Televizor? Ano, ale jaký?

Nabídka televizí je tak velká jako nikdy předtím. Přejete si přístroj, který zaujme na první pohled designem? Televizi, která k vám domů přinese 3D technologii zobrazení a bude si rozumět s internetem?

Nebo vám stačí obyčejný přístroj, který ovšem váš dosavadní strčí do kapsy svým perfektním obrazem a váháte mezi LED nebo plazmou? Nic z toho není problém, poradíme vám s výběrem.

Možná toužíte po moderní televizi s vychytanými funkcemi, která umí daleko více než jen zobrazit televizní vysílání nebo film z DVD přehrávače, ale možná naopak toužíte po přístroji, který je právě jen televizí. Obojí je možné. Abyste byli s vaším novým spotřebičem spokojeni, přinášíme malého průvodce nákupem v pěti krocích.

1 Kdo, kdy, kde a na co se dívá?

televizoryNemá smysl, abyste do ložnice či kuchyně kupovali zbytečně velký přístroj, ale do obývacího pokoje si naopak pořiďte obrazovku, na níž film, dokument či zpravodajství skutečně vyniknou. Tady se větších rozměrů nebojte, jen nezapomeňte zvolit úhlopříčku podle svého pokoje, nicméně na moderní přístroje se bez obav můžete dívat i z poměrně malé vzdálenosti.

Máte-li doma více televizí, doporučuje se koupit hlavní přístroj vybavený rozšiřujícími funkcemi a ostatní jednodušší. Při výběru a následné koupi vezměte v potaz i to, kam novou televizí pověsíte nebo postavíte. U dražších přístrojů někdy firmy nabízejí v jednom setu televizi i sladěný stolek.

2 LED neb plazma?

Ještě před několika lety mluvila proti plazmě výrazně vyšší spotřeba při zobrazování světlých barev, která v očích mnoha lidí převážila fakt, že plazmové televize mívaly lepší obraz. Dnes se však ve spotřebě v podstatě neliší, plazmové televize už jsou mnohem šetrnější, než byly.

Proto se plazmová televize s velkou úhlopříčkou stává vhodnou volbou pro všechny, kdo si chtějí koupit především televizi a nevyžadují všemožné nové technologie nebo funkce. Navíc se jejich životnost na rozdíl od minulosti počítá minimálně na deset let.

Jinak se ovšem většina televizí nabízí s LCD obrazovkou, která si už bezvadně poradí i s černou barvou, jejíž špatné zobrazování se tomuto typu televizí dříve vytýkalo. Drtivá většina LCD televizí má LED podsvícení, klasické CCFL (trubicové) podsvětlení mizí. Nahrazuje jej hybridní technologie označovaná jako Direct-LED, D-LED nebo Hybrid LED, kde trubice nahrazují LED diody. Výsledkem je mimo jiné nižší spotřeba.

3 Využijete nové technologie?

televizoryJste filmovými fanoušky a milujete filmy plné obrazových triků? Pak zvažte koupi televize, která si poradí i se 3D zobrazením, cena těchto přístrojů šla v posledních letech dolů, zatímco kvalita zobrazení stoupala.

Pokud navíc máte doma třeba dospívající děti, dost možná je nadchnete takzvanou smart TV, která si rozumí s internetem a jejím prostřednictvím se tak dá připojit třeba na sociální sítě, stahovat filmy z internetu či vyhledat, co potřebujete. To dost možná ocení ji i jiné generace.

4 Co ještě umí?

Některé televize umožňují například archivaci záznamu televizních pořadů na externí pevný disk, díky čemuž si můžete nahrané filmy a pořady pustit později. Nebo si kdykoliv zastavit živé vysílání, jehož pokračování si nahrajete, a později se můžete vrátit k jeho sledování z uloženého záznamu.

5 Co když žádné vychytávky nechcete?

televizoryNemusíte je mít. Na trhu je dost televizí, u nichž se výrobci zaměřili především na vylepšování toho, o co jde u těchto přístrojů nejvíce, totiž skvělého obrazu, takže se nemusíte bát, že když si koupíte přístroj, který bude mít jen málo funkcí, nebudete mít z jeho sledování žádný požitek.

Zobrazení ve vysokém rozlišení HD či dokonce Full HD už je naprostým standardem, stejně jako zabudovaný tuner pro příjem digitálního vysílání. Skvělé bývá také podání zvuku, protože většina přístrojů má automaticky virtuální prostorový zvuk, takže máte při sledování dojem, že se k vám zvukové podněty nešíří jen z televize, ale také ze stran či dokonce zezadu.

A kdyby se vám náhodou zachtělo doplnit televizi chytrými funkcemi, můžete ji propojit například s domácím multimediálním centrem. Moderní TV jsou vlastně multimediálními centry, protože všechny disponují USB vstupem, i ty nejlevnější přehrávají hudební soubory (mp3), fotografie (jpeg) a divx video.

Co bude dál?

Dalším očekávaným stupínkem ve vývoji televizí a zejména jejich obrazovek je takzvaná OLED technologie, při níž se obraz vytváří pomocí speciálních malých diod vyrobených z organického materiálu.

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů