Češi mají staré ledničky, snáz je proto ničí vedra

Léto je nejrizikovější období pro ledničky, nejčastěji se rozbíjejí. Kromě vysokých teplot je důvodem i to, že průměrné stáří ledničky v české domácnosti je 15 let. V létě proto roste prodej ledniček, Datart jich ve srovnání jarem prodává o 40 % více.

08/2016

„Je třeba si uvědomit, že čím větší je venku vedro, tím více musí lednička chladit, aby dosáhla požadované teploty. Navíc starší lednice mají obvykle problém s gumovým těsněním, tím se horko zvenku snadněji dostává dovnitř. Během léta se proto rozbije nejvíce ledniček. Životnost ledničky lze prodloužit i správným umístěním, neměla by být rozhodně u zdroje tepla (trouba, sporák, apod.), ani na příliš slunném místě. Od zdi by pak měla být vzdálena minimálně 2 – 3 cm kvůli cirkulaci vzduchu," říká Iva Pavlousková, tisková mluvčí Datartu.

Přesto, že ledničku vlastní téměř 100 % domácností, pouze 10 % je mladších 3 let a průměrné stáří je dokonce 15 let. Starší lednice mají přitom spotřebu elektrické energie 3 – 4 x vyšší. Při pořízení nové ledničky je energetická náročnost jedním z nejdůležitějších parametrů. Nejúspornější chladničky se pyšní spotřebou pouhých 0,3 kWh za den, což při průměrné ceně za elektřinu činí necelé 2 Kč denně. Moderní chladničky mají úsporný kompresor, který je navíc i velmi tichý, mají také lepší izolaci a těsnění, úsporné LED osvětlení a také pokročilé automatické odmrazování.

Velmi užitečnou funkcí pro delší životnost ledničky je „No Frost“, díky které není třeba spotřebič ručně odmrazovat a navíc se pozitivně projevuje i na celkové spotřebě energie. Zájem o tuto funkci roste, loni ji mělo jen 20 % z prodaných ledniček v Datartu, letos už 35 %.

Starou lednici Datart odveze k ekologické likvidaci v rámci služby Datart doprava, novou vynese až do bytu a zapojí.

 

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů