Myši, klávesnice a reproduktory

Mít skvěle vybavený počítač je jedna věc. Tou druhou a neméně důležitou je používání kvalitních periferií, ať už nezbytných, jako je třeba myš či klávesnice, nebo rozšiřujících možnosti použití – řeč je o třeba o reprosoustavách.

 

 

 

myši, klávesnice Myši

Kvalitní myš je základem pro ovládání počítače či notebooku, který se jimi většinou doplňuje pro pohodlnější ovládání například doma. Dělíme je na dvě základní skupiny: první z nich se připojuje kabelem, druhá je s notebookem nebo počítačem propojená spolehlivou bezdrátovou technologií, kterou nic neruší, a vy se tak můžete věnovat soustředěné práci nebo zábavě.

Moderní myši nepotřebují žádnou dodatečnou instalaci. Stačí je připojit kabelem či u bezdrátových modelů do USB portu zasunout malý přijímač (technologie unifying), který díky jeho velikosti nemusíte vytahovat po každém použití, ničemu nepřekáží. A můžete okamžitě pracovat.

Výrobci velmi zapracovali na spotřebě pohybového senzoru i bezdrátové komunikaci. Výsledkem je dlouhá výdrž baterie, nejúspornější modely si s jednou vystačí celý rok. U dražších modelů najdete vestavěnou baterii, kterou stačí jednou za čas dobít pomocí USB připojení podobně jako třeba mobilní telefon.

Samostatnou skupinou jsou myši pro hráče, které se vyznačují velmi rychlým přenosem informací, proto jsou často kabelové, protože toto připojení je k tomu vhodnější. Nechybí jim ani senzor s nejvyšší možnou přesností.

Herní myši často nabízí i možnost změny velikosti a váhy, aby vyhovovaly maximálnímu množství hráčů, kteří se je mohou individuálně přizpůsobit svým potřebám. Novinkou jsou myši s dotykovou plochou podobnou touchpadu u notebooku, které jsou připraveny pro ovládání a práci s novými Windows 8.

Co umí moderní myši?

myši, klávesniceDávno nejde jen o pohyb kurzoru po obrazovce a klikání na jednotlivé ikony. Moderní myši mají spoustu dodatečných funkcí, jako je například naklápěcí kolečko, kterým se dá pohodlně posouvat delší text či internetová stránka, pro jejichž pohodlné prohlížení využijete rovněž boční tlačítka.

Další technologie (například darkfield) zvyšují možnost použití myší na různých površích, jako je sklo, existují také speciální myši určené pro pohyb na textilu a koberci.

Při výběru se řiďte i velikostí, protože v nabídce jsou myši od mikrovelikosti vhodné pro cestování až po myši standardní určené zejména pro dlouhodobou práci. Roli hraje i váha a ergonomické zpracování. Při delší práci jistě oceníte pogumovaný povrch myši, se kterým se myš ovládá pohodlněji.

Specialitou jsou myši určené přímo k hraní her, jejich velikost je navíc možné upravovat. Spolehlivě však mohou posloužit i základní modely bezdrátových myší.

myši, klávesniceKlávesnice

Klávesnice se s příchodem notebooků stala neprávem přehlíženým příslušenstvím, každý notebook má přeci klávesnici svou. Jenže samostatná klávesnice je ergonomicky vhodnější, pohodlněji se na ni píše, nabízí standardizovaný rozměr kláves, které jsou u notebooků často menší.

Kromě toho na nich najdete multimediální klávesy pro pohodlné ovládání například přehrávaného videa nebo hudby. Tato tlačítka umí ovládat hlasitost, posuv vpřed/vzad, pauzu a další.

Další kategorií jsou klávesnice určené pro použití televizí, primárně pro chytré Smart TV s vestavěným internetovým prohlížečem. Klávesnice mají malou dotykovou plochu touchpad (podobně jako notebooky), kterým se dá pohodlně ovládat kurzor na obrazovce. Rychlost zadávání internetových stránek je mnohonásobně vyšší než při použití běžného dálkového ovladače.

V poslední době se rozšiřuje také nabídka klávesnic pro tablety. V nabídce jsou základní modely pouze s klávesnicí, či vybavenější typy, které kombinují klávesnici se stojánkem, případně obalem pro tablet. Průkopníkem je firma Logitech nabízející širokou nabídku zmíněných produktů.

Reproduktory

Notebook se stále častěji stává náhradou stolního PC a centrem domácí zábavy. Zvuk notebooků je však až na výjimky co do hlasitosti i kvality nedostatečný. Řešením jsou externí reproduktory, které se samozřejmě dají pořídit i ke klasickému desktop počítači. Reproduktory mohou být buď napájené přímo z elektrické sítě nebo se dají připojit USB portem k notebooku.

Reproduktory s napájením 220 V jsou k mání jak v sestavě 2.0 (dva reproduktory bez subwooferu pro zvýraznění basů), tak v sestavě 2.1, případně v pětikanálové sestavě 5.1 pro prostorové ozvučení. U reproduktorů zapojovaných přes USB se musíte spokojit s nižším výkonem, který je však rozhodně vyšší než vestavěné reproduktory notebooku.

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů