basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Jak vybrat sluchátka?

5. 8. 2019 - Zdeněk Císař, Miroslav Sebera - Rádce
Málokdo má v dnešní době čas na poslech hudby v klidu domova. Pro mnohé se naopak stalo ranním rituálem nasazení sluchátek a spuštění oblíbeného playlistu. Díky rozmanitému výběru sluchátek si hudbu nebo audioknihy můžeme pustit prakticky kdykoliv a kdekoliv – při sportu či na místech, kde by reproduktory jinak rušily. Jak ale vybrat ta pravá sluchátka?

 

Nabídka sluchátek je dnes skutečně pestrá, jak mezi nimi zvolit ta pravá? Existuje spousta konstrukcí a každá má své výhody i nevýhody. Musíte volit mezi drátovými a bezdrátovými modely. Některá sluchátka mají vlastnosti výhodné pro sportovce (například odolnosti proti potu), jiná stojí desetitisíce, protože uspokojí citlivé uši těch nejnáročnějších audiofilů.

Představíme vám základní typy sluchátek a jejich parametry, abyste věděli, jaká pro vás budou ta pravá. Vezmeme si to postupně a logicky: Nejdřív probereme základní konstrukční typy, poté se zaměříme na téma drát vs. bezdrát, a následně se na sluchátka podíváme podle jejich určení.
 

Zkuste si někdy pustit oblíbenou písničku do opravdu kvalitních sluchátek. Užijete si dosud neslyšené tóny, detaily i barvu.

Jaké jsou nejpoužívanější konstrukce?

Začněme tím, co poznáte na první pohled – konstrukcí. Většina uživatelů vybírá ze základních typů, tedy sluchátek peckových, špuntových, circumaurálních a supraaurálních.

 


Pecky
Pecková sluchátka se vkládají do zvukovodu. Bývají velmi levná – obecně se dá předpokládat, že když v obchodě najdete ta nejlevnější sluchátka vůbec, půjde o pecky. To ale bohužel zákonitě vyvažuje horší zvuková kvalita. Své využití ale mají, například pokud hledáte sluchátka na usínání (o těch víc níže). V zájmu většího komfortu a důslednějšího upevnění v uchu se občas jejich plast obaluje molitanem.
 In-ear sluchátka („Špunty“)
Špunty, jak ostatně naznačuje jejich název, se zasouvají hlouběji do zvukovodu, velmi dobře proto tlumí okolní zvuky. Z hlediska kvality zvuku jsou v nich zastoupeny všechny třídy, někomu však
mohou být nepohodlná – koneckonců jejich princip spočívá v tom, že ucho „zašpuntují“. Jsou skvělým řešením, pokud se chystáte vydat cestou nižší ceny a zároveň dostatečné kvality zvuku.
 Supraaurální sluchátka
Tento typ leží na ušním boltci, ale okolo něj se hlavy nedotýká (nepřekrývá celé ucho). Tato sluchátka bývají zpravidla poměrně lehká. Opět najdete modely všech tříd, od nižší kvality reprodukce zvuku po výborné modely. Nevýhodou může být horší tlumení okolních ruchů a zároveň fakt, že i vy sami můžete okolí rušit tím, že uslyší, co posloucháte. Pozornost také věnujte designu – například legendární Koss Porta Pro se dají složit, takže jsou v tašce nebo kabelce krásně kompaktní, ale některé levnější modely tuto možnost nenabízejí.
 Circumaurální sluchátka
Tato sluchátka obklopují celý ušní boltec. Hodí se na domácí použití, protože mívají dobrý zvuk a jsou pohodlná i při dlouhodobém nošení. Při domácím nebo kancelářském použití (circumaurální bývají například hráčské headsety) také odpadá jejich teoretická nevýhoda, a sice velikost a neskladnost. U počítačového stolu nebo na stolku vedle Hi-Fi sestavy rozhodně překážet nebudou.

 

Za zmínku samozřejmě stojí, že na trhu najdete i typy, které zmíněné konstrukce kombinují. Na některých peckách proto můžete najít i sponu, kterou se upevní k boltci, jindy se můžete setkat s in-ear sluchátky s hlavovým mostem vedeným přes týl hlavy. Zajímavou alternativou jsou i supraaurální sluchátka bez hlavového mostu, která se klipsem zachytí za ucho.

Otevřená, nebo uzavřená?

Domů jsou vhodnější uzavřené modely,
abyste nerušili ostatní členy domácnosti.

Při procházení nabídky sluchátek mnoho výrobců uvádí, zda jsou sluchátka otevřená, uzavřená nebo polootevřená (respektive polouzavřená). Víceméně tento údaj informuje o konstrukci náušníků.

Uzavřená sluchátka je mají náušníky zhotovené z materiálů, které nepustí zvuk ven, hudbu tedy uslyšíte jen se sluchátky na uších.

Naopak otevřená sluchátka podporují přirozené šíření zvuku všemi směry. Kvalitativně se z nich dočkáte lepšího koncertu, jen ho pravděpodobně uslyší i vaše okolí.

Drát, nebo bezdrát?

Zatímco ještě před pár lety prakticky žádný velký výběr neexistoval, dnes najdete kvalitní sluchátka i v bezdrátové podobě.

Pokud hledáte kvalitu nebo specifické funkce, musíte si ohlídat několik „techničtějších“ parametrů. Kvalitní poslech je možný díky Bluetooth profilu A2DP, který umožňuje pouštět zvuk do sluchátek dvěma kanály, tedy stereo. Pokud ale chcete používat nová bezdrátová sluchátka i jako handsfree, pohlídejte si i podporu profilu AVRCP – právě ten je zodpovědný za ovládání tlačítek pro příjem hovorů. Bluetooth také před přenosem zvuk kóduje. Pro běžný poslech jistě stačí kodek SBC, audiofilové však jistě budou hledat kódování přes aptX.

Apple AirPods
Apple AirPods rozjely módní vlnu true wireless sluchátek.


Při výběru byste měli zohlednit i uživatelský komfort. Bezdrátová sluchátka je třeba nabíjet, ta drátová si vystačí s energií mobilu nebo MP3 přehrávače. Bluetooth sluchátka navíc nemůžete tak snadno odložit, třeba když na vás někdo mluví, drátová klasika s 3,5mm jackem (ojediněle s 6,3mm jackem určeným většinou pro studiové použití) zůstane viset na krku a nehrozí, že ji upustíte na zem. Protiváhu těmto výhodám zase tvoří fakt, že u Bluetooth headsetu neexistuje kabel, který byste mohli zlomit.

Jednoznačným trendem posledních jsou tzv. true-wireless sluchátka, o kterých jsme pro vás napsali samostatný článek. Od těchto sluchátek nejenže nevede drát do telefonu, ale nejsou nijak spojena ani mezi sebou – proto se jim říká „opravdu bezdrátová“. Zpravidla mají peckovou nebo špuntovou konstrukci a jejich nedílnou součástí je nabíjecí pouzdro, které jim pravidelně dodává energii (sama vydrží hrát několik hodin, pouzdro je dobije kupříkladu čtyřikrát a poté musíte dobít samotné pouzdro). Navíc mívají true-wireless sluchátka pokročilé funkce, které eliminují některé z problémů zmíněných v předešlém odstavci: například často nabízejí dotykové ovládání, takže pokud chcete s někým mluvit, jen na ně přiložíte prst a hudba se dočasně ztlumí.

Sluchátka pro každou příležitost

Teď, když jsme si objasnili všechny hlavní konstrukční rozdíly, se konečně můžeme na sluchátka podívat podle jejich určení. Jiné preference má běžec, který potřebuje slyšet své okolí, a po něčem jiném touží milovník klasické hudby, jenž chce večer relaxovat u dokonalého zvuku orchestru a neváhá za tento zážitek pořádně zaplatit.

Hráči si potrpí na pohodlí. A mikrofon, přes který můžou domlouvat se spoluhráči taktiku.
 

Sluchátka na sport

Hudba dokáže motivovat, udávat tempo, nebo naopak pomůže překonat dlouhé a nudné vyjížďky za zlepšením kondice. Aktivní pohyb však kvalitě hudební produkce příliš nesvědčí. Každý sport má svá úskalí: Cyklisté si často stěžují na hučení proudícího vzduchu, pro skejťáky je důležité, aby ani při otočkách neodlétla sluchátka z hlavy.

Na sport se ve většině případů hodí špuntová nebo pecková sluchátka. Poměrně dobře tlumí okolní hluk, což je jasná výhoda, ale je také třeba počítat s tím, že byste vždy měli povědomí o svém okolí. Bezpečnost by měla mít vždy přednost, abyste například slyšeli blížící se automobil. Každopádně si hlavně zkontrolujte, jestli vám sluchátka pevně drží v uších, abyste je při prudších pohybech hlavy nechytali kdesi za krkem.

Mimochodem, specifickou sortou posluchačů jsou plavci. Ano, i ve vodě můžete poslouchat, pořádně si ale vyzkoušejte, jak vodotěsná sluchátka odolají odporu vody.

Délku kabelu vybírejte i podle místa, kde budete přehrávač nosit. K pouzdru na rukáv stačí i méně než standardních 120 cm.


Sluchátka na doma

Tato sluchátka jsou určená k dlouhodobému poslechu. Hodí se poslech hudby, kdy nechcete nikoho rušit, využití ale najdou i u televize nebo počítače. U sluchátek pro domácí poslech se zaměřte na pohodlí. Velké zastoupení v této kategorii mají circumaurální sluchátka, která nesvírají přímo uši, ale hlavu kolem nich. Proto nebudou nepříjemná ani při celovečerním filmu – pokud tedy vsadíte na správný materiál. Doporučujeme umělou kůži, velur či textil. Hlavní je, aby byl materiál odolný, sál pot a tlumil zvuk. 

Rozdíly v kvalitě zvuku opravdu uslyšíte
U spousty produktů, a to nejen technických, jsou rozdíly
ve kvalitě drobné, případně potřebujete spoustu informací
nebo tréninku, abyste je rozeznali a ocenili. Zvuk je jiný.
Pokud rozumně kvalitní hudební soubor (klidně „obyčejnou“
MP3) pustíte na levných sluchátkách a poté na sluchátkách
kvalitnějších, uslyšíte rozdíl okamžitě a výrazně. Zvuk
bude čistší, mnohem detailnější a bohatší, realističtější.
I stará známá písnička může při prvních poslechu na po-
řádných sluchátkách znít úplně jinak – jednoznačně lépe.

Domácí sluchátka navíc mají často vysokou kvalitu podání zvuku – dočkáte se tak šťavnatých basů, ostrých výšek i plných středů. Ale pozor, nenechte se nachytat na často vyzdvihované „silné basy“. Hudba totiž vyžaduje všechny polohy tónů, a spoustě žánrů přebasovaná reprodukce naopak škodí…

Z těchto modelů můžete vybírat i sluchátka k počítači / pro hráče. V takovém případě však preferujte typy s integrovaným mikrofonem pro hlasovou komunikaci se spoluhráči. Navíc platí (stejně jako u myší, monitorů, klávesnic, židlí…), že hráči mají rádi „to nejlepší“, takže při nákupu platí spíš opak, a sice že dobrý herní headset se osvědčí i při sledování filmů nebo poslechu hudby.

Sluchátka Sennheiser Momentum Wireless M2
Hledáte mimořádně kvalitní zvuk? Zkuste například audiofilská sluchátka Sennheiser Momentum Wireless M2.


Sluchátka na cesty

Sluchátka na cestování najdou své využití každou chvíli. Hodí se při dlouhých cestách autobusem, cestu do práce i na občasný poslech mezi tím. Určitě by vás napadlo, že by taková sluchátka měla dobře tlumit ruchy z okolí. Zároveň však od nich budete vyžadovat odolnost a skladnost.

Každopádně někdo řeší poslech při cestování skládacími supraaurálními sluchátky, někdo sáhne po špuntech. V obou případech byste měli věnovat pozornost koncovce. Právě u sluchátek na cesty platí dvojnásob, že by měl 3,5mm jack mít koncovku ve tvaru písmene L, která zabrání zlomení kabelu. Ze stejné logiky si prověřte i odolnost zapojení kabelu do špuntů, resp. kvalitu samotného kabelu, který by mohl v ideálním případě být například opletený, nebo aspoň plochý, aby se nezamotával.

Koss PORTA PRO
Rozhlédněte se někdy kolem sebe v MHD – populární Koss PORTA PRO uvidíte velmi často.


Sluchátka na dobrou noc

Spousta lidí si ráda vychutná pohádku na dobrou noc, detektivku či horor. Na konci dne je příjemné vydechnout a zaměstnat fantazii audioknihou. V takovém případě je na prvním místě jednoznačně pohodlí. I když si na přehrávači nastavíte automatické vypnutí po hodině poslechu, nikdo vám nezaručí, že neusnete dříve.

Pokud hledáte levnou variantu, zkuste se klasické pecky, které po chvíli převalování ve spánku z ucha jednoduše vypadnou. Pokud si naopak potrpíte na moderní technologie, můžete zkusit zmíněná oddělená true-wireless Bluetooth sluchátka, u kterých nebude vadit, když se rozutečou po posteli.

Samsung Galaxy Buds
Sladké usínání zaručí true wireless sluchátka, například Samsung Galaxy Buds.

Osobní zkušenost je nade vše

U sluchátek (jako u všeho, co nosíme přímo na těle) platí, že nejpodstatnější je osobní test. Spoustu indicií zjistíte z ceny, frekvenčního rozsahu, impedance, typu konstrukce nebo citlivosti, ale nejpřínosnější je poslech na vlastní uši. Optimální je proto vyzkoušet i dražší sluchátka, která sice možná nekoupíte, ale poslouží pro srovnání, jak kvalitně může hudba znít.

Připravte si na vyzkoušení několik hudebních vzorků skladeb, které rádi posloucháte. Nemusí se jednat přímo o bezztrátové soubory FLAC, pokud stejně přehráváte jen formát MP3. Podstatné je, abyste vybrali skladby, jež znáte, a u kterých víte, jak mají znít (nebo jak chcete, aby zněly). Ty pak srovnávejte. Od věci není ani vyzkoušet více přehrávačů. Divili byste se, ale i mezi nimi najdete velké rozdíly.

HyperX Revolver S
Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit například herní headset HyperX Revolver S, který netlačí ani po mnoha hodinách nošení.

 

Jaká sluchátka preferujete a doporučujete vy?

Autor článku

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů