Paměťové karty a USB flash disky

Paměťové karty využijete ve velkém množství moderní elektroniky, ať už jde o mobilní telefony či fotoaparáty a videokamery. Co potřebujete vědět, abyste se v nich vyznali?

 

paměťové karty, USB flash disky

Jsou to malí pomocníci s velkým významem

Paměťové karty se liší podle formátu, mezi nejběžnější patří SD a SDHC (obojí například fotoaparáty, SDHC má vyšší kapacitu, ale přístroj s ním musí být kompatibilní – to dnes splňuje drtivá většina), microSD a microSDHC (mobily, navigace,MP3 přehrávač), Compact Flash (digitální zrcadlovky) a Memory Stick (některé fotoaparáty Sony).

Až budete pořizovat karty, sáhněte raději po výrobcích známých značek, protože tak klesá riziko, že přijdete například o fotografie z dovolené ještě předtím, než je stáhnete z fotoaparátu do počítače nebo na pevný disk.

Na co se při nákupu zaměřit?

paměťové karty, USB flash diskyPokud používáte přístroje s paměťovými kartami, měli byste si pořídit čtečku karet, do níž můžete vložit karty různých formátů a čtečku pak pomocí USB konektoru připojit například ke svému PC; některé PC nebo notebooky už jsou rovnou vybaveny multifunkční čtečkou.

Při výběru karty se kromě kompatibility s používaným přístrojem zaměřte samozřejmě na její kapacitu, kupte si větší, než kterou nutně potřebujete, abyste měli rezervu, minimem pro výkonné kompakty je alespoň 8 GB, lepších je 16 GB.

Z parametrů neopomeňte ani přenosovou rychlost karet, která se například u karet SDHC označuje jako Class X, kdy X označuje minimální přenosovou rychlost v MB/s. Jde vlastně o rychlost zápisu dat na kartu, což je důležité zejména u HD videa nebo při focení sekvencí s digitální zrcadlovkou, ale oceníte i to, že se data z karty později rychle stáhnou třeba do PC. U ostatních karet se udává rychlost rovnou v MB/s.

paměťové karty, USB flash disky Co dokáží USB disky?

USB disky, nazývané též flashdisky, mají oproti větším pevným 2,5" a 3,5" diskům hned několik výhod, jako je přenositelnost, kompaktnost, vysoká odolnost či nižší cena.

Lidé si je oblíbili i díky jejich designovému či technickému řešení, takže na nich najdete třeba otvíráky, prodávají se USB ve tvaru karabin, další vhodné k pověšení na klíče, mini USB, zvláště ženy oceňují klíčenky pojaté jako šperk od firmy Swarowski a podobně, muže zase nadchnou pogumované USB disky odolné vůči vnějším vlivům.

Zejména v business prostředí oceníte USB s hardwarovým nebo softwarovým šifrováním, které zabrání úniku dat. Takové klíčenky jsou většinou dostupné na objednávku. Při výběru USB disku se zaměřte na kapacitu (pokud na nich hodláte například přenášet filmy a videa, měly by mít kapacitu minimálně 8, ale lépe 16 GB) a přenosovou rychlost, ta by měla být dostatečná i pro přenos větších objemů dat.

Nové modely s podporou rozhraní 3.0 USB jsou zpětně kompatibilní a lze je použít i u rozhraní 2.0, poskytují většinou také lepší přenosové rychlosti.

 

 

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů