Datart.cz > Novinky > Technologie > Surfujte rychle s Wi-Fi 6 (ax). Nabízí ji i router TP-Link Archer AX10
Pokud nejste zrovna IT nadšenci, tak vás možná úplně míjejí zprávy o nově vyvíjených a nasazovaných verzích a standardech „různých počítačových technologií“. Občas se ale objeví novinka, které by měl věnovat pozornost každý, kdo si pořizuje nebo kdo používá nová chytrá elektronická zařízení. Jednou takovou je Wi-Fi 6, což je nová verze bezdrátových sítí Wi-Fi.
V dnešním článku si zodpovíme hlavní otázky. O co jde, v čem je „šestka“ lepší, jestli na verzi opravdu záleží (ano), jestli se máte bát, že vaše stará zařízení přestanou chytat internet (ne)… Představíme si také router TP-Link Archer AX10, který už nový standard podporuje a může vám nový druh připojení zajistit v domácnosti či kanceláři.
A nebojte, nebudeme zbytečně techničtí.
Není úplně reálné, aby se každý člověk vyznal například v modelech procesorů… Je ale pár „verzí a standardů“, jež byste určitě při výběru elektroniky měli zohledňovat. Nové modely televizorů, mobilů, nebo třeba zmíněných procesorů přicházejí na trh klidně i víckrát do roka, ale spousta základních (a zásadních) technologií zůstává stejná dlouhé roky.
O „standard“ jde ve chvíli, kdy onu technologii používají běžně různí výrobci (klidně i různých zařízení). I proto je vývoj pomalejší. Tím znatelnější a důležitější je pak ale příchod nové verze.
Pokud máte moderní router i moderní laptop/telefon, můžete si užít stejně vysoké rychlosti jako při připojení kabelem.
Wi-Fi jako „standard bezdrátových síťových technologií“ jsme vám stručně představovali v článku Jak vybrat router. Není nutné zabíhat do technických detailů ani historie. Důležité je jen to, že „Wi-Fi 6“ je marketingové označení, formální název standardu tvoří IEEE 802.11 a písmeno značící verzi. Zatímco stará IEEE 802.11g (Wi-Fi 3) podporovala rychlosti do 54 Mb/s, dnešní Wi-Fi 4 (802.11n) a v současnosti nejpoužívanější Wi-Fi 5 (802.11ac) umožňovaly přenos o rychlosti až 600, resp. 6 933 Mb/s.
Nejnovější Wi-Fi 6 se začala reálně objevovat v roce 2019 a má označení IEEE 802.11ax. Než se pustíme do hlubších rozborů, můžeme stručně říct, že není nezbytně nutné kupovat zařízení s touto specifikací, ale rozhodně jde o žádoucí parametr, takže pokud máte na výběr, připravte se na další roky a Wi-Fi 6 dejte při výběru přednost.
V čem je hlavní výhoda?
Wi-Fi 6 má vyšší maximální rychlosti (teoreticky až 9 607,8 Mb/s). To je důležité například proto, že jsme zvyklí streamovat bezdrátově obsah do čím dál více zařízení a zároveň v čím dál větší kvalitě (tedy datově náročnější). Například můžou rodiče na televizoru koukat na film z Netflixu ve 4K rozlišení a jejich ratolesti streamovat na neherním notebooku náročnou videohru třeba ze serverů Microsoftu nebo Googlu.
Chytrých zařízení máte v domácnosti čím dál víc – připojení (tedy router) si s nimi musí umět poradit.
Navýšení (teoretických) rychlostí o 37 % ale není hlavní lákadlo. To spočívá v lepším řízení připojení ve chvíli, kdy síť využívá vícero zařízení. Technologii můžete znát pod označením MU-MIMO a v současné době umožňuje optimalizované streamování do čtyř zařízení. Wi-Fi 6 umožňuje konfiguraci až 8×8, tedy osm streamů do osmi zařízení.
Přichází také nová technologie, a sice OFDMA. Zatímco MU-MIMO vytváří separátní streamy, OFDMA umí rozdělit jeden komunikační blok tak, aby obsloužil více zařízení zároveň. To využijete například v místech, kde se sejde obrovské množství „méně náročných“ zařízení najednou – v hotelech, na konferencích, v obchodních domech, na koncertech… Bezdrátové připojení bude při využití Wi-Fi 6 s OFDMA mnohem stabilnější. Díky Wi-Fi 6 můžete pripojit více zařízení, aniž byste během práce a surfování pocítili jakékoliv omezení.
Jak jsme už předeslali na začátku, nemusíte se bát, že by vaše současná zařízení přestala s příchodem nové Wi-Fi fungovat. Wi-Fi 6 je totiž stejně jako předchozí verze zpětně kompatibilní. Váš starší telefon samozřejmě nebude moci využívat technologie, které nemá, a rychlosti, na něž jeho vestavěný modem nedosáhne, ale k síti se připojí zcela standardně. Pro bezchybné fungování zpětné kompatibility je důležiité, abyste všechna zařízení podporující Wi-Fi 6 měli připojené samostatně do jedné sítě, aby mohly naplno komunikovat pomocí protokolu Wi-Fi 6. Ostatní zařízení se standardy AC a nižšími pak můžete mít připojené do další sítě.
I po nákupu nového routeru tedy budete moci klasicky připojit své smartphony, televizory, laptopy, chytré žárovky i další přístroje, stejně jako doteď.
Rozhodně se nemusíte bát, že byste kvůli novému standardu Wi-Fi museli vyměňovat stará zařízení za nová.
Nové standardy mají nejen dlouhý vývojový cyklus, ale také pomalu nastupují na trh. S Wi-Fi 6 jsme vás chtěli seznámit, protože bude (omlouváme se za češtinářsky nevhodné vyjádření) „čím dál aktuálnější“. Zatím ale byla novinka dostupná jen u vyšších modelů routerů, smartphonů, laptopů apod., do dostupnějších tříd teprve začíná pronikat.
Z mobilních telefonů tak Wi-Fi 6 nabízí například rodina smartphonů Galaxy S20 a starší Note10 a S10, u Applu pak iPhone 11 a 11 Pro (a samozřejmě počítáme s podporou také u očekávaných iPhonů 12).
Nejnovější modely Galaxy S20 od Samsung patří ke smartphonům, které podporují Wi-Fi 6.
U notebooků a stolních počítačů musíte hledat modely s nejnovějšími procesory (resp. základními deskami). Samozřejmě také můžete dokoupit různé externí/interní síťové karty a funkcionalitu si jednoduše „dodat“ ke staršímu hardwaru.
Pozornější nebo zkušenější čtenáři si ale možná všimli, že jsme zatím zmínili jen koncová zařízení, jež k síti připojujete, a vynechali elektroniku, které síť vytváří a řídí. Mluvíme samozřejmě o routerech. Wi-Fi 6 bylo nejdřív dostupné jen u nejlepších (a nejdražších) routerů na trhu, ale nyní už ho najdete i ve výbavě levnějších modelů. Jedním z nich je TP-Link Archer AX10, který si představíme detailněji.
Archer AX10 je cenově dostupný router od osvědčeného výrobce TP-Link, který je na trhu stálicí. Hlavním lákadlem a důvodem, proč mu věnujeme prostor právě v tomto článku, je samozřejmě podpora Wi-Fi 6 včetně OFDMA a MU-MIMO.
Router je dvoupásmový a nabízí kombinovanou rychlost až 1,5 Gb/s; konkrétně 1 201 Mb/s v pásmu 5 GHz a 300 Mb/s v pásmu 2,4 GHz. Síť Wi-Fi tak nabídne rychlost srovnatelnou s kabelovým připojením – o tom jsme si před lety mohli nanejvýš nechat zdát. Samozřejmě ale máte k dispozici i čtyři ethernetové porty, a to také gigabitové.
Už jsme říkali, k čemu jsou vysoké rychlosti a technologie řízení internetového provozu, ale neuškodí zopakovat, že hlavní výhodou je možnost využívat datově náročná připojení na více zařízeních současně. 4K streamování na televizi (přijímání), hraní hry a vysílání živého záznamu na internet (vysílání), HD videohovor (přenos v obou směrech), … a do toho samozřejmě můžou být připojené k internetu vaše domácí spotřebiče, chytré vybavení apod. Pokud máte rychlý zdroj internetu, poradí si router s rozdělením bezdrátového signálu tak, aby všechna zařízení pracovala optimálně.
Pomáhají mu také dodatečné chytré technologie. Jednou z nich je beamforming. Archer AX10 je osazený čtyřmi výkonnými anténami a umí signál směrovat přímo k zařízení, které ho právě potřebuje. O hladký chod se pak stará tříjádrový procesor s frekvencí 1,5 GHz. Ten minimalizuje zpoždění v síti (latenci), abyste si užili bleskurychlou odezvu.
I další funkce řadí Archer AX10 mezi moderní routery. Nastavení je snadné a intuitivní a můžete k němu kromě webového rozhraní využít také přehlednou mobilní aplikaci Tether. Router dokonce podporuje hlasové ovládání, a to přes virtuální asistentku Amazon Alexa. Můžete ovládat i pokročilejší funkce, jako je QoS (Quality of Service, Kvalita služeb – nastavení priority po konkrétní připojené zařízení). K dispozici pak máte také VPN nebo rodičovskou kontrolu.
***
Doufáme, že jsme vám standard Wi-Fi 6 představili srozumitelně. Až budete vybírat nový router, telefon, notebook a další zařízení, která pracují s Wi-Fi, je podpora „IEEE 802.11ax“ jedním z parametrů, které byste měli brát v potaz.
Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.
Všechny články od tohoto autora