Správná příprava kávy

příprava kávyRoberto Trevisan pochází z Bologne. Je špičkový barista, káva je jeho láskou, povoláním, vědou. Vytrvale vyvrací bludy o ní, jeho zásluhou máme u nás Školu kávy, v roce 2007 byl vyhlášen nejlepším koordinátorem SCAE ČR, (Speciality Coffee Association of Europe).

Proč mají Italové lepší kávu než my?
Ital kávu nešidí, protože ji miluje a pak... První stroj na espresso se u nás objevil po druhé světové válce, v padesátých, šedesátých letech se výrobci doslova rojili. Svoje přístroje přinesli do kavárny a naučili kavárníka, jak s nimi pracovat. Každý italský barista ví, jak má káva vypadat a chutnat, i když nezná technické detaily. Asi jako každý Čech ví, jak má vypadat správně natočené pivo. Myslím, že je chyba, že jsme my, Italové, nedokázali naučit jinde lidi dělat espresso.

příprava kávyCo je důležité?
Jde především o to, aby připravená káva byla zdravá! Káva je vlastně ovoce, 50 % obsahu je celulóza, druhá půlka jsou aromatické látky – vitamíny, proteiny, prostě to, co kávu dělá. Stejné je to u čaje, ale látky v čaji jsou rozpustné, stačí horká voda. Kávu pražíme, přitom karamelizujeme cukry a vytvoříme olej. A tam začíná radost i starost. Potřebuji, aby se vylouhoval olej, vytvořil s vodou emulzi. Čím je emulze lepší, tím kvalitnější je káva. Když všechny aromatické látky nedokážu vylouhovat, máme nápoj vodovější, nahoře plavou částice oleje, a to škodí našemu žaludku, bolí nás hlava.
příprava kávy
A na značce nezáleží?
Musíme si vybrat, co nám chutná, jestli brazilská, guatemalská, z Portorika atd., stejně jako vybíráme víno. Ale to se prodraží, než najdu správnou kávu! Nejlepší je najít si coffee shop, kavárnu, kde mají pražírnu, a ochutnávat, vybírat, až pak koupit větší množství.

Můžu si vlastně doma připravit takovou kávu?
Musím mít správně namletou kávu, 7 g musí být zalisováno silou cca 15 kg, voda 90°C. Správná kombinace těchto věcí udělá, že mi v domácím kávovaru 20–30 ml kávy do šálku protéká 15 až 20 vteřin. Koupená mletá káva vakuově balená ztrácí hodně mastnotu, je těžší, nelze z ní udělat dobrou kávu. Nejlepší jsou pro doma kapsle, každá je zvlášť porcovaná, dobře namletá a slisovaná právě pro ten přístroj, pro který je určená. Proto je důležité používat ty správné pro daný kávovar. Dosáhneme tak 90 % kvality profesionální kávy.

A co plnoautomaty?
Musíte si upravit hrubost mletí, ale to nemá vliv na sílu či slabost kávy. To ovlivňuje značka kávy, kterou koupím. Výhoda je, že mám čerstvou kávu a teď ji chci i zdravou. Hrubost nastavím podle druhu kávy. Je-li 60 % oleje a málo dřeva, musím ji namlít hrubější. Když je to naopak, má více dřeva, musíme ji mlít jemněji, aby odpor byl stejný jako předtím. Pak se rozhodnu, jestli mi chutná ten druh, a když ne, musím dál zkoušet. Správné množství vody je jen jedno: 20–30 ml. Výrobci to všichni vědí, ale ta volba množství vody tam je proto, že spotřebitel to žádá. Když dám méně, je to špatně, protože přístroj nedokáže vylouhovat všechno dobré, tedy aromatické látky a chuťové složky, ne kofein a zbytky z pražení. Když dám víc vody, začnou se louhovat ty dřevěné části a kofein.

Počkejte, v malém espressu je míň kofeinu?
Jistě, správně extrahované espresso má maximum kofeinu 10 % a trávíte ho tak 10, 15 minut. Kofein je stimulant, ztlumí náš pocit únavy, a to je dlouhodobě nebezpečné, vede to vlastně k vyčerpání organismu, protože odsouváme odpočinek, přetížíme ho. Když chcete velké espresso, nelouhujte kávu. Udělejte si to jedno pořádné a dolijte si ho horkou vodou.

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů