Viry útočí

Jak získat imunitu

počítačové viryPočítačové viry jsou stále zákeřnější. Naštěstí jsou jim na stopě ještě dokonalejší antivirové programy. Nesmíte však zapomenout si je pořídit, nainstalovat a správně používat.

Zatímco někdejší počítačové viry bylo snadné odhalit, protože jejich destruktivní vlastnosti se projevovaly například poškozením operačního systému nebo hardware počítače, ty dnešní se chovají jinak.

 

Snaží se být nenápadné, aby mohly napáchat více škod třeba tak, že budou sledovat činnost uživatele na počítači a internetu a tyto informace posílat dál.

Nebo si váš počítač zotročí tak, že autor viru může bezplatně užívat jeho výkonu i vašeho internetového připojení - všimnout si, že deset, dvacet procent vaší kapacity užívá někdo jiný, je přitom skoro nemožné. Dá se to říci také jinak, kdysi viry psali počítačové nadšenci vlastně pro zábavu, dneska jde jejich autorům o zisk.

 

Když antivir, tak jedině s firewallem

Proto by v žádném počítači neměl chybět kvalitní antivirový program s aktivní firewall bránou. Samotný antivirový program totiž boj s viry nezvládne. Funguje tak, že v počítači hledá kódy jemu známých virů, které se pokouší odstranit. Jenže vir už mezitím mohl napáchat značné škody a odeslat například data o vás svému autorovi.

Proto je důležité snažit se zabránit tomu, aby se vir do vašeho zařízení vůbec dostal a k tomu slouží právě firewall, který neustále hlídá internetovou komunikaci mezi vaším počítačem a internetem. Pokud se vám dostane vir do počítače a bude si chtít stáhnout nějaké další části nebo odeslat informace o vás útočníkovi, firewall mu to zakáže. Poté ho může antivirový program zneškodnit.

Viry hrozí i z CD nebo flash disků

počítačové viryŽe vám nákaza počítačovými viry nehrozí, protože nechodíte na žádné nevhodné webové stránky, například s pornografií, u kterých bývá výskyt virů vyšší? Mýlíte se, protože vir se do počítače či notebooku může dostat přes USB flashdisk, z CD či DVD či z přílohy mailu, šiřitelem bývají i mnohé zdánlivě neškodné programy.

Tvůrci virů hledají nejrůznější chyby v operačním systému, či v naprosto běžných aplikacích, jako je například java (program potřebný pro přihlášení do některých bank, který využívají internetová bankovnictví).

Chraňte svůj počítač co nejlépe

Na internetu si můžete stáhnout několik antivirových programů zdarma, ale většinou jde jen o částečnou ochranu počítače, protože jim chybí firewall.

Také tyto programy sice bývají na webu k mání, ale pokud si zvlášť stahujete antivir a zvlášť firewall, nemusí jejich spolupráce fungovat bez chyb - může se klidně stát, že firewall zakáže antiviru, aby se aktualizoval a ten se tak nevyzná v nejnovějších hrozbách. Navíc je tato kombinace náročnější na výkon počítače.

Řešení? Pořiďte si program ve verzi Internet Security, který kombinuje více různých ochran jako je antivirový program, firewall, antispam, antimallware. Zde nebývá nastavení problémem. Doporučit lze například komplexní ochranu CompCare Internet Security, která po právu vyhrála už několik soutěží o nejlepší antivirový program.

Nová ochrana pro ultrabooky

Se zcela novou technologií přišla společnost Intel. Na základní desku ultrabooků montuje speciální malý čip, který se chová podobně jako imobilizér u auta. Pokud nedostane správný signál, nedovolí vám spustit operační systém.

Služba Intel Anti-theft slouží k ochraně vašeho ultrabooku, v případě krádeže umožní ultrabook uzamknout a znemožnit jeho použití. Navíc je díky němu možné ukradený ultrabook vyhledat a navrátit majiteli, případně je také možné na dálku osobní data z ultrabooku vymazat. Čip přitom není možné z ultrabooku odstranit.

Zakoupením služby Intel Anti-theft získává zákazník maximální ochranu hardware. Pokud službu spojí s kvalitním antivirovým programem a zálohováním, dokonale svá data chrání.

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů