článcích

Vybrané produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů