Chytré telefony

Umí samozřejmě telefonovat. To je však jen jedna z mnoha funkcí, které dokážou dnešní chytré telefony. Staly se z nich vlastně výkonné počítače, které slouží ke komunikaci, zábavě i práci, a přitom se vejdou do kapsy.

 

 

mobilní telefony, smartphoneNechte se okouzlit chytrými telefony

Jeden lepší než druhý. Takové jsou dnešní chytré telefony, které najdete pod označením smartphone. Při jejich výběru se můžete řídit například operačním systémem, který používají, a jejich kompatibilitou s dalšími zařízeními ve vaší domácnosti. Zrovna tak se ale můžete nechat okouzlit množstvím funkcí nebo jejich designem, protože v tom všem se výrobci předhánějí.

Co si vlastně představit pod označením smartphone? Jde vlastně o kapesní počítač, do kterého si můžete mimo jiné stáhnout spoustu aplikací, díky nimž stále rozšiřujete jeho dovednosti.

Už sám o sobě toho přitom dovede hodně: krom standardního telefonování a posílání SMS je to vyřizování e-mailů a vůbec přístup na internet. Ať už prostřednictvím sítě wi-fi nebo přímo z rozhraní mobilního operátora, což se dá využít především k přístupu na sociální sítě či vyhledávání informací.

Telefony, které doplní multimediální domácnost

mobilní telefony, smartphoneMívají rovněž skvělé fotoaparáty včetně možností natáčet video ve velmi dobrém rozlišení. Zároveň slouží jako MP3 přehrávače, přičemž hudbu si přímo jejich prostřednictvím můžete koupit a stáhnout. Nahrazují rádia a některé i televize.

Standardem u těchto telefonů je například dotyková obrazovka, přičemž displeje mívají nejen dostatečnou několikapalcovou velikost, ale zároveň i vysoké rozlišení. Dalším standardem je GPS modul, díky němuž se telefon dá používat jako plnohodnotná navigace, zvláště pokud k němu dokoupíte speciální mapové aplikace. Se službou Nokia Mapy dostáváte hlasovou navigaci navždy zdarma.

Zároveň se mohou chytré telefony prostřednictvím připojení přes wi‑fi nebo internet stát plnohodnotnou součástí vaší multimediální domácnosti – jejich obsah můžete přehrát například na televizi – či si do telefonu můžete poslat část své hudební knihovny ze síťového či pevného disku. Chytré telefony si samy dokáží poradit s mnoha různými formáty.

Baterie se zlepšují

Důležitým parametrem je samozřejmě velikost vnitřní paměti, ta se počítá až na desítky gigabytů, a někdy ji lze zase rozšířit vložením paměťové karty.

Při výběru svého nového smartphone se zajímejte rovněž o výdrž baterie – náročné aplikace mohou být energeticky náročné, a proto se chytré telefony mohou vybíjet rychleji než jednodušší telefony se základními funkcemi. I tady se však výrobci snaží pokrok dohnat a vybavují chytré telefony stále výkonnějšími bateriemi.

mobilní telefony, smartphone Čtyři operační systémy na výběr

Hlavním hlediskem při výběru by však měl být operační systém. Na výběr máte v zásadě čtyři: iOS od Apple, dále Android, Symbian a nepochybně i Windows.  Použití operačních systémů činí z chytrých telefonů převratné přístroje.

Zatímco klasické mobily uměly navždy jen to, co dokázaly v okamžiku prodeje, operační systémy jsou vlastně otevřenou platformou, díky níž můžete telefony neustále rozšiřovat o nové funkce.

Nehledě na to, že se díky nim dokáží chovat jako počítače, takže můžete používat několik jejich funkcí najednou. Ne všechny systémy jsou nicméně stejně otevřené – kdo zvolí například systém iOS, musí počítat s tím, že operační systém od společnosti Apple až tolik změn neumožňuje.

Zato však můžete počítat s tím, že aplikace, které si stáhnete přes webové rozhraní iTunes, budou skutečně bezproblémově fungovat a splní to, co slibují. Pro iPhone mluví rovněž mimořádná přívětivost jeho ovládání.

Stále nové aplikace

Takový Android je ve srovnání s iOS, který najdete výhradně na zařízeních firmy Apple, mnohem otevřenější, ale můžete spíše narazit i na méně povedené aplikace, ať už půjde o hry, různé programy k měření sportovní výkonnosti nebo třeba mapy a průvodce na cesty. Na druhou stranu je nabídka aplikací velmi široká a výrobci, kteří nabízejí telefony s tímto systémem, také stále zdokonalují jejich ovládání.

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů