Čistička vzduchu: užitečný pomocník nejen pro alergiky

Alergie, prach, plísně. Ty největší nepřátele našeho zdraví často ani nevidíme. Čističky vzduchu však ocení nejen alergici a astmatici, ale i obyvatelé rušných měst, kuřáci, majitelé domácích mazlíčků nebo rodiče malých dětí. Alergici se mohou těšit na zmírnění alergických projevů, zdraví lidé budou zase méně náchylní k bolestem hlavy a únavě.

05/2017

Bojují s částicemi pylů, prachu a jiných dráždivých látek poletujících vzduchem. Čím se však při výběru čističky řídit? Především způsobem filtrace a výkonem neboli informací, jak velkou místnost dokáže vyčistit.

 „Čističky vzduchu kombinují různé metody zadržování škodlivých částic a jejich účinnost se sčítá. Nejčastěji se setkáte s tzv. HEPA filtry. Zatímco HEPA 10 zadrží 85 % částic od velikosti 0,05 µm, HEPA 13 už zastaví 99,97 % částic nad velikost 0,01 µm, tedy například pyly, viry, bakterie nebo pachy," vysvětluje Iva Pavlousková, tisková mluvčí Datart. Druhou možností, jak zbavit vzduch alergenů, je elektrostatický filtr. Ten nabije vzduch při nasátí elektřinou, kterou následně přitáhne opačným nábojem sběrná plocha. Účinnost je 99 % a i tento filtr zbaví vzduch pachů. „Třetí možností je technologie TSS, která zahřeje vzduch na cca 200 °C, kdy se spálí veškeré mikroorganismy. Vzduch je následně ochlazen a vypuštěn zpět do místnosti. Čtvrtou možností je vodní filtr, který ale zachytí prach jen s účinností 50 až 70 %," dodává Iva Pavlousková.

Výkon čističky vybírejte podle velikosti místnosti, kam ji chcete umístit. Někteří výrobci šetří zákazníkům práci a rovnou uvádějí, pro jak velký pokoj je čistička vhodná. Případně můžete vynásobit šířku, výšku a hloubku místnosti a výsledek vynásobit třikrát, pokud jste alergici, tak čtyřikrát. Získáte tak minimální potřebný výkon v m3/hodinu. Při výběru dejte pozor i na hlučnost čističky. Pokud je hlučnější než 30 dB, spánek za plného provozu už bude ztížený.

Produktové tipy:

Electrolux EAP450 – výkonná a tichá čistička s HEPA filtrem
Vzduchový výkon je 495 m3/hod. Pracuje s bohatou soustavou filtrů, omyvatelný filtr HEPA H13 zachytí téměř všechny typy látek znečišťující vzduch. V ložnicovém režimu je hlučnost jen 27 dB. Příkon je pouhých 35 W. 

Bezúdržbová čistička AirFree P80 – TSS technologie
Nasátý vzduch prožene zónou s teplotou 200 °C, ve které se spálí 99 % alergenů, virů, spór, roztočů, zárodků plísní, bakterií, pylů i pachových částic. Hodí se do místností až do velikosti 32 m². Neobsahuje žádné zbytečné filtry, které byste museli měnit. 

Čistička s HEPA filtrem a ionizátorem Guzzanti GZ 998
O čištění vzduchu se stará čtyřnásobný filtr obsahující PP filtr k zachycení velkých nečistot, HEPA filtr s účinností až 99 %, filtr odstraňující škodlivé plyny a filtr s aktivním uhlím pro odstranění zápachu. Hodí se do místností do 30m2, 30 dB je zároveň i hlučnost v provozu v základním režimu. Ionizační funkce je samostatně ovladatelná. 

 

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů