Ovoce, zelenina, houby, bylinky: jak je co nejlépe zpracovat a uchovat?

Vypěstovali nebo nasbírali jste takovou spoustu plodů, že je nestíháte sníst a přemýšlíte, jak je co nejšetrněji uchovat na dobu, kdy zahrady opět osiří?

08/2017

Můžete zvolit například sušení, což je nejstarší způsob zpracování plodů. Elektrické sušičky tento proces zkracují z řádu dnů na hodiny. „Jasně vnímáme trend, kdy zákazníci chápou sušení jako standardní způsob uchování potravin. Stále více zákazníků si proto kupuje kvalitnější sušičky potravin. Náročnějším zákazníkům doporučujeme velkokapacitní sušičky či sušičku s infračervenou technologií, ve které vyrobí například i jogurt,“ říká Iva Pavlousková, tisková mluvčí společnosti Datart. Na prodej sušiček potravin má stále však největší vliv to, jak se urodí houby. „Češi jsou vášnivý národ houbařů, prodej sušiček proto záleží z 90 procent na tom, jaká je jejich úroda,“ dodává Iva Pavlousková. Kromě hub, ovoce a zeleniny je možné sušit i bylinky, květiny, maso či ryby.

Špičková sušička s infračervenou technologii sušení YDEN CI IR D5
Sušička nabízí 4 programy sušení: na slunci, ve stínu, automatické nastavení a manuální nastavení. V módu „na slunci“ je využíváno infračervené záření - potraviny jsou sušeny na stejném principu jako při sušení sluncem, díky čemuž je uchován důležitý vitamín D a další látky a minerály. U masa a ryb navíc infračervené záření působí proti rozkladu. Druhou volbou je program „ve stínu“, který využijete hlavně pro přípravu RAW pokrmů, neboť nabízí možnost regulace teploty po celou dobu sušení. Sušička je dokonce vybavena i čidlem pro monitorování vlhkosti, takže automaticky přizpůsobí intenzitu a délku sušení tak, aby byly potraviny dokonale vysušené. Tento model zároveň využívá cirkulační systém pro rovnoměrné sušení, takže není během procesu nutné překládat tácy. 

Velkokapacitní sušička Tribest Sedona Combo SD-P9150
Tato velkokapacitní digitální sušička je vybavená devíti síty na sušení potravin a nastavitelným digitálním termostatem: 30°C – 68°C. Mezi její přednosti patří technologie duálního větrání, vnitřní LED display a průhledné skleněné dveře. Díky technologii dvoustupňového nastavení teploty a času (TST) můžete sušičku ze začátku pustit s vyšší úrovní teploty, která se po určitém čase automaticky sníží. Časovač sušičky Sedona Combo lze nastavit nejdéle na 99 hodin v šetrném (RAW) módu nebo urychlit (FAST) sušení s technologií TST. Tělo přístroje ani tácy neobsahují Bisfenol A - BPA Free. 

Oblíbená sušička Concept SO-1061
Můžete si nejen regulovat teplotu od 35 do 70 °C, ale nastavíte si i čas sušení. Sušit můžete potraviny až na 9 sítech, 7 sít je v balení a další 2 si můžete dokoupit. Obdélníková síta jsou BPA free, tedy vyrobena ze zdravotně nezávadného materiálu. Integrovaný ventilátor napomáhá rovnoměrnému sušení ve všech patrech sušičky. 

Velkokapacitní sušička EZIDRI FD-500 Snackmaker
Velkokapacitní sušička pojme až 15 sít najednou.  V základním balení přitom najdete set 5 sít, 1 foliovou misku a 1 síťku, další síta je možné dokoupit. Teplotu sušení můžete v závislosti na tom, co sušíte, regulovat v rozmezí 35 až 60 °C. 

Vysokootáčkový mixér ETA Vital Blend 1011 90000
Otáčky můžete plynule regulovat v rozsahu 15000-28000 za minutu. V kombinaci s vysokým výkonem 1 600 W tak rozmixujete během pár vteřin i velmi tvrdé suroviny jako červenou řepu, arašídy nebo led. Mixér využívá šestiramenný nůž s nerezovým ostřím BlendeX, které se dokáže rozkmitat rychlostí až 420 km/h. Pokrmy budete moci připravovat v 2,5l nádobě z Tritanu (nezávadný BPA free materiál, který neabsorbuje chuť ani vůni jídla). Vhodný je jak na studené (led, zmrzlina), tak horké potraviny (omáčky, polévky). Součástí balení je praktické pěchovadlo a také kniha plná inspirace a receptů zdRAWě? hRAWě!.

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů