×

Foto a kamery

Zaznamenávejte vaše vzpomínky, jedinečné okamžiky a neopakovatelné zážitky. Stačí se jen rozhodnout, zda tyto okamžiky chcete zachytit fotoaparátem či kamerou. Jak vybrat třeba ten správný fotoaparát, se dočtete v našem článku Jak vybrat digitální fotoaparát.

Focení vás bude bavit

Zachyťte své vzpomínky a neopakovatelné zážitky z dovolené, oslavy narozenin a další události skrze objektiv digitálního fotoaparátu! Je fotografování vaší profesí, nebo jde jen o koníčka, ale fotky musí být prostě „tip ťop″? Pak je pro vás jasnou volbou digitální zrcadlovka, jejíž tělo je tvořeno z velké části zrcadly přenášejícími obraz do hledáčku a výměnným objektivem, který volíte s ohledem na právě fotografovanou scénu. Moderní zrcadlovky mají v základní výbavě nejčastěji 1–2 objektivy, pořizují fotografie s rozlišením více než 25 Mpx a 4K videa té nejvyšší kvality.

Rádi byste něco menšího, ale stále trváte na profesionálních výsledcích té nejvyšší kvality? Pak vsaďte na digitální kompakty s výměnným objektivem! Jsou malé, takže se hravě vejdou do jakékoli tašky, a přesto ve svém těle ukrývají ty největší snímače typu APS-C i Full-Frame s možností výměny objektivů. Díky tomu si můžete užít výkon a kvalitu snímků na úrovni zrcadlovky s fotoaparátem o velikosti běžného kompaktu. K nejznámějším výrobcům patří Canon, Nikon, Olympus a Sony.

Focení s kompaktem je radost

Jaký by měl být váš vysněný fotoaparát? Malý, aby se vešel i do té nejmenší kabelky, lehký, tudíž se vám ani při delším míření neroztřese ruka, ale především vždy připraven k okamžitému zachycení neopakovatelných zážitků. To vše a ještě mnohem víc zažijete s digitálním kompaktem. Při focení běžných scén vám postačí kompakt s 10× optickým zoomem. Jsou-li předmětem vašeho zájmu panoramata a vzdálenější objekty, pak sáhněte po variantě s alespoň 11násobným přiblížením. Existují i kompakty s až 40násobným zoomem, u nich se však neobejdete nejen bez pokročilé optické stabilizace, ale ani bez stativu. Jako běžný fotoamatér si vystačíte s 10–18Mpx fotoaparátem pořizujícím špičkové snímky v tiskové kvalitě. Náročnější uživatelé požadující velkoformátové fotografie mohou sáhnout po kompaktu s rozlišením až 21 Mpx.

Toužíte po spolehlivém fotoaparátu, který pořídí dokonale ostré a detailní snímky i v té největší „divočině″? Pak je jasnou volbou outdoorový fotoaparát, jehož poctivá konstrukce odolá pádům, mrazu, větru i dešti a skvěle se tak hodí na výlety za dobrodružstvím včetně potápění až ve 30 m. A co fotky? Dáváte-li přednost staré dobré klasice v podobě papírové fotky, pak si určitě prohlédněte nabídku instantních fotoaparátů. Přístroje jako Instax či Polaroid zvládnou fotografii do minuty i vyvolat. Svou vysněnou fotku si tak budete moci kdykoli prohlédnout, aniž byste k tomu potřebovali TV či počítač.

Příslušenství a fotorámečky

V sekci příslušenství k fotoaparátům najdete nejen již výše zmíněné stativy a objektivy, ale také blesky, paměťové karty, stejně jako brašny a pouzdra, baterie a nabíječky a spoustu dalších doplňků, které by neměly chybět ve výbavě žádného fotografa.

Proč ukazovat fotky jen skrze telefon, TV či počítač? Pochlubte se právě pořízenými fotografiemi ze svatby či dovolené prostřednictvím elegantního digitálního fotorámečku, který je jako stvořený k prohlížení fotek, obrázků i různých videí. Stačí vložit paměťovou kartu či USB flash disk a zábava může začít.

Zachyťte život v pohybu s praktickou videokamerou

Výměna snubních prstýnků, první krůčky vašeho dítěte, případně sfukování svíček na narozeninovém dortu. Jsou situace, které zažijete jen jednou, proto stojí za to si tyto zážitky uchovat nejlépe v podobě videozáznamu pořízeného špičkovou videokamerou. Moderní videokamery jsou lehké a kompaktní, přitom natáčejí v té nejvyšší kvalitě s 4K rozlišením a lze s nimi i fotit.

Pokud jste aktivní sportovci, nebo jen rádi podnikáte dobrodružné výpravy „mimo civilizaci″, pak je pro vás jako stvořená outdoorová neboli akční kamera! Můžete s ní bezpečně zdolávat vrcholy nejznámějších velehor, sjíždět ty nejdivočejší peřeje slavných řek nebo zamířit rovnou více než 50 m pod hladinu moře a při tom mít vše zaznamenáno s rozlišením vyšším než 4K při až 60 snímcích za sekundu. Také svou kameru můžete obohatit o celou řadu šikovného příslušenství, jako jsou selfie tyče, držáky a stativy, kabely i adaptéry a spoustu dalších doplňků.
Více informací se dozvíte v našem článku Jak vybrat outdoorovou kameru.

Není nad záběry z dronu

Rádi byste pořizovali záběry z ptačí perspektivy, úchvatná panoramata a další nezapomenutelné snímky? Stačí si pořídit vhodný dron a váš dávný sen se stane realitou. Moderní drony pořizují videa s rozlišením překračujícím 4K, špičkové 50Mpx fotografie, na jedno nabití při tom vydrží ve vzduchu více než 16 minut.  Nezáleží na tom, zda s létáním začínáte, jste vášnivý amatér, nebo se již řadíte mezi pokročilé uživatele či profíky, z naší nabídky si vybere zkrátka každý! Přečtěte si náš článek Jak vybrat dron a určitě nesáhnete vedle.

Také se rádi rozhlížíte, ale dáváte přednost pohledu do dáli? Přibližte si stádo pasoucích se jelenů, pozorujte lodě plující kolem vás, nebo relaxujte pohledem na oblohu plnou zářících hvězd skrze kvalitní dalekohled! Ty nejdůležitější údaje zjistíte již z jeho názvu, který vždy tvoří číslo × číslo, např. 10 × 50. První číslo nám poskytuje údaj o zvětšení, tzn., že dalekohled s 10× zvětšením zobrazí pozorovaný objekt 10× blíž a věž vzdálenou 1 km tak uvidíme jako ze vzdálenosti 100 m. U 20násobného zvětšení uvidíme kupříkladu 10 km vzdálený maják jako bychom od něj byli 500 m. Druhá hodnota udává průměr objektivu a tím i jeho světelnost. Není proto divu, že většina dalekohledů disponuje objektivy o průměru nad 50 mm zaručující skvělé pozorovací podmínky i během zamračených dnů.

Kamery do auta aneb černé skříňky vašich automobilů

Chraňte sebe i posádku vašeho automobilu před nástrahami silničního provozu pomocí autokamery. Tyto „černé skříňky″ vašich automobilů toho zvládnou mnohem víc než jen zaznamenávat silniční provoz. Nejen, že vás informují o rychlostních limitech, radarech i úsekových měřeních, ale navíc vás upozorní na hrozící nebezpečí před vámi. Díky vysoké kvalitě záznamu nejčastěji ve Full HD nebo dokonce i 4K jej lze v případě nehody použít také jako důkazní materiál.

Chcete ochránit dům před zloději nebo byste rádi přišli na to, který „záškodník″ vám neustále chodí na slepice? Stačí si pořídit kvalitní fotopast a již vám nic neunikne! S jejím výběrem vám pak pomůže náš článek Jak vybrat fotopast.