Rok 2016 v Datartu: Jedničkou byly kuchyňské spotřebiče, skokanem nositelná elektronika

V letošním roce zákazníci Datartu nejvíce kupovali malé a velké kuchyňské spotřebiče a produkty péče o tělo. O více než 100 % stoupl oproti předchozímu roku prodej nositelné elektroniky a zdvojnásobil se také počet prodaných dronů. Vánočním megahitem byly herní konzole. Zájem o chytré spotřebiče do domácnosti sice roste, ale v porovnání s jinými zeměmi mají Češi co dohánět.

12/2016

„Češi jsou, co se týče chytrých spotřebičů do domácnosti, zatím poměrně konzervativní. I proto výrobci řadu produktů pro český trh ani nedovážejí. Ve světě jsou již dostupné ledničky s obrovskými dotykovými panely, internetovým připojením a kamerami uvnitř, kdy se zákazník vzdáleně připojí například z obchodu ke své ledničce a zjistí, co má uvnitř. S těmito výdobytky techniky se u nás setkáte opravdu sporadicky. Češi sázejí na užitnou hodnotu a kvalitu," říká tisková mluvčí Datartu Iva Pavlousková.

Výjimkou, jež potvrzuje v poptávce po chytrých spotřebičích pravidlo, jsou chytré televize a domácí multimediální systémy. Lidé se naučili na televizích přehrávat obsah z flash disku, televizi propojují s mobilním telefonem kvůli prohlížení fotografií a využívají i jejich další chytré funkce.

Zájem rostl v letošním roce nejvíce u těchto kategorií:
drony – nárůst prodejů oproti roku 2015 o 100 %
nositelná elektronika - nárůst prodejů oproti roku 2015 o více než 100 %
produkty související s virtuální realitou (brýle, hry, apod.)
produkty pro chytrou domácnost

Pokles zájmů zaznamenal Datart pak hlavně u těchto kategorií:
klasické tablety – prodeje se snížily o polovinu; ohrožují je zejména mobilní telefony s velkými displeji a lehké notebooky s dlouhou výdrží baterie a zařízení 2v1
přehrávače optických disků (DVD, Blu-ray), které vytlačily videotéky jako Netflix, Voyo, apod.
fotorámečky

Výrazně se za poslední roky změnil také pohled na elektrickou energii a energetickou náročnost spotřebičů. Zákazníci se o energetickou spotřebu velice zajímají, a to nejen u žárovek, ale zejména u velkých spotřebičů, jako jsou ledničky, mrazáky, myčky, pračky. Energetická náročnost je pro ně jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru.

Trendy pro příští rok
„V příštím roce očekáváme výrazný růst zájmu o produkty související  se zdravým životním stylem, od přípravy jídla přes produkty péče až po sledování stavu kondice. Po letošním útlumu věříme, že dojde také k růstu prodejů televizí, zejména ve spojitosti s novou digitalizací a vysíláním ve 4K rozlišení," uzavírá Iva Pavlousková.

 

 

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů