Jak vybrat vysavač?

25. 11. 2018 - Rádce
Vysavač je běžnou součástí našich domácností již řadu let a život bez něj si dokáže představit jen málokdo. Dnes můžete vybírat z modelů za pár korun až po špičkové přístroje, které vysají za vás. Ve všech případech ale platí pravidlo: vysavač musí plnit to, co od něj potřebujete vy. Jinak by tedy měl vybírat majitel psa, student na kolejích či velmi zaneprázdněný člověk. Poradíme vám, jak si vybrat takový vysavač, abyste byli spokojení i vy!

 

Vysavače můžeme dělit do několika základních kategorií. Předně máme na trhu vysavače sáčkové a bezsáčkové, které jsou primárně určeny pro úklid celého bytu. Samozřejmostí jsou také vysavače ruční a tyčové, které většinou slouží k rychlému zahlazení stop - převážně v kuchyni či obýváku. V poslední době pak velmi vzrostla obliba robotických vysavačů, které sice nedisponují výkonem podlahových modelů, zato ale dokáží pracovat samostatně. Než se tedy vrátíte z práce, nebo z relaxačního víkendu, bude uklizeno...

Sáčkový vysavač EtaSáčkové vysavače

Do sáčkových vysavačů je sice nutné kupovat sáčky, které ale slouží jako první sada filtrů a zadržují hrubé nečistoty i jemné prachové částice. Za tímto vyměnitelným sáčkem jsou pak další filtry - před a za motorovou jednotkou. Lepší sáčkové vysavače používají automatickou či manuální záklopku, která se uzavře při otevření vysavače, a tím pádem při manipulaci s plným sáčkem neunikají drobné nečistoty ven. Toto je velmi důležité hlavně pro alergiky či malé děti.

Jak velký sáček potřebujete?
• pro prostor do 50 m3 je vhodný objem 2 - 2,5 l
• do 150 m3 jsou optimem 3 - 4 l
• nad 150 m3 budete potřebovat 4 l a více

Vysavače, které používající sáčky pro opakované použití (pouze se vyklepávají), jsou horší z hygienického hlediska. Vyprázdnit takový sáček, aniž bychom se nadýchali drobných nečistot a ty zároveň neulpěly na oděvu, je prakticky nemožné. Zmizí nutnost investovat do nových sáčků, je však třeba dodat, že sáček ztrácí časem svou pevnost, v látce vznikají drobné trhlinky a zanáší se motor.

Pokud se rozhodnete pro vysavač se sáčkem, můžete dále vybírat mezi speciálními modely určenými pro vysávání chlupů zvířecích mazlíčků, tak jako můžete najít vysavač s umyvatelným či neumyvatelným HEPA filtrem, který zachytí přes 99 % roztočů a dalších prachových částic. 

Tip: sáčky měňte dříve, než pocítíte ztrátu tahu, po vysávání drobného prachu měňte sáček rovnou.

Bezsáčkové vysavače

Bezsáčkový vysavač RowentaNespornou výhodou bezsáčkových vysavačů je jistě fakt, že nemusíte vyměňovat plné sáčky a investovat do nových. K tomu si přičtěte ještě atraktivní vzhled průhledných prachových nádob a máte vysavač, který vhodně doplní váš interiér.

Prachovou nádobu je však nutné pravidelně čistit. Po vysávání nejdříve vysypat a jednou za čas také vymýt. Taktéž je nutné ošetřovat těsnicí gumičku po obvodu víka. Ve výsledku nečistotu, kterou vysajete, musíte následně z nádoby ještě ručně odstranit = s bezsáčkovými vysavači tak můžete nakonec mít více práce než s těmi sáčkovými. 

Bezsáčkové vysavače dnes většinou používají tzv. cyklonové oddělení prachu, které je zejména u dražších modelů zdvojené. V takovém případě dochází k odstranění až 99 % všech prachových částic.

Speciální odnoží bezsáčkových vysavačů jsou vysavače vodní. Ty jsou efektivnější při vysávání prachu, brzdí je však menší tah, který brání nasátí vody do motoru.

Tyčový vysavač PhilipsRuční a tyčové vysavače 

Drtivá většina ručních vysavačů je napájená akumulátorem a nepotřebují ke svému provozu přívodní šňůru. To je činí velmi univerzálními pro použití v celé domácnosti. Na druhou stranu mají proti podlahovým vysavačům nižší výkon. Velmi se tak hodí pro místa, kde není přístup k elektrické zásuvce, například na chatu či pro vysávání automobilu. 

Velkou výhodou těchto vysavačů je také snadná manipulace. Dražší modely nemají problém ani s vysáváním tekutin a hodí se tak nejen na podlahu v kuchyni, ale i na samotnou linku. Pokud máte malé děti, jsou tyto vysavače k nezaplacení při úklidu po jejich stolování, stejně jako i pro rychlé vysátí sedací soupravy v obýváku.

Některé modely ručních vysavačů mohou být součástí tyčového vysavače. Hlavní jednotku tak stačí zasunout do "rámu" a rázem získáte vysavač podlahový. Pro rychlé uklizení drobků před nečekanou návštěvou zcela jednoduché a pohotové řešení.

Tyčové vysavače jsou ve většině případů vybaveny Ni-MH akumulátorem, který by měl být neustále pod napětím. Ideálně proto tento typ vysavače parkujte v nabíjecím stojánku, který je připojený k elektrické zásuvce. Vysavač bude vždy připraven k použití s plně nabitou baterií a především tímto zacházením prodloužíte životnost jeho baterie.

Vyšší modely tyčových vysavačů jsou vybaveny baterií s vyšším napětím či integrovaným LED osvětlením pro osvětlení místa vysávání.

Robotické vysavače

Zásadní rozdíl mezi levným a kvalitním robotickým vysavačem je jeho schopnost vyhodnocovat své okolí a na základě toho přizpůsobit styl vysávání. Levné modely zvládají několik druhů pohybů, které buď kombinují, nebo je jim jeden z nich pevně přidělen. Dražší modely naopak dokáží pomocí integrované kamery či senzorů přesně rozeznávat své okolí. Vyhodnocují tak své vlastní pohyby, a díky tomu vysávají účinněji. Vyšší modely vysavačů disponují také detekcí nečistot a pokud se takový vysavač dostane na místo s vyšší koncentrací nepořádku, nepokračuje dále, dokud dané místo důkladně nevysaje. 

Robotické vysavače používají při pohybu své nárazníky, kterými jednoduše lehce narazí do překážky, což pro ně znamená, že nelze pokračovat dále. Otočí se a pokračují tedy jinudy. Vyšší modely detekují blížící se překážku pomocí senzorů (podobně jako automobily při couvání) a inteligentně se jí vyhnou. Oba tyto způsoby mají své nevýhody. Kolizní systém je nešetrný k drobnému nábytku či vázám. Bezdotykový systém může naopak jako překážku detekovat i závěs, který by ale jinak šel podjet. Ideální je tedy kombinace obou systémů, kdy vysavač díky senzorům před překážkou zpomalí a předmětu se pouze jemně dotkne. Pokud se předmět nehne, vysavač jej objede. Pokud ano, prostě jím projede, což může být třeba u korálkových závěsů, záclon a závěsů k nezaplacení.

Dražší modely robotických vysavačů jsou vybaveny také HEPA filtry, které levné modely často postrádají. Špičkou nejen v této kategorii jsou robotické vysavače značky iRobot.

K robotickým vysavačům bývá dodáváno různé příslušenství. Balení může zahrnovat dálkový ovladač či virtuální zdi a brány, díky kterým dokáže přístroj vysávat jen ty plochy, které mu určíte. Zároveň mu nehrozí pád ze schodů a pokud si to nepřejete, zůstane mu vámi vyhrazený prostor nepřístupný.

Ukázka energetického štítku vysavačeHlučnost, spotřeba a výkon vysavačů

Moderní vysavače jsou překvapivě tiché. Místo hučení motoru uslyšíte aerodynamický šelest proudicího vzduchu, který je mnohem méně rušivý. Výrobci standardně uvádějí naměřenou hlučnost v decibelech – měli byste přitom vědět, že již rozdíl 10 dB je výrazný a reálně slyšitelný, i když se na papíře může zdát malý. Ideální hodnota je kolem 60 dB, což odpovídá tichému hovoru, levnější modely často uvádějí i 80 a více dB, hlukem se tedy vyrovnají silnému provozu na ulici.

Spotřeba není u vysavače tak důležitá jako u lednice a dalších spotřebičů, které jsou zapnuté bez přestávky, přesto se vyplatí prohlédnout si jejich energetický štítek. Důkladně prozkoumejte účinnost vysavače na různých površích - tedy jak vysává koberce, jak si poradí s tvrdou podlahou či jak dobře filtruje prach. Ve všech případech je nejlepší známkou A a takový vysavač byste si ideálně měli do domácnosti pořídit. Pokud se však u vás doma nenachází koberce, nebo naopak tvrdé podlahy, můžete u jedné z účinnosti přimhouřit oko.

Kvalitní vysavač bude velmi účinný i se „zeleným“ (vysoce úsporným) motorem, proto se nemusíte obávat nového nařízení, které od roku 2017 zakazuje vysavače s příkonem vyšším než 900 W. Slabší motor vyváží lepší těsnění, filtrace a celkové provedení sací hubice. Minimální výkon na vysávání tvrdých podlah a koberců se pohybuje okolo 300 W.

Ergonomie

Podstatnou roli hraje také ergonomie vysavače. To, jestli je vysavač vybaven teleskopicky nastavitelnou rukojetí, zda je možné k němu připojit další hubice (které by měly být při ruce, když je zrovna potřebujeme), či zda se s vysavačem celkově manipuluje, to vše jsou vlastnosti, které není radno při výběru podcenit. Mohli byste svého výběru později litovat.

Velmi ceněný je například gumový nárazník po obvodu vysavače. I tak jednoduchá věc má velký význam – dokáže totiž zabránit otlučenému nábytku i zdím. Rozmyslete si taky, jaký akční rádius vysavače (dosah od zásuvky s plně vytaženou šňůrou až po konec hubice) potřebujete.

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů