Zálohování dat

zálohování datKaždému uživateli osobního počítače nebo notebooku se alespoň jednou stala velmi nepříjemná událost. Ztráta dat, která jsou mnohdy k nezaplacení - pracovní dokumenty (za nimiž jsou desítky i stovky hodin tvůrčí práce), důležité maily, ale i fotky dětí, svatby nebo domácí videa.

Všechna tato data a mnohá další jsou často umístěna jen v počítači. Obnova souborů při poškození disku nebo nešikovném uživatelském zásahu není často možná, a pokud je, bývají služby firem orientujících se na záchranu dat velmi drahé...

Zálohování dat na (tzv. optická) média CD nebo DVD

Výhodou zálohování dat na optické disky je jejich velmi nízká cena. Na trhu je mnoho značek různé kvality, proto je nutné volit opatrně. Rozhodně se vyplatí investovat do disků od značkových výrobců.

Nevýhodou zálohy tohoto typu je kromě malé kapacity (nutnost dělit větší zálohy na více disků) relativně nízká životnost disků. Někteří výrobci inzerují, že záloha vydrží bez problému desítky let, ale standardně se nelze spoléhat na přečtení disků po takto dlouhé době. Může se stát, že disk nedokážete přečíst už po roce.

Zálohování na paměti typu FLASH a paměťové karty

„Flashky" a paměťové karty jsou již zcela běžné. Dnes mají skoro všichni na klíčích, v batohu nebo v kapse u sebe paměť typu Flash. Cena tohoto zařízení pravidelně klesá, kapacita naopak stoupá. Ani tento způsob zálohování však není vhodný pro dlouhodobou zálohu.

Data se z flash paměti ztratí během vteřiny, stačí k tomu trocha statické elektřiny nebo připojení k zavirovanému přístroji. Nejčastější příčinou ztráty dat na USB klíčích a paměťových kartách však bývá ztráta klíče či karty samotné.

zálohování datZálohování dat na externí pevné disky

Vzhledem ke známému pravidlu, kdy se cena za paměťový prostor každý rok zmenší na 50 % a proti tomu velmi rychle roste kapacita zařízení, je výhodou této varianty zálohování dobrý poměr ceny a velikosti úložného prostoru.

Pro bezpečné a dlouhodobé zálohování dat ale nelze také doporučit, kvůli většímu potenciálu poruchovosti (obnova dat z takto poškozeného disku se může bez problémů vyšplhat do několika desítek tisíc korun) a důvodům uváděných u Flash a paměťových karet.

Zálohování dat na NAS

NAS (Network Attached Storage) je v podstatě velmi jednoduchý „počítač" s několika pevnými disky, na které mohou svá data ukládat všichni uživatelé, kteří jsou k tomuto „počítači" připojeni. Komunikace mezi počítačem a NAS zařízením probíhá přes síťový kabel (stejný kabel, jakým jste připojeni k internetu).

Profesionální NAS servery mají v sobě i několik desítek pevných disků spojených dohromady, v domácích podmínkách to jsou např. 4 pevné disky, které se mohou navzájem zálohovat. Moderní NAS se dá nastavit i jako tiskový server - to je velmi praktické, pokud potřebujete tisknout z kteréhokoli počítače v síti.

Toto řešení není levné a není zcela jednoduché na instalaci a ovládání. Dobré nastavení a dostatečný prostor může ošetřit riziko poškození a omezené životnosti. A pozor: zálohovaná data si „nemůžete" vzít s sebou.

Zálohování dat na FTP server

Ukládat data na FTP server s sebou přináší výhodu dat přístupných na internetu, nicméně přenos a ukládání dat na server není zabezpečené. Kdokoli může data „odposlechnout" a získat je bez vašeho vědomí. Navíc, pokud se jedná o službu čistě zdarma a financovanou například propagací reklamního obsahu, tyto servery mohou kdykoliv přestat existovat.

Opět tak ve vteřině můžete přijít o svá drahocenná data bez možnosti jakékoliv náhrady, pokud je nemáte zálohované ještě na jiném úložišti.FTP server komunikuje s klientem za pomoci protokolu stejného jména (File Transfer Protocol) z rodiny protokolů TCP/IP.

Komunikace mezi serverem a klientem přes klasické FTP není šifrována, takže se obecně nedoporučuje. Bezpečnější způsob je s šifrováním SSL/TLS a nebo s využitím protokolu Secure Shell (SSH), tzv. SFTP.

Zálohování dat na vzdálené servery

Dnes pravděpodobně nejprogresivnější metodou zálohování cenných dat je tzv. využití profesionálního cloud computingu, anebo lidsky řečeno záloha na vzdálené servery. Můžeme mu rozumět jako službě, která je poskytována na internetu většinou za úplatu. V podstatě nahráváme (uploadujeme) data na počítač, který je mimo naši domácí síť.

Výhodou je, že ztráta dat z těchto serverů je opravdu nepravděpodobná, protože jsou v datovém centru mnohonásobně zálohována (říká se tomu „zrcadlení") zpravidla na několika oddělených místech. Největší výhodou je bezpečnost dat.

U kvalitních poskytovatelů takové služby jsou data ještě před odesláním zašifrována, stejně jako samotný přenos dat na server, takže jejich „odposlouchávání" je v podstatě nemožné. Protože přístup k datům je na úrovni ochrany dat velkých bankovních institucí, jsou data v daleko větším bezpečí než na vašem notebooku nebo USB klíči.

Samotné zálohování dat je velmi komfortní a nespotřebovává žádný čas uživatele. Může probíhat automaticky bez potřeby vaší účasti, pouze jednou stačí nastavit, co a kdy chcete zálohovat, a již se nemusíte o nic starat (stačí jen nechat počítač zapnutý a připojený k internetu). Doba zálohování sice přirozeně záleží na rychlosti vašeho internetového připojení, ale neplatí mýtus o tom, že potřebujete nějak extrémně silné připojení.

Jen první záloha může trvat o něco déle (třeba celou noc), ale další zálohy už umí pracovat tzv. přírůstkově (inkrementálně), tzn. zálohují se jen soubory nové a změněné od poslední zálohy. Největší výhodou je pohodlné obnovení dat odkudkoliv, kde máte připojení na Internet.

Ideální kombinace zálohování

Pokud máte doma více počítačů a notebooků (včetně plazmové nebo LCD televize, která má možnost připojení k internetu), pak je ideální kombinací NAS server a online zálohování dat. Nespornou výhodou NAS serveru je možnost ho využít také jako tzv. „multimediální centrum" vaší domácnosti. Jedno centrální místo, odkud spouštíte multimediální obsah (MP3, video soubory, fotografie) na různá zařízení (počítače, tiskárna, televize, přehrávače).
___________________________________________________________________________

Výhody a nevýhody - shrnutí

Optická média
● Výhody - levná média
● Nevýhody - média náchylná na poškrábání, je třeba opatrné zacházení, nespolehlivá trvanlivost

Paměť typu Flash
● Výhody - levné, mobilní, rychlost, USB konektor - univerzální rozhraní
● Nevýhody - náchylné na ztrátu obsahu

Pevné disky
● Výhody - velké úložiště dat, rychlé
● Nevýhody - náchylné na poškození (pád z výšky, mechanické poškození hlav, výpadky proudu atd.)


Online zálohování
● Výhody - jednoduché na použití, ochrana osobních dat, vysoká jistota obnovy dat, dostupnost obnovy dat nezávislá na lokalitě a fyzickém mediu
● Nevýhody - rychlost (podle typu připojení)

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů