basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Vážení zákazníci, od 16.3.2020 máme dle nařízení vlády uzavřené všechny prodejny DATART. Proměnili jsme ale pro vás stovku našich prodejen na internetové výdejny, ve kterých trvale držíme tisícovky pečlivě vybraných modelů skladem a ve kterých platí přísné hygienické zásady.

Jak vybrat myčku?

1. 11. 2016 - Rádce
Pokud byste se do výběru myčky pustili jen na základě parametrů, hrozí, že se brzy ztratíte. Víte, že chcete strávit méně času u dřezu a energie není zadarmo, ale co dál? Nejjednodušší je proto začít od informací, které už máte k dispozici, a postupně je porovnávat s nabídkou myček. Pojďme na to!

Nemusíte znát různé technické vlastnosti myček, abyste vybrali tu optimální, pokud začnete na správném místě. Zeptejte se proto sami sebe: Kolika lidem bude myčka sloužit? Kde bude umístěna? Kolik nádobí máte? Z jakého materiálu? Kdy budete myčku zapínat?

Velikost raději větší, než menší

Běžná kapacita 60cm myčky je cca 12 - 14 sad nádobí, do nichž patří talíře, hrníčky, sklenice a příbory. Pozor však na hrnce, ty se nepočítají. Odečtěte i měděné, zinkové, hliníkové nebo stříbrné nádobí, do myčky nepatří ani dřevo či nádoby se zlatými ozdobami. Je tedy jasné, že pokud žijete v jedné domácnosti ve dvou a máte 8 talířů, postačí i menší, 45cm myčka, čtyřčlenná rodina však využije širší modely.

Když se rozhlédnete po kuchyni, snadno též zjistíte, jaká myčka se do ní vejde. Výška se pohybuje standardně mezi 85 a 82 cm, hloubka pak od 55 do 63 cm a záleží prakticky jen na šířce. Alternativou jsou pak myčky stolní, ovšem s nižším objemem.

Co obsahuje jedna sada nádobí?
• velký talíř
• hluboký talíř
• malý talíř
• hrnek
• sklenička
• vidlička, nůž a lžíce

Jak ale myčku do kuchyně umístit? Pokud nechcete jen malou stolní myčku, kterou můžete postavit prakticky kamkoli, zůstanou jen varianty myčky vestavné (vyžadují montáž přímo do kuchyňské linky) a volně stojící s možností podstavby (mohou stát samostatně, ale po odstranění některých dílů mohou být rovněž vestavěné). Pokud vás příliš nesvazují finance, sáhněte po myčce vestavné (60cm nebo 45cm)– je tišší a lépe zapadne do designu okolí. Výrobcům navíc její instalace do kuchyňské linky umožňuje volněji pracovat s ovládáním.

Zatímco u podstavných myček najdete tlačítka a displej na vyklápěcích dvířkách, vestavné myčky někdy integrují ovládací panel do lišty, která je vidět pouze po otevření – v takovém případě by nemělo chybět světýlko promítané na podlahu informující o aktivitě spotřebiče. Pak už stačí jen dvířka překrýt dekorem odpovídajícím kuchyňské lince a myčka bude perfektně sladěná.

I myčka s možností podstavby dokáže zapadnout do kuchyňské linky jako ulitá.

Kouzla s matematikou energetického štítku

Rozhodně by vaší pozornosti neměl uniknout ani energetický štítek spotřebiče, který vás zbaví potřeby rozumět metodám ohřevu vody. Všimněte si na něm dvou čísel: prvním je roční spotřeba energie, druhým spotřeba vody, obojí se udává za 280 cyklů. Pamatujte, že elektřina je dražší než voda. Z těchto údajů se odvozuje i energetická třída. Neškodí si ale přepočítat i náklady na mytí jedné sady nádobí podle tohoto vzorce:

Počítejme např. s energetickým štítkem vlevo a cenou 0,07765 Kč za 1 l vody a 4 Kč za kWh proudu.

Umytí jedné sady nádobí vyjde na 0,33244 Kč. Pokud by však stejná myčka pojala jen 10 sad nádobí, rázem se cena zvýší na 0,465415 Kč. Přijdou vám takové částky nicotné? Vězte pak, že ročně by se rozdíl vyšplhal skoro na 40 Kč jen na jediné sadě! Rozhodně se tedy vyplatí v ročních objemech kalkulovat s financemi a nekoukat jen na hodnocení A nebo A+++.

Efektivitu si můžete porovnat i proti ručnímu mytí - v napuštěném dřezu spláchnete 40 - 70 l cca na 6 sad, myčce stačí i 6 l. Jedna sada by tak vyšla na 0,5176 Kč, tedy skoro dvojnásobek.

Prakticky všechny současné myčky už disponují ochranami proti vytopení. Systém AquaStop brání úniku vody z přívodní hadice, AquaSafe kontroluje případné vytékání z vnitřních prostor, stejně tak existují mechanismy proti zásahům nenechavých dětí.

Jak je to s programy?

Zorientujte se v číslech
• Nejúspornější myčky spotřebují cca 170 kWh/rok
• Nejméně úsporné modely si řeknou i o dvojnásobek.
• Spotřeba vody se může lišit až dvojnásobně: od 1 600 do 4 000 l za rok
• Hlučnost okolo 40 dB je příjemná, 60 dB je horní hranicí
• Nejvyužívanější jsou klasické, 60 cm široké myčky
• Volit můžete mezi automatikou, nebo více programy
• Myčka by neměla postrádat ochranu proti úniku vody
• Údaje jsou měřeny při mytí na 60 °C ve standardním režimu
• 45cm myčky jsou jen pro páry, vícečlenné rodiny už potřebují 60cm

Mycí program určuje, v jak teplé vodě se bude nádobí koupat, jak dlouho se bude máčet či zda zvolíte úspornou variantu. Výsledkem jsou např. antibakteriální režimy s vysokou teplotou nebo noční programy s tichým provozem, party režim pro rychlé opláchnutí většího množství sklenic či speciální program na sklo.

Můžete se setkat se dvěma přístupy výrobců k této nabídce: některé značky preferují myčky i s desítkou programů, trendem je však zapojení senzorů, které nastaví program automaticky a ani jedna volba nebude horší, než druhá. Postupem času se ručičky vah přeci jen naklánějí spíše na stranu automatických senzorů. Odolnost špíny na nádobí se odhaduje hůř, než u prádla a ani není příliš vábné zkoumat, kolik zbytků od jídla ve vodě plave. Ve výsledku stačí myčku průběžně plnit a pak jen zapnout, bez žádného kroucení ovládacími kolečky - maximálně lze automatiku popohnat spuštěním intenzivního mytí, které dokáže zkrátit jinak dvou či tříhodinový cyklus jen na necelou hodinu.

Otevřete dvířka myčky a vybírejte

Zvláště vestavné myčky často osloví atraktivním displejem na dvířkách, i tak byste je však měli otevřít a prozkoumat vnitřní uspořádání myčky. Někdy objevíte efektní LED osvícení, jindy promyšlený systém uchycení nádobí. Příliš nezáleží, zda příbory budete ukládat do šuplíků nebo košů, podstatnější je schopnost zaplnit celý prostor myčky – k tomu slouží různé závěsné koše, trny na skleničky či posuvné nástavce, stále by však měla být zachovaná plynulá cirkulace vody. Všímejte si i přihrádky na tablety, které brání tomu, aby se veškerý efekt detergentu rozpustil v jediném hrníčku.

Vítané jsou hlavně výškově nastavitelné koše v kombinaci s ostřikovacími tryskami, které se dostanou i do středu mycího prostoru. Pokud rádi vaříte nebo pečete, všímejte si i trysek v zadní části myčky – právě ty jsou totiž určené k odstraňování přischlých zbytků z hrnců, na které běžné opláchnutí nestačí. Chytré hospodyňky pak mohou střídat v roštu velké a malé talíře, což usnadní proudění vody v myčce.

Místo je potřeba zaplnit efektivně...

Stále váháte?

Výběr myčky není žádná věda, pokud budete postupovat systematicky. Prvně si vytřiďte modely, které zvládnou obstarat množství nádobí, které používáte. Ve druhém kroku volte dle svého estetického cítění: vestavné myčky patří do vyšší třídy, protože skvěle vypadají a jsou tiché. Na druhou stranu myčky s možností podstavby jsou univerzální a pokud jim kuchyň přizpůsobíte, odvedou svou práci taky.

Třetí krok je nejtěžší, potřebujete v něm totiž skloubit požadavky na ekologický provoz i chytré vnitřní uspořádání. Zatímco v číslech se porovnává snadno, programy a vnitřní uspořádání se podřizuje osobním preferencím. V tu chvíli dejte na selský rozum – vám bude sloužit, vám bude šetřit čas, peníze i ruce.

Jak vybrat myčku?

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů