Vánoce 2015 - e-shopy táhnou, většina ale stále využívá kamenné prodejny

Přestože je online nakupování na vzestupu a Češi patří k jeho velmocím podle ankety společnosti DATART, předního prodejce spotřební elektroniky v ČR a SR, se většina Čechů (68 %) chystá pořizovat vánoční dárky v kamenných prodejnách. Respondenti (52 %) oceňují především možnost si produkt prohlédnout a vyzkoušet, 16 % pak nakupuje dárky spontánně.

11/2015

Přestože žijeme v době, kdy si již nedovedeme představit fungovat bez internetu, výzkum společnosti DATART ukázal, že kamenné prodejny stále hrají velmi důležitou roli. Vánoční dárky v nich hodlá pořídit 68 % Čechů. Tipy na vánoční dárky pak hledá na internetu více než polovina (53%).  „Tato skutečnost podtrhuje současný trend českých spotřebitelů, kdy sice shánějí informace na internetu, ale poté si výrobek raději ještě prohlédnou, vyzkouší a zkonzultují výběr s prodavači v prodejně. Navíc celých 16 % dotazovaných vybírá dárky přímo v prodejně, podle toho, co je zaujme," vysvětluje Iva Pavlousková, PR manažerka společnosti DATART.

Téměř čtvrtina dotazovaných (24 %) uvádí, že k výběru vhodného dárku využívají rady prodavačů a dalších odborníků. „V našich prodejnách klademe velký důraz na proškolení prodavačů. Chceme, aby znali dokonale celý sortiment. Speciálně kvůli Vánocům jsme před pár dny spustili online Dárkového rádce, který pomáhá zájemcům vybrat vhodný dárek dle několika parametrů," upřesňuje Iva Pavlousková.

Jestliže si zákazníci objednají zboží přes e-shop, 41 % volí osobní vyzvednutí a 42 % si ho nechá zavézt domů. Nabízí se zajímavé srovnání se Slovenskem, kde volí téměř dvě třetiny respondentů dovážku produktu do domu a necelá třetina využívá možnosti osobního vyzvednutí. DATART po celé  České republice a Slovensku disponuje více než 700 výdejnými místy.

Skoro 90 % respondentů se chystá pořídit veškeré vánoční dárky s dostatečným předstihem (46 % max. začátkem prosince, 41 % v průběhu prosince, ale včas). 9 % dotazovaných bude řešit koupi dárků i na Štědrý den. Pouhá 4 % s nákupem dárků nepočítá, ale plánuje využít až povánoční výprodeje.

Hity letošních Vánoc

Podle společnosti DATART budou vánočním hitem produkty péče o zdraví a tělo: fény, kulmy, žehličky na vlasy, zubní kartáčky, epilátory, holicí strojky, chytré a fitness hodinky, odšťavňovače, multifunkční hrnce, sušičky na ovoce a houby atd. Dále pak produkty pro radost, jako například hračky, herní konzole a outdoorové kamery. Zájem DATART předpokládá také o chytré telefony, notebooky, UHD  televize, ale i domácí vinotéky. „Oblíbeným vánočním dárkem jak soukromým, tak i firemním, jsou dárkové karty DATART. Perličkou v naší nabídce jsou chytré hodinky Carneo V8, které nabízíme exkluzivně. Jsou kompatibilní s telefony jak s iOs, tak Androidem, navíc jsou cenově dostupné opravdu pro každého," doplňuje PR manažerka.

DATART a doprava vánočních dárků

„U velkých spotřebičů zákazníkům radíme udělat objednávky do 15. prosince, protože očekáváme jako každý rok enormní zájem o naší  komfortní DATART dopravu, kdy novou pračku, ledničku, sporák nebo televizi vyneseme až do bytu, rozbalíme, zapojíme, a pokud bude třeba, odvezeme i starý spotřebič. Navíc po sobě vše uklidíme. Ostatní spotřebiče je dobré objednat do pondělí 21. prosince při dovozu domů nebo do práce. Po tomto datu doporučujeme zajít do prodejny nebo si zboží objednat přes e-shop s vyzvednutím na prodejně. Naše prodejny budou mít otevřeno i 24. 12," informuje Iva Pavlousková, PR manažerka společnosti DATART.

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů