Sušička prádla je zázračný pomocník, kterého se není třeba obávat

Sušička prádla je velmi praktickým pomocníkem domácnosti. Šetří čas a hlavně šetří místo. Díky ní nebudete potřebovat sušák na prádlo, což je především v menších bytech velký žrout prostoru. Ani se už nebudete muset ohlížet na počasí venku, pokud prádlo sušíte třeba na balkóně. Z prádla se během sušení odstraní žmolky, chlupy a vlasy. Pokud máte domácího mazlíčka, budete nadšeni.

01/2017

„Sušičky prádla šetří čas a jsou k oblečení velmi šetrné. Prádlo není nutné po použití sušičky většinou ani žehlit, protože sušička zabraňuje mačkání oblečení," říká Iva Pavlousková, tisková mluvčí Datartu.

Běžná sušička na prádlo vypadá jako pračka. Bez bližšího zkoumání je na první pohled nerozeznáte. Tedy pokud jde o přístroje s předním plněním, což je drtivá většina sušiček. Těch s horním je minimum a to z prostého důvodu - v menších bytech není místa na zbyt a sušička s pračkou by se vedle sebe nevešly. Což právě řeší přístroje s předním plněním, které se dají postavit na sebe. Stačí k tomu spojovací mezikus, který se umístí mezi ně. Pokud nelze použít z prostorových důvodů ani tuto variantu, existují na trhu i kombinované přístroje, tedy pračky se sušičkou. Mají větší spotřebu vody a pračka má větší kapacitu než sušička. Takže před sušením je potřeba část oblečení vyndat.

Jakou sušičku vybrat?
„Zákazníci při výběru sušičky prádla volí přístroje s co nejvyšší energetickou účinností, tedy s nejmenší spotřebou energie. V současné době jsou cenově dostupné i sušičky v energetické třídě A+++. Rozdíl v ceně oproti nejlevnějším přístrojům se zákazníkům vrátí na nižší spotřebě energie během několika let. Při pětiletém provozu tak může v celkových nákladech vyjít výhodněji třeba i jednou tak drahý přístroj," dodává mluvčí Datartu Iva Pavlousková.

Sušičky prádla se dělí na ventilační a kondenzační. Ventilační fungují tak, že nasávaný vzduch ohřejí a proženou ho prádlem. Vzduch se nasytí párou a vyjde ven ze sušičky. Je to provozně úspornější řešení, ale vyžaduje velkou a hlavně odvětrávanou místnost.

Pro většinu domácností je proto výhodnější sušička kondenzační. Horká pára, která vzniká při sušení, se v kondenzačních sušičkách přeměňuje na vodu. Pro odpadní vodu mají kondenzační sušičky nádobu, do které ji zachytávají a kterou je pak nutné jednou za čas vylévat. Případně lze zkondenzovanou vodu odvést přímo do odpadu.

Kondenzační sušičky jsou sice energeticky náročnější, ale i to má řešení - v podobě kondenzačních sušiček s tepelným čerpadlem. Čerpadlo recykluje energii ze změn teploty vzduchu v sušičce. Díky tomu lze ušetřit až polovinu elektrické energie. Příplatek za tepelné čerpadlo navíc už dnes není nikterak zásadní.

Sušičky celkově suší prádlo velmi šetrně, takže je nepomačkané, nevybledlé a většinu nemusíte vůbec žehlit. Přesto existuje jeden typ sušiček, který je pro zapřisáhlé odpůrce žehlení ještě lepším řešením. Jsou to parní kondenzační sušičky, které prádlo načechrají, provoní a zbaví záhybů. Ideální pomocník do domácností s alergiky. Pro nejnáročnější je pak na trhu k dispozici parní sušička LG Styler, což je vlastně skříň, která se po vyprání o vaše oděvy postará jako prémiová čistírna. A můžete jí mít v šatně vedle dalších skříní.

Produktové tipy:
AEG T8DEE48SC AbsoluteCare
Výkonná kondenzační sušička s úsporným provozem ve třídě A++ využívá integrované tepelné čerpadlo. Velká kapacita bubnu, který pojme 8 kilogramů prádla, odpovídá kapacitě bubnů moderních praček. Sušička AEG má moderní design s velkým displejem a snadným ovládáním. Sušička má funkci pro ochranu oděvů proti pomačkání a zpětný chod bubnu uvolní šaty a zabraňuje jejich zamotání a pomačkání.

SAMSUNG WD90K6400OW/ZE
Kombinovaný přístroj nabízí moderní výkonnou pračku a zároveň i sušičku prádla v energetické třídě A. Kapacita pračky je 9 kilogramů prádla, sušička pak najednou dokáže usušit 6 kilogramů oděvů. Kapacita kombinovaného přístroje je tak vhodná i pro rodiny s dětmi. Ovládání pomocí otočného ovladače a velkého displeje je snadné a přehledné. Speciální dvířka AddWash vám umožní přidat prádlo i během praní.

LG RC8155AP3F
Luxusní sušička LG využívá hybridního sušení, které kombinuje energeticky úsporné tepelné čerpadlo s rychlostí sušení topného tělesa. Sušička tak patří do energetické třídy A++. Sušička zabrání zmačkání prádla díky bubnu, který se točí oběma směry a dokáže ho i osvěžit. Mezi nadstandardní výbavu patří speciální koš na sušení vlněných oděvů nebo obuvi.

BEKO DPY 8506 GXB1
Extrémně úsporná sušička Beko s tepelným čerpadlem se honosí energetickým štítkem A+++, takže její provoz je velmi úsporný. Kapacita bubnu 8 kilogramů stačí pro středně velkou rodinu. Sušička disponuje senzorem FlexySense, automatickým snímačem vlhkosti. Stačí nastavit požadovaný stupeň sušení a po jeho dosažení se proces automaticky ukončí. Pro rychlé sušení je zde expresní program, který dokáže usušit 2 kg oděvů za pouhých 35 minut.

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů