Jak poznám, které rozlišení videa je pro mě to nejvhodnější?

rozlišení nahrávaného videa

TIP DATARTU:

Pokud máte v plánu s novým digitálním fotoaparátem také natáčet videa, jednoznačně sáhněte po foťáku s Full HD rozlišením. Kvalita pořízeného záznamu bude opravdu vysoká, přičemž cenový rozdíl oproti fotoaparátu s méně kvalitním rozlišení není takřka patrný.

Natáčíte často digitálním fotoaparátem krátká videa? V tom případě je pro vás důležité, v jakém maximální rozlišení je možné videozáznamy pořizovat. Aby bylo možné natočená videa následně bez problémů a s vykreslením všech detailů přehrávat v televizi nebo na počítač, mělo by se rozlišení videa co nejvíce přibližovat rozlišení, které umožňuje vaše televize nebo notebook zobrazit. Pokud vlastníte Full HD televizor a fotoaparátem natačíte videa v SD kvalitě, sami poznáte, že je něco v nepořádku. Pojďme si tak objasnit a popsat tři nejrozšířenější typy rozlišení videa. Nejkvalitnější rozlišení poskytuje Full HD, naopak nejmenší rozlišení nalezneme u SD.

4K rozlišení (3840x2160)

Nejkvalitnějším a datově nejnáročnějším rozlišením videa, se kterým se můžeme u fotoaparátů potkat, je 4K rozlišení. Jeho plnohodnotné využití je zatím otázkou budoucnosti, jelikož prodej televizí se 4K rozlišením je zatím v plenkách.

Full HD rozlišení (1920x1080)

Video ve Full HD rozlišení je složeno z 1920x1080 pixelů (šířka x výška). Každý jednotlivých pixel si můžeme představit jako miniaturní displej vysílající svůj vlastní obraz. Pokud na šířku umístíme 1920 a na výšku 1080 takových pixelů, získáme tak obraz složený s milionů miniaturních obrazů. Právě díky velkému počtu pixelů, které se na zobrazení podílí, je obraz velmi kvalitní, ostrý a odpovídá realitě. Video natočené ve Full HD rozlišení ovšem zabírá ze všech tří typů rozlišení suverénně nejvíce místa na paměťové kartě. Pokud tak například vlastníme paměťovou kartu s malou kapacitou, je vhodnější natáčet videa v menším rozlišení. Tím muže být například HD rozlišení.

HD rozlišení (1366x768)

Videosekvence natočené v HD (High Definition) rozlišení jsou složené z 1366x768 pixelů. Jak již počet pixelů napovídá, bude výsledný obraz v porovnání s Full HD rozlišení méně kvalitní. Video v HD rozlišení je ovšem stále velmi kvalitním obrazovým materiálem a bez sebemenších problémů obstojí v konkurenci Full HD videí.

SD rozlišení (720x576)

Videa v SD (Standard Definition) rozlišení jsou v tuto chvíli nejméně kvalitním formátem rozlišení, které je možné pořídit prostřednictvím digitálního fotoaparátu. Video je v tomto rozlišení složeno z 720 x 576 bodu. Na tomto místě je potřeba podoknout, že televize s SD rozlišením jsou stále velmi rozšířené a ještě nějaký ten pátek bude trvat, než budou zcela nahrazeny televizory s HD nebo Full HD rozlišením.

Pokud chcete pro natáčení videa vybrat skutečně ten nejkvalitnější digitální fotoaparát, soustřeďte se při jeho výběru i na jiné parametry než jen maximální rozlišení videosekvence.  Důležitá je také možnost zoomování, formát nahraného videa nebo maximální délka nahrávky. Pokud si přejete o jednotlivých technických parametrech fotoaparátů dozvědět více informací, v našem rádci naleznete k tomuto tématu několik článků.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů