basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Robot a vysavač vs. kýbl a stěrka. Jak na mytí oken?

10. 8. 2018 - Kateřina Krejčíková - Rádce
Čištění oken - činnost, kterou buď milujete, nebo nenávidíte. Každopádně ať patříte do jedné, či druhé skupiny, cíl máme všichni v podstatě stejný. Chceme mít čistá okna beze šmouh - rychle a efektivně. Vzali jsme tedy kýbl, stěrku a utěrky a srovnali je s novými zbraněmi našich domácností.

Čištění okna

Mytí oken může být hračka, když jich máte pár, ovšem pokud jich na vás čeká dvacet, štěstím do stropu bude skákat jen málo kdo z nás. Zmapovali jsme proto aktuální možnosti v boji se špinavými okny a připravili jsme pro vás tipy a rady o tom, co by vám mohlo vytáhnout trn z paty.

Proti manuální dřině jsme postavili přístroje nejen na mytí oken – plně automatický robot Hobot 188 a Hobot 268 a ruční vysavač na okna Leifheit Window CleanerVšechny výše zmíněné pomocníky porovnáme ve třech disciplínách: pořizovací ceně, složitosti ovládání a výsledné účinnosti mytí.

Vítěze si tentokrát nezvolíme, záleží totiž nejen na vaší peněžence, ale i požadavcích. Co vám můžeme slíbit? Dozvíte se, jaké výhody a nevýhody jsou spojeny s jednotlivými variantami.

Představení pomocníků v boji se špinavými okny

LEIFHEIT Window Cleaner je v podstatě jednoduchý ruční vysavač určený pro mokré vysávání, jehož hubice je zakončena speciální gumovou stěrkou. Podtlakem ihned vysává veškerou setřenou vodu, takže nic nekape na zem a nečistoty nejsou dále rozmazávány po skle. Hmotnost je přibližně 1,2 kilogramu, což není mnoho, a obsluhu tak zvládají i křehké ženy.

HOBOT-188 byl jedním z prvních automatických čističů oken na světě. Na skle drží pomocí podtlaku, skla čistí/leští/umývá pomocí dvou kruhových utěrek z mikrovláken. Má vlastní senzory pro kontrolu znečištění, v případě potřeby jej lze ovládat i dálkovým ovládáním.

HOBOT-268 - jako model 188 funguje HOBOT 268 na totožném principu podtlaku, čistí/leští/umývá příslušnou plochu lineárním pohybem. Při své činnosti je řízen GYRO senzorem, laserovými senzory a navigačním systémem s AI-Techonology 3.0.

Kýbl a stěrku asi netřeba představovat – fungují na principu dřiny, potu a vyčerpání. Provoz je jinak zcela zdarma.

kýbl a stěrka

Leifheit Window Cleaner

HOBOT 188 

HOBOT 268 

Kýbl - stěrka - houba

1. disciplína – cena

Kýbl a stěrka
Optikou ceny jasně vyhrává kýbl a stěrka, lze je zakoupit zhruba za 150 korun. Jak si ukážeme v další disciplíně, ještě budeme potřebovat nějaké utěrky na rozleštění případných šmouh, možná teleskopickou tyč, schůdky,... Celkem se tak dle našich výchozích podmínek a náročnosti úkolu pohybujeme s náklady do jednoho tisíce korun.

LEIFHEIT Window Cleaner
S větším odstupem za kýblovou klasikou a ruční stěrkou přichází vysavač Leifheit. V současné době pořídíte tento produkt dle bohatosti balení do 1700 korun. Za tuto cenu získáte všechno, co k úklidu budete potřebovat. Vysavač lze koupit ve výhodných setech, které se liší v tom, zda obsahují i tyč, malou sací hubici či mop na okna.

Robotický čistič oken HOBOT-168
Tento automatický čistič oken pořídíte za necelých sedm tisíc korun. Dokupovat nemusíte prakticky nic, všechno potřebné najdete v balení. Kromě samotného robota je to 12 kousků náhradních utěrek z mikrovlákna, čisticí kroužky, adaptér, dálkové ovládání a kabeláž.

Robotický čistič oken HOBOT-268
Čtvercová varianta automatického čističe oken vás vyjde na necelých sedm a půl tisíce korun. Tato varianta je nejdražší, za to vám ale ušetří čas, který můžete místo drhnutí oken strávit se svou rodinou. Přístroj vyžaduje asistenci pouze při uvedení do provozu a poté již pracuje precizně sám. V balení naleznete nejen robota samotného, ale i dálkové ovládání, 3x žlutou a 3x modrou utěrku z mikrovlákna, bezpečnostní lano, adaptér s napájecím kabelem a DC prodlužovací kabel o délce 4 metry.

2. disciplína – složitost ovládání

leifheitKýbl a stěrka
Radost z nízké ceny kýblu a stěrky nejspíše nepřeváží nad zdlouhavým procesem klasického mytí oken. Na okno, podobně jako u dalších dvou konkurentů, nejdříve musíme stříknout čisticí chemii ve spreji. Nabídka v obchodech je obrovská. Následně musíme prostředek rozetřít mokrým hadrem, abychom uvolnili špínu ze skleněné tabule. Poté stěrku pevně přitlačit k povrchu a sjet z horní poloviny až dolů. Pěkně bez přerušování, aby nevznikaly šmouhy, při tomto tahu bude čisticí prostředek stékat dolů po okně, přes rám, až na parapet. Je tedy třeba si s tímto vedlejším efektem poradit. Steklou špínu je třeba utřít a omýt rám okna či parapet. Takto dále pokračujete - nahoru, dolů, nahoru, dolů.

Výsledný efekt se zdá v 99 % případů téměř dokonalý. Nadšení ovšem trvá jen do té doby, dokud neuvidíte sklo proti tmavšímu předmětu a všimnete si nepřeberné variace šmouh. Vezmete tedy utěrky a začněte leštit. Potom vás už čeká jen druhá stranu okna a za pár desítek minut je JEDNO okno hotové.

LEIFHEIT Window Cleaner
Leifheit práci výrazně zjednodušuje, protože veškerou špínu nasává i s chemií do zásobníku a nic neteče po rámu okna, přes parapet na zem. Jedno okno z obou stran bude hotové výrazně rychleji, podle jeho velikosti klidně již za dvě minuty. Sem tam nějakou šmouhu nejspíše přístroj zanechá, můžete ji ale samozřejmě dodatečně rozleštit utěrkou. 

Robotický čistič oken HOBOT-188
Snadné čistění oken vám zajistí Hobot. Jeho slabinou je cena, která se zdá vysoká. Každopádně díky bezstarostnému čištění opodstatněná. Hobota vezmete, zapnete a přiložíte na okno. Sám se přichytí díky podtlaku, sám si určí, jak je okno velké. Vypočítá si, kudy musí jet, aby každé místo přejel alespoň dvakrát. Vy volíte pouze čisticí program a v případě potřeby ovládáte dálkovým ovladačem směr pohybu. Nic víc. Doba čištění je různá především podle velikosti okna. O velké plochy se stará až půl hodiny, naleštěné jsou potom ale skoro jako z výroby.

Robotický čistič oken HOBOT-268
Pokud si chcete maximálně ulehčit práci a mít skvělý finální výsledek, doporučujeme se takzvaně plácnout přes kapsu. Pokud si pořídíte automatický čistič oken, který má čtvercový tvar, nemůžete šlápnout vedle. Tento přístroj čistí vymezený prostor skla precizně, na základě mapování prostoru díky senzorům. Minimální velikost čištěného prostoru musí být 40 x 40 cm. Přístroj čistí sklo nejprve horizontálně a poté vertikálně, aby docílil co nejlepšího výsledku. 

3. disciplína – výsledná účinnost mytí

Kýbl a stěrka
Máte to ve svých rukou a je to na vaší vůli. Pokud jste pečliví, nic neumyje okna lépe než kýbl, stěrka a vaše ruce. Tak to prostě je, ruční práce je vždycky nejlepší. Bohužel to stojí hodně sil a pečlivost se postupem času vytrácí, to jak dochází síly v pažích a začínají bolet záda. Takže, má to své rezervy, ale při pevné vůli je tato kombinace nepřekonatelná.

LEIFHEIT Window Cleaner
Jak už jsme si řekli, sem tam nějakou šmouhu Leifheit nechá. Nejúčinnější je vysávání u středu stěrky, směrem ke krajům podtlak slábne. Buď jej tedy musíte naklopit, více přitlačit, nebo šmouhy později rozleštit. Hlavní síla Leifheitu je především v opravdu výrazné úspoře času. Výsledky pak opět závisí na vaší pečlivosti jako u stěrky.

Robotický čistič oken HOBOT-188
Kruhové kartáče se dokážou dobře přizpůsobit celé ploše oken i jejich okrajům, nedosáhnou pouze do rohů. Hobot je jinak velmi pečlivý, nikam nepospíchá a okna umí vyleštit opravdu krásně. Na precizní práci s kýblem a stěrkou kvůli rohům nestačí, na druhou stranu dostanete skvělé výsledky úplně bez práce.

Robotický čistič oken HOBOT-268
Díky tomuto modelu již nebude docházet k problémům s nedočištěnými rohy. Výsledek by tím pádem měl být velmi precizní.

Nejen na okna
Leifheit i Hobot nejsou pouze čističe oken. Své uplatnění najdou i jinde. Hodí se také pro čištění obkladů v koupelnách. Můžete díky nim vyčistit skleněné skříňky, výplně a velká zrcadla. Jsou to velmi univerzální pomocníci. Hobot neumí čistit jen různě zaoblené povrchy, potřebuje pravidelný tvar. Vzhledem k jeho hmotnosti je také nutné myslet na šířku skla, měla by být alespoň 3 mm.

Zhodnocení

Kýbl a stěrka
Okno pokropíte čisticím přípravkem, setřete stěrkou, pečlivě osušíte utěrkou a systematicky rozleštíte všechny šmouhy. Pokud to není ono, postup opakujte. Do hodiny máte nekompromisně umyté jedno okno a ještě si zacvičíte. Finální výsledek báječný, ovšem činnost velmi časově neúnosná.

Ruční čištění oken

LEIFHEIT Window Cleaner
Čištění oken máte rádi jako návštěvu zubaře a nechcete utrácet moc peněz? Vysavač na okna je šikovná věc. Práce s ním je extrémně rychlá a ušetří vám mnoho sil. Výsledky nebudou tak dobré jako s kýblem a stěrkou, sem tam zůstane nějaká ta šmouha. Můžete ale vzít dodatečně utěrku a nedostatky doleštit. Vzhledem k ceně je Leifheit výbornou volbou a čas úklidu vám zkrátí opravdu výrazně.

leifheit

Robotický čistič oken HOBOT-188 a HOBOT-268
Pokud po třech hodinách dřiny už nechcete stěrku a kýbl ani vidět, jděte si raději zaběhat do parku a na okna pusťte Hobota. Cena těchto přístrojů je vyšší, mycí výsledky jsou ale výrazně lepší než u Leifheitu. Kruhové kartáče u modelu 188 nedokážou rozleštit hranaté rohy oken nicméně model 268 si s tímto nedostatkem hravě poradí. Hobota navíc stačí jen „přicucnout“ na okno a o více se nestarat, je plně automatický. Pokud máte například dům, uspoří vám moře času.

Nyní již tedy znáte klady a zápory, všech dostupný možností. Kterou variantu si tedy vyberete vy?

 

 

Autor článku

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů