basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Jak vybírat domácí spotřebiče

jak vybrat domácí spotřebiče1 Vybírejte tiché spotřebiče

Důležitým kritériem při výběru spotřebiče by měla být intenzita zvuku, který vydává. Pro kuchyňské spotřebiče to platí dvojnásob, protože v kuchyni se lidé rádi scházejí nebo ji mívají spojenou s obývacím pokojem.

Snížení hlučnosti o pouhé tři decibely ve skutečnosti znamená snížení intenzity hluku na polovinu. Mějte to na paměti, až budete vybírat nového pomocníka - například špičkové myčky už při práci nepřekračují 40 dB.

2 Zvolte dost velkou chladničku, mrazák či myčku

Pokud to jen trochu jde, kupte spotřebiče, které i velikostně vyhoví potřebám vaší domácnosti. Na jednu osobu byste měli počítat zhruba s 50 až 70 litry objemu chladničky a 20 litry objemu mrazáku.

Čtyřčlenná rodina tedy potřebuje chladící části velkou kolem 240 litrů a přibližně osmdesátilitrový mrazák. Od tří lidí výše byste si rozhodně měli pořídit myčku o šíří 60 cm a pračku alespoň na šest kilo prádla.

3 Chtějte jen úsporné spotřebiče

Kategorie A+ už je například u ledniček či mrazáků naprostým standardem, ptejte se po těch, které mají označení A++ nebo dokonce A+++, ušetří vám třetinu až polovinu nákladů ve srovnání s tím, kolik mohou ušetřit ostatní přístroje zařazené do kategorie A.

Úsporné spotřebiče přitom najdete i v kategoriích, kde by vás to možná nenapadlo. Věděli jste, že šetřit energií umí například i vysavač? Nebo varné konvice, které vám ohřejí vodu jen na takovou teplotu, kterou potřebujete?

4 Velikost kuchyně není rozhodující

jak vybírat domácí spotřebičeVybavujete novou kuchyň nebo chcete kompletně obnovit vybavení stávající? Zvažte nejdříve, jaký je váš životní styl. Vaříte rádi pro rodinu i pro návštěvy, a to za použití čerstvých surovin? Pořiďte špičkovou varnou desku, doplňte ji například lávovým grilem.

Pokud se s rodinou doma scházíte pouze na večeři, a to často studenou nebo připravenou z polotovarů, kupte raději kvalitní lednici s mrazákem, zatímco sporák může být z levnější cenové kategorie. Potrpíte si na vydatné snídaně? Možná byste využili dobrý kávovar. Mimochodem, moderní spotřebiče natolik usnadňují práci, že už nejspíše nebudete potřebovat obří pracovní desku.

5 Nekupujte hotové sety

Kuchyňská studia často nabízejí ke koupi hotové sety spotřebičů, na které lákají nízkou cenou. Snažte se nabídce nepodlehnout, protože v nabídce často bývají přístroje jen průměrné nebo s vlastnostmi, které nevyužijete, zatímco jiné vám budou chybět.

Navíc v takových studiích nemusíte dostat odpovědi na všechny otázky týkající se právě výběru spotřebičů, lepší je proto obracet se na specializované prodejce.

6 Zvažte zabudování

Většina lidí kupuje volně stojící spotřebiče, protože jsou o něco levnější a navíc se dají bez potíží obměňovat, často zaujmou i designem. Pokud však kuchyni předěláváte, zvažte koupi zabudovaných, získáte ucelený vzhled a zároveň možnost umístit přístroje mnohem variabilněji.

Příklad? Pokud si koupíte varnou desku nezávislou na pečicí troubě, můžete ji na lince umístit v nižší než obvyklé, avšak ergonomické výšce 72 až 88 centimetrů nebo dokonce na samostatný ostrůvek, zatímco pečicí troubu dáte jinam alespoň metr nad zem, což velmi usnadní její obsluhu.

7 Hleďte na design

jak vybírat domácí spotřebičeI když nekupujete všechny spotřebiče od jednoho výrobce, slaďte všechny buď do bílé, nebo do nerezové barvy. K mání jsou i přístroje černé nebo dokonce v originálních zářivých barvách, tam už ale buďte s barevnými kombinacemi opatrnější. Zkuste začít třeba barevnou varnou konvicí.

8 Myslete na zdravé vaření

Při výběru vybavení do kuchyně se zajímejte i o to, nakolik šetrně se bude chovat k potravinám. Výkonné moderní chladničky udržují potraviny mnoho dní čerstvé jako v den nákupu, mrazáky je případně šetrně zamrazí, zatímco pára používaná některými troubami při pečení pomáhá zachovávat vitamíny během přípravy jídla.

Moderní fritézy si vystačí s miminem oleje, stejně jako grily. Na zdraví pomýšlejí výrobci u myček, které jsou stále účinnější při likvidaci bakterií.

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů