Jak správně vybrat vinotéku

S aktuálním vinobraním přichází i otázka vhodného skladování vína. Klasická chladnička není příliš vhodná, navíc kvalitní domácí vinotéka je dnes již poměrně cenově dostupná a skvěle se hodí jako dárek nejen pro muže. Co by vás mělo při její koupi zajímat?

09/2016

Důležitá kritéria při výběru vinotéky jsou: objem, tedy kolik lahví chcete chladit, účel, tedy zda chcete skladovat víno krátkodobě nebo dlouhodobě, a samozřejmě design, vinotéka se vám musí líbit a hodit se do interiéru. Stejně důležitá je i otázka, jaké druhy vína chcete skladovat. Jestli pouze jeden druh, nebo bílé i červené zároveň. Pokud plánujete skladovat oba druhy, pak byste měli zvolit vinotéku se dvěma teplotními zónami. Každý druh vína vyžaduje jiné prostředí, červené víno má být vychlazeno na 13 až 15 °C a bílé na 8 až 10 °C.

Pozornost věnujte také hlučnosti přístroje. Chcete si vinotékou ozdobit obývací pokoj? Volte tišší model, který zároveň méně vibruje. Je to dobré i pro víno, protože má rádo klid.

Cena nejlevnějších modelů pro méně náročné konzumenty začíná na 2500 Kč. Tyto vinotéky jsou bezkompresorové, hodí se spíše na krátkodobé uchovávání vína například na večer s přáteli – nejmenší z nich mají kapacitu 6 lahví. Pro skladování kvalitního vína se hodí vinotéky s kompresorem, které umí dlouhodobě udržet správnou teplotu i vlhkost. Tyto vinotéky jsou sice větší, ale jejich energetická spotřeba bývá nižší než u vinoték bez kompresoru. „Pokud jste náročnější, pořiďte si vinotéku s kompresorem, větší kapacitou, dřevěnými policemi a nižší energetickou spotřebou. Tyto vinotéky jsou zároveň velmi tiché, hodí se tak do obývacích pokojů a kuchyní,"  doporučuje Iva Pavlousková z Datartu. Tyto modely jsou k dostání cca od 6000 Kč.

Produktové tipy:

HYUNDAI VIN12A

Model s velmi dobrým poměrem kvality a ceny. Pojme až 12 lahví, má příjemně tichý provoz (38 dB), vejde se i do menších místností a je energeticky nenáročný – patří do třídy A s celodenní spotřebou 0,33 kWh. Vnitřní teplotu lze regulovat na 12 až 18 stupňů. 

HYUNDAI VIN18DZ

Nejprodávanější ze všech vinoték v Datartu pojme až 18 lahví vína a nabízí dvě oddělené teplotní zóny. Díky kompaktním rozměrům se vejde i do malých koutů, vnitřek je osvětlen úspornou LED žárovkou, takže máte vždy dobrý přehled, a tichý provoz (38 dB) už je jen perličkou na závěr. 

Guzzanti GZ 59

Díky velké kapacitě (až 59 lahví) se hodí nejen do domácností, ale třeba i do kanceláře. Dvouvrstvé sklo chrání víno před slunečním zářením, vnitřek je rozdělen na čtyři části, spotřeba je pouhých 0,68 kWh za den, potěší vás i tichý chod 41 dB nebo termostat s digitálním displejem pro regulaci teploty. 

Guzzanti GZ 50

Kompresorová duální vinotéka v elegantním kovovém designu pojme až 32 lahví bílého i červeného vína. Samozřejmostí jsou dřevěné police, které pomáhají udržet stálou vlhkost. Patří mezi nejtišší vinotéky, což oceníte vy i víno. 

WHIRLPOOL ARC 227

Vestavná kompresorová vinotéka vám umožní dlouhodobě uskladnit až 46 lahví vína. Každá z pěti dřevěných polic je vysouvací, což usnadňuje manipulaci s lahvemi. Po zabudování do linky je viditelný pouze nerezový rám dveří se skleněnou výplní a UV filtrem. 

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů