basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

MÁME OTEVŘENO! Všechny naše prodejny jsou znovu otevřeny. Přijďte si vybrat nebo objednejte online a do 60 minut připravíme vaši objednávku k bezpečnému vyzvednutí.

DJI představuje minidron a programovatelného robota

8. 11. 2019 - Jozef Husovský - Produkty
Společnost DJI umí příjemně překvapit. Jednička ve výrobě středních dronů přichází na trh se zbrusu novým minidronem DJI Mavic Mini. Navrch přidává ještě jednu překvapující novinku – robota RoboMaster S1 sloužícího nejen k zábavě, ale také k výuce programování. Na co všechno se můžete u nových DJI „hraček“ těšit?

dron DJI Mavic Mini

I když to zní neuvěřitelně, první dron, tedy bezpilotní, externě ovládané těleso, se dotklo oblaků před více než 100 lety. Prudký rozmach dronů však zaznamenáváme až v posledních letech. Ve vývoji středně velkých dronů aktuálně dominuje společnost DJI. S novým dronem Mavic Mini však DJI pravděpodobně výrazně zaboduje i v kategorii těch nejmenších.

DJI Mavic Mini – dron do kapsy

Pozor, dron DJI Mavic Mini si můžete snadno splést s mobilním telefonem nebo kompaktním fotoaparátem. Tak malé jsou jeho rozměry. Můžete mít v kapse bundy nebo batohu a vynést ho v podstatě kamkoliv.

dron DJI Mavic Mini

Vejde se do kapsy a jeho ovládaní zvládnou i začátečnici – nejmenší dron od DJI – Mavic Mini.

„Řidičák“ není potřeba

Dron DJI Mavic Mini váží pouze 249 g, což je šalamounsky vymyšlena hmotnost pro to, abyste se v budoucnu nemuseli obávat legislativních limitům (např. nutnosti registrovat drony nad 250 g, která vstoupí v platnost v roce 2020). Manipulace s minidronem je přizpůsobena tomu, že na něj skutečně nemusíte mít žádné "papíry". Díky nové aplikaci DJI Fly je jeho ovládání nesmírně intuitivní, a tak i drony nedotčený člověk může pomocí pár kliků vytvořit profi filmové záběry.

Součástí aplikace je i výuka létání. DJI Mavic Mini navíc disponuje technologií Geofencing, která ho vrátí ze zakázaných zón, jakými jsou např. letiště nebo elektrárny. Pokud k tomu připočteme senzory překážek a blízkosti země, řešením této rovnice je ideální dron (nejen) pro začátečníky.

dron DJI Mavic Mini

Výdrž ve vzduchu

Nízká hmotnost a malé rozměry dronu Mavic Mini zároveň nepřinášejí žádné vynucené kompromisy. Právě naopak, nízká gramáž přeje celkové výdrži akumulátoru. Dron se v ideálních podmínkách udrží ve vzduchu 30 minut. Nejvyšší rychlost stoupání představuje 4 m/s u klesání je pak „maximálka“ 3 m/s. Dopředu se dron může pohybovat slušnou rychlostí 13 m/s (čili 47 km/h).

Buďte v obraze

Ale popravdě, většina zákazníků si nekupuje dron primárně kvůli létání, ale kvůli fotografickým či filmovým záběrům. Kamera DJI Mavic Mini je umístěna na 3osém gimbalu, což je u takto malého dronu nadstandard zaručující stabilní obraz. Kamera má 1/2,3 "CMOS BSI senzor s velmi slušným rozlišením 12 Mpx. Objektiv má světelnost f/2,8 a zaostří od 1 metru do nekonečna. Kamera dokáže zaznamenávat video ve Full HD při 60 snímcích za sekundu, ale také ve vyšším rozlišení 2,7K při 30 snímcích za sekundu.

dron DJI Mavic Mini

Ovládání DJI Mavic Mini

Dron si samozřejmě neumíme představit bez GPS přijímače, který zajišťuje plynulý let a plní důležitou funkci automatického návratu na místo vzletu, např. při vybití akumulátoru nebo v případě nebezpečných podmínek. DJI Mavic Mini dokáže odhadnout i sílu větru a upozornit uživatele na nebezpečné podmínky. Do vzduchu jej pak můžete vyslat v několika leteckých režimech – QuickShot, Drone, Circle, Helix a Rocket Dron. Komunikuje na frekvencích 2,4 nebo 5,8 GHz a ovládat jej lze maximálně ze vzdálenosti 2 km.

Náhradní díly

Pokud se chystáte na delší výlet či dlouhodobější fotografování či filmování, pak doporučujeme vsadit na verzi dronu, která se prodává pod názvem DJI Mavic Mini Fly More Combo. Zjednodušeně se jedná o DJI Mavic Mini s bohatším příslušenstvím. To zahrnuje náhradní akumulátory, chránič vrtulí, přepravní pouzdro a další potřebné záležitosti.

Programovatelný robotický tank RoboMaster S1

Dalším překvapením, se kterým přišla společnost DJI, je programovatelný robot RoboMaster S1. O překvapení však jde jen na první pohled. RoboMaster S1 byl inspirován každoroční robotickou soutěží DJI RoboMaster, které se od roku 2015 zúčastnilo přes 20 000 studentů z více než 400 škol. A co student, to dávka důvtipu, inženýrství a odvahy hledat nová řešení.

programovatelný robot RoboMaster S1

Dron, který jezdí po zemi

Možná proto budí RoboMaster S1 na první pohled dojem vymazlené hračičky. Avšak „lže tělem". Je to robot, který vypadá a střílí jako tank, a přitom je trenažérem programování a algoritmizace se 6 programovatelnými moduly umělé inteligence. Díky tomu nabízí lepší pochopení vědy, matematiky či fyziky. Kromě toho však nezapře rukopis společnosti vyrábějící drony. Je to tak trochu „dron, který jezdí po zemi".

Sestrojení robota

Už samotné sestrojování robota nabízí kopec zábavy. Konfigurovatelné komponenty totiž zahrnují 7 motorů, 6 detektorů nárazu, 7 infračervených senzorů, 1 optický senzor, 1 mikrofon, 1 reproduktor, 2 gyroskopy, 21 LED světel a mnoho dalších součástek.

programovatelný robot RoboMaster S1

Už při samotném sestavování robota si užijete kopec legrace.

Programování a inteligence

Po sestrojení přichází na řadu to hlavní, kvůli čemu byl RoboMaster S1 stvořen – programování. Základním programovacím jazykem je Scratch – intuitivní jazyk, který dokáže vtáhnout i „neprogramátory". A to už jen tím, že přímo v reálu na chování robota vidí, co jednotlivé naprogramované příkazy způsobují v praxi. Programovat možná i v jazyce Python.

Při programování lze velmi dobře využít moduly umělé inteligence. Díky ní robot dokáže rozpoznat čáry na zemi a pohybovat se podle nich a také 44 vizuálních značek včetně písmen, čísel a speciálních znaků. Dále rozpoznává tváře, gesta či akustické stimuly, jako např. zatleskání. A také rozezná další roboty S1, což je důležité při „pokojových bitvách".

programovatelný robot RoboMaster S1

Tankové bitvy přímo v obyváku

Tank je tank, a proto je chráněn 6 inteligentními pláty brnění. Před čím? Před projektily – gelovými kuličkami o průměru 5,9 až 6,8 mm s hmotností 0,12 až 0,17 gramu. Takových projektilů se do zásobníku tanku vejde 430. A pak už nic nebrání pustit se do bitvy. Tank dokáže vypálit až 10 střel za sekundu rychlostí 26 m/s. (93,6 km/h). Díky detektoru nárazu navíc získáte přesný přehled o tom, kolik výstřelů zasáhlo cíl.

Robotický tank RoboMaster S1 se dokáže pohybovat dopředu rychlostí 3,5 m/s (12,6 km/h), dozadu 2,5 m/s (9 km/h) a do boku 2,8 m/s (10,1 km/h). A mistrně rychle se otáčí – až 600° za sekundu. Tak hurá do pokojové bitvy!

programovatelný robot RoboMaster S1

Motorky, kamera, snímače

Co všechno se ještě skrývá pod brněním? RoboMaster S1 je vybaven elektromotorky M3508I s výkonem 19 W a kolečky Mecanum. Důležitým artiklem je malá kamera s 5MPx rozlišením, 1/4" čipem a objektivem, který poskytuje 120° úhel záběru. Kamera, která je kvůli stabilitě obrazu umístěna na gimbalu, poskytuje obraz ve Full HD nebo HD kvalitě.

RoboMaster S1 má také infračervené snímače s viditelností 6 metrů v úhlu 10-40° i snímače s úhlem záběru 360° a viditelností 3 metry. Nechybí ani mikrofon, reproduktor a několik portů.

programovatelný robot RoboMaster S1

Jak se ovládá a kolik vydrží? 

Tank můžete ovládat prostřednictvím Wi-Fi. Aplikace je dostupná pro Android 5.0 a novější nebo iOS 9.0 a novější. Akumulátor typu LiPo 3S se nabíjí zhruba hodinu a vydrží 35 minut jízdy rychlostí 2 m/s.

Třešnička na dortu

Aby pokojová bitva měla tu správnou atmosféru, dělo S1 využívá LED osvětlení, které zvýrazní trajektorii a infračervené paprsky. Zpětný ráz a živé ozvučení dostanou do varu nejen syny, ale i jejich tatínky. Vždyť víte, jak je to s těmi vláčky, které otcové kupují synům na Vánoce...

Autor článku

Vyhledat v článcích

Články a recenze

Jak vybrat chladničku?

Jak vybrat chladničku?

- Rádce

22. 5.Dokážete si představit život bez chladničky? Pravděpodobně ne. Je totiž neoddělitelnou součástí každé rodiny a srdcem kuchyně....Celý článek

Jak vybrat herní sluchátka?

Jak vybrat herní sluchátka?

- Rádce

21. 5.Podsvícený bezdrátový herní headset, nebo menší sluchátka na uši s odpojitelným mikrofonem? Poradíme vám, jak vybrat ta nejlepší...Celý článek

Nová TV i bez hotovosti? S našimi výhodnými dlouhodobými splátkami to jde!

Nová TV i bez hotovosti? S našimi výhodnými dlouhodobými splátkami to jde!

- Služby

21. 5.Nákup nového televizoru už odkládat nemusíte. Můžete si jej pořídit ihned třeba bez hotovosti, a užít si oblíbené filmy v úplně...Celý článek

Jak vyčistit koberec?

Jak vyčistit koberec?

- Rádce

20. 5.I když je v současnosti hitem vinylová či plovoucí podlaha, stále jsou mezi námi tací, kteří nedají dopustit na měkký a teplý...Celý článek

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů