×

Recenze: Sušička ovoce Guzzanti GZ 508 vám uchová dobroty i na zimu

17.08.2022

Přemýšleli jste už někdy nad tím, jak uchovat velké množství potravin, aby vám vydržely co nejdéle? Když máte bohatou úrodu, rádi houbaříte nebo milujete sušené maso, snadným řešením může být sušička potravin. Jednu takovou jménem Guzzanti GZ 508 jsem vyzkoušela a vy si o ní teď můžete přečíst více.

Sušička ovoce Guzzanti GZ 508

Technické parametry:
Příkon: 350 W
Sušicí pláty: 5 o rozměrech 32 × 25 cm
Síto na bylinky: ano
Regulace teploty: ano, 40–70 °C
Časovač: ano, 1–36 hod.
Rozměry (V × Š × H): 30,7 × 41 × 26,8 cm
Hmotnost: 2, 5 kg

 

Sušička ovoce Guzzanti GZ 508 využívá každý milimetr prostoru

Námi testovaná sušička Guzzanti GZ 508hranatý tvar, který je rozhodně praktičtější pro skladování. Uprostřed nerezové základny najdete LCD displej a vedle něj dvě ovládací tlačítka. Hlavní děj se ale odehrává na sušicích plátech. Těch obdržíte v balení celkem 5 o rozměrech 32 × 25 cm, což je takový průměr.

Sušička ovoce Guzzanti GZ 508

V krabici byl přibalený také speciální plát s drobnějšími očky, který je určený na sušení bylinek. Topné těleso se nachází uprostřed základny a zajišťuje rovnoměrné proudění vzduchu.

Troufám si říct, že pro občasná využití v létě a na podzim, kdy se vám sejde větší úroda, je sušička svou plochou dostačující. Pokud byste však uvítali rozšíření, můžete si za pár korun přikoupit set 2 ks přídavných plat a kapacitu sušičky tak jednoduše zvětšit.

Teplotu i čas si sami nastavíte na LED displeji

U převážné většiny sušiček potravin najdete regulaci teploty, a to nejčastěji od 35 do 70 °C. Ovoce, zelenina nebo bylinky totiž potřebují odlišnou teplotu, aby se při sušení zachovalo maximální množství přírodních látek.

Také naše testovaná sušička Guzzanti GZ 508nastavitelnou teplotu – minimální je 40 °C, maximální pak 70 °C. K nastavení vám poslouží tlačítko SET/°C. Dalším důležitým prvkem spotřebiče je časovač (tlačítko TIME), který má rozsah 1–36 hodin. Jakmile nastavíte teplotu a čas potřebný ke kompletním výsledkům, oba údaje se vám budou střídavě ukazovat na drobném displeji na základně sušičky. Pro úplnost ještě dodáváme, že přístroj má zabudovanou ochranu proti přehřátí, takže o bezpečnost je postaráno.

Jediné mínus tak zatím shledáváme v trochu kratším přívodním kabelu, což by zrovna u sušičky ovoce, kterou si nedáváte zrovna na kuchyňskou linku, mohla být komplikace.

Guzzanti GZ 508

Sušení masa, ovoce i rajčat v praxi

Možná vás napadá, že čerstvé ovoce i maso je mnohem lepší a že sušením ztratí svoji hodnotu. Pojďme se tedy ještě krátce podívat na výhody sušičky potravin.

  1. Sušení je nejdravější způsob, jak uchovat potraviny bez konzervačních látek a pokud využíváte správnou teplotu, jsou tyto dobroty také výborným zdrojem vitamínů, minerálních látek nebo vlákniny.
  2. Pokud sušené ovoce, houby a další skladujete tak, jak je potřeba, je jejich trvanlivost minimálně 1–2 roky.
  3. Usušené dobroty skoro nic neváží, a přitom vám dodají stejnou porci energie jako v čerstvém stavu. Jsou proto perfektní volbou na výlety či túry.

Sušička ovoce Guzzanti GZ 508

A jak se nám se sušičkou Guzzanti GZ 508 pracovalo?

Na sušicí plata jsme pěkně postupně naskládali jemné hovězí maso naložené v medové marinádě, jablka obalená skořicí a nakonec cherry rajčata. Vyzkoušet však můžete také švestky, houby, banán, kiwi, pomeranče, … A díky sítu na bylinky si můžete rovněž nasušit do zásoby např. meduňku, bazalku nebo tymián.

TIP: Pro výrobu jerky nakrájejte maso na plátky o tloušťce cca 0,5 cm. Podobný rozměr měla i jablíčka, ty mimochodem doporučujeme ponechat ve slupce. Malá rajčata stačí překrojit na polovinu, vybrat dužinu a tu použít raději třeba na rajčatovou omáčku.

Jediná věc, kterou byste si měli při přípravě surovin pohlídat, je, aby se na táce nepřekrývaly. Dotýkat se však určitě mohou. Tlačítky jsme pak nastavili teplotu na 60 °C a čas na 8 hodin. Do pár vteřin, začala sušička Guzzanti GZ 508 plnit svůj úkol. Měli jsme trochu obavu, jak moc ji půjde ve starším paneláku slyšet, ale když jsme měli spotřebič zapnutý v kuchyni, přes zavřené dveře ložnice nacházející se z druhé strany jsme o něm ani nevěděli. Za tichý provoz tedy palec nahoru.

Sušička ovoce Guzzanti GZ 508

Maso bylo nakonec hotové dřív, ale to především díky tomu, že již kupované bylo nakrájeno opravdu natenko. Jedno pláto jsem tedy ze sušičky odebrala a zbytek surovin nechala běžet.

A jak dlouho sušení trvá? Příkon sušičky je 350 W, což je v této cenové kategorii běžná hodnota. Usušit jablka nebo rajčata pak zabere minimálně 5 hodin. Mějte na paměti, že důležité není potraviny usušit co nejrychleji, ale zvolit správnou teplotu, aby nepřišly o důležité živiny. Po uplynutí nastavené doby zazní zvukový signál a přístroj se automaticky vypne.

Údržba sušičky ovoce Guzzanti GZ 508

Jak je to se sušičkou Guzzanti GZ 508, co se týká následného úklidu? Z toho jsem měla největší obavy, jelikož jsem již párkrát v našem starším modelu sušičky jiné značky sušila játra pro psiska a vydrhnout pak sušicí plata bylo skoro za trest. Obavy byly ale zbytečné – z ovoce, bylinek či zeleniny pláty neušpiníte téměř vůbec. Co se týká masa, tam je dobré volit takové s nízkým obsahem tuku a vyndat jej dříve z lednice, ať má spíše pokojovou teplotu. Pak je čištění záležitost pár minut.

Sušička ovoce Guzzanti GZ 508

Jednotlivé pláty můžete s klidem svěřit myčce nádobí, případně je odmočit ve dřezu/vaně a pak očistit teplou vodou s trochou prostředku na nádobí. Základnu spotřebiče stačí otřít hadříkem.

Závěr

Sušička ovoce Guzzanti GZ 508 je se svými 5 sušicími platy a příkonem 350 W ideální volbou pro občasné sušení hub, masa či velké úrody. Pro bylinky máte k dispozici síto s drobnějšími očky. Je lehká, takže ji snadno přenesete a na displeji si nastavíte jak teplotu, tak odhadovaný čas sušení. Teplý vzduch rozhání rovnoměrně, a navíc pracuje potichu, takže vás nebude v sousední místnosti rušit.

Klady (+): Zápory (–):
+ tichý chod – kratší přívodní kabel
+ rovnoměrné sušení  
+ nastavitelná teplota 40–70 °C  
+ síto na bylinky  
+ časovač 1–36 hod.  

 

Sušička ovoce Guzzanti GZ 508

Další aktuality

Jak na údržbu pračky LG

Jak na údržbu pračky LG

Svěřit své prádlo pračce LG je rozhodně dobrý nápad. Vypere ho šetrně a důkladně a navrch z něho odstraní až 99,9 % alergenů. Nicméně, aby pračka odváděla stoprocentní výkon co nejdéle, je potřeba se ...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Kávovar Espresso KRUPS Evidence Eco EA897B10 – Káva se silou Quattro Force

Recenze: Kávovar Espresso KRUPS Evidence Eco EA897B10 – Káva se silou Quattro Force

Prosím, přijměte mé pozvání na kávu! Kávové speciality naservíruje kávovar Espresso KRUPS Evidence Eco. Barista, který kávu připraví automaticky, podle vašich oblíbených chutí, a navíc respektuje i př...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek